Avcı grupla, toplayıcı grup

Bu haber 16 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 839 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Kadın ve şiddet.
Kadın ve çalışma hayatı.
Kadın ve hakları denince, durduğum yerden panter kesiliyorum. Hemen kulaklarımı kabartıp anlamaya çalışıyorum. Her nedense ‘Algıma Kadın Teması Bodoslama Giriyor’. Duvara çarpar gibi çarpıyor ve duvarlardan geçip içime sızınca, sadece anlamaya ve öğrenmeye çalışıyorum.
İnsanların gereksiz lafazanlığını sevmiyorum. Lafazanca tarzların ise bir kadına hiç yakışmadığını düşünürüm. İnsan az ve öz konuşmalı derken, gerektiğinde de haklarımız ve kazanımlarımız için elbette konuşacağız.
Kadın akıllıdır. Aklının yanında,  duygusal ve sezisel zekası vardır. Bunları tam kullanır. Kadın evrensel düşünür diyeceğim ama şu anda hepimiz evrensel düşünce yapısında değiliz ve top yekün tümümüzün yürüyeceği yol evrensellik yolu olmalıdır.
Adem ve Havva’dan beri kadın ve erkeğin rolleri hep tartışılır. İlkel yaşamdan itibaren,  erkek  AVCIYKEN,  kadın ise TOPLAYICI rollerinde idi. Ne diyelim avcı olmak için KAS GÜCÜ lazım iken, toplayıcılıkta da ZEKA gerekli. Kadının bir de duygusal ve sezisel zekası olduğuna göre, kadın bu toplumda değerli diyeceğim ama kas gücü olanlar zaman zaman kadını ezmeye ve pataklamaya çalışmakta ve kadın hırpalanmaktadır. Şiddet eylemini yapan erkek her zaman söylediğim gibi, küçücük bir zavallıdır.
Kadının bu topluma yaydığı varlığının akıllıca olması gerektiğine yürekten inanırım. Rol model olan kadınlarımızda, ülkem kadınlarının evrensel düşünen, düşündüklerini de uygulama hayatına geçiren olmalarında adeta lokomotif görevi görmelidir diyorum.
Basın ve Yayın Enformasyon genel Müdürlüğü tarafından ‘ Uluslararası Kadın ve Medya ’ Konulu sempozyumu geçen hafta Antalya’da düzenlendi.
Sempozyumda ‘Medya Yönetiminde Kadın’ Medyada Kadın Algısı, “Medya, Kadın ve Hukuk”, Kadın Haklarının Gelişmesinde ve Kadına Yönelik Sosyal Projelerde Medyanın Rolü, ‘Televizyon Programlarında ve Reklamlarda Kadın’ gibi konuların ele alındığı sempozyumda;
Medyayı, dünyayı her an gözetim altında tutan devasa bir göz olarak değerlendirildiği toplantıda, kadınların mesajlarını kadın gazeteciler sayesinde, medya aracılığıyla topluma yansıtılabilineceği ve kadın konularının sadece kadınlar için algılanıyor olmasının sorunların çözümünü geciktirdiği, oysa ki eksik hukuksal yapının düzenlenip, hızla, uygulamada kadın haklarının hayat bulması ve eksiklerin düzeltilmesinde de MEDYANIN en önemli GÖZ olduğuna vurgu yapılan çok önemli bir sempozyumdu.
Toplayıcılar zeki olduğu kadar, avcılarda zeki. Toplayıcı grubun bir de Duygusal ve Sezisel zekası var. Lütfen avcı grup bana kızmayın. Bu kabul edilesi bir gerçeklik.
Son söz olarak toplumda, AVCI GRUPLA, TOPLAYICI GRUP arasında, insan haklarının uygulanmasında eşitlik istiyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.