Atıl Enerji « Hamle Gazetesi

Atıl Enerji

Bu haber 06 Mayıs 2019 - 0:28 'de eklendi ve 2.040 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

Bizim nesil büyük düşünmeye alışkındır. Beğendiğimiz parti, ideoloji iktidara gelince tüm sorunların çözüleceğine inandırıldık.

Oysa gelişme ve düzelme tabandan başlıyor. Öncelikle işimizi iyi yapmak, ailede, çevrede iyi enerji yaymak ve atıl enerjimiz ile gördüğümüz eksiklikleri gidermek amacımız olunca, bu bireysel alışkanlıklar Ankara’ya doğru yola çıkıyor.

Ancak içinden çıkılmaz sandığımız çoğu konu yerelde çözülüyor.

Son günlerde hobi bahçeleri konusunda bir çalışma yaptım. Son imar planı hükümlerinde bu konuda çok sayıda esneklikler oluşturuldu.

Örneğin çatı yapmak yerine, burada hobi amaçlı tarımsal üretim yapabiliriz. Düşünün sadece Muğla’da on binlerce metrekare alan kazanılır.

Yine ilimizde genelde inşaatlar yüzde 20 – yüzde 40 yoğunlukta yapılıyor. Otoparkı hesap ediyoruz, ama insanların toprakla bağını koparıyoruz. Apartmanlarda kat malikleri için hobi bahçe alanları yaratılmalıdır. Hem mesai dışı zamanlarda aileler tarımla uğraşmalı, hem de toprakla haşır neşir olup kötü enerjiden kurtulmalıdırlar. Bahsettiğim büyük alanlar değil. Konut başına 25-30 metrekare hobi alanlarından bahsediyorum.

Bu uygulamaya TOKİ Konutlarından başlayabiliriz. Cüzi bir kira ya da bedel karşılığında TOKİ sakinlerine hobi alanları vermeliyiz. İnanıyorum ki, bu küçük alanlarda insanlar, sebze yetiştirir, tarımsal çalışma yapar.

Matematiksel olarak bakarsak, binlerce hobi bahçesinin üretimi küçümsenmeyecek rakamlara ulaşır.

Bu proje, belediyelerin desteği ile hızla yaygınlaştırılabilir. Bugüne kadar büyük düşündük de ne oldu?

Şimdi küçük düşünerek, insan-toprak ilişkisini sağlayıp, atıl zamanlarda tarımsal çalışma için hobi bahçeleri kurmalıyız. Buralarda günün hay huyundan uzaklaşıp, kendimizi unutabiliriz veya kendimizi yeniden keşfedebiliriz.

Muğla ili bu konuda Türkiye’ye örnek olabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.