Atıl bırakılan gizli cennet yıkılıyor

Bu haber 24 Ocak 2015 - 1:24 'de eklendi ve 844 kez görüntülendi.

atıllbiralkilanMuğla’nın gözde turizm ilçesi Marmaris’te, yıllardır atıl halde bırakılan eski köy hizmetleri kampının yıkımına başlandı.

Haber Merkezi

Muğla’nın gözde turizm ilçesi Marmaris’te, yıllardır atıl halde bırakılan eski köy hizmetleri kampının yıkımına başlandı.

İçmeler Kızılkum mevkiinde bulunan ve 10 yıldır çürümeye terk edilen 30 bin metrekarelik alana sahip eski köy hizmetleri kampının Muğla Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yıkımına başlandı. 1982 yılında yapılan kamp, 80 ile 90’lı yıllarda üst düzey bürokratların gözde tatil mekanı olarak ün yaptı. Tesis, 1982 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne 49 yıllığına, personel eğitim merkezi tesisi yapılması için bedelsiz tahsis edildi. Uzun yıllar Tarım ve Köyişleri Bakanlığı personeline hizmet veren tesis, 2005 yılında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün kapatılmasının ardından, Muğla Tarım İl Müdürlüğüne devredildi. Tesis, 2008 yılında ise mahkeme kararıyla Çevre ve Orman Bakanlığına geçti. İl Özel İdaresinin Muğla 1. İdare Mahkemesine başvurusu üzerine, “5286 sayılı Yasa uyarınca Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğüne tahsis edilmiş taşınmazların il özel idarelerine devredileceği” gerekçesiyle tesisin Muğla İl Özel İdaresine devrine oy birliği ile karar verildi.
Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ait kamp, bu kurumun kapatılmasının ardından Muğla İl Özel İdaresine geçti. Muğla’nın büyükşehir statüsüne kavuşmasının ardından Köy Hizmetleri Kampı, Muğla’da oluşturulan Devir Tasfiye Komisyonu tarafından yüzde 75 hissedarı Muğla Büyükşehir Belediyesi olan Muğla El Sanatları Sanayi Limited Şirketi’ne (MELSA) şirketine devredildi. Uzun yıllar atıl durumda bekletildiği için kullanılamaz hale gelen ve bazı kırımları imara aykırı olduğu belirtilen tesisin yıkımına karar verildi. Sabah saatlerinde bölgeye gelen Muğla Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım ve Bakım Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, iş makineleriyle yıkıma başladı. Marmaris’in en değerli bölgeleri arasında gösterilen ve Marmaris Emlak Müşavirleri Derneğinin yaptığı araştırmada 50 milyon lira değerinde olduğu tespit edilen araziye, MELSA şirketi tarafından eğitim ve dinlenme amaçlı yeni bir tesis yapılacağı öğrenildi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.