Atıkların çevreye zarar vermesi engelleniyor

Bu haber 01 Nisan 2016 - 22:36 'de eklendi ve 543 kez görüntülendi.

Atıkların çevreye zarar vermesi engelleniyor  (2)Menteşe Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl 5 bin ton ambalaj atığı, 30 ton atık yağ ve 42 ton bitkisel atık yağ toplandı.

Haber Merkezi

Menteşe Belediyesinin cam, kağıt, plastik, metal, atık yağ ve atık pil geri dönüşümü uygulamasıyla geçtiğimiz 2015 yılında 5 bin ton ambalaj atığı, 30 ton atık yağ ve 42 ton bitkisel atık yağ toplanarak, bu atıkların çevreye zarar vermesi engellendi.

Konuyla ilgili bilgi veren Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş atıkların geri dönüşüme kazandırılması konusunda vatandaşların gösterdiği duyarlılığa teşekkür etti.

Menteşe’de 176 adet geri dönüşüm sepeti, 48 cam kumbarası ve 201 pil kutusu bulunduğunu kaydeden Başkan Gümüş, “1 ton cam dönüşümü ile 100 litre petrol tüketilmesi önleniyor. 1 ton kâğıt dönüşümü ile 17 adet yetişkin ağaç kesilmekten kurtulurken, 1 ton plastik geri dönüşümü ile 16 varil petrol ve 5 Bin 774 kilovat saat elektrik enerjisi tasarrufu sağlanıyor. 1 ton metalin geri dönüşüme kazandırılması ile 290 litre benzin tasarrufu sağlanırken, 1 litre bitkisel atık yağın geri dönüşümü ile 1 milyon litre suyun kirlenmesinin önüne geçiliyor. 1 adet pilin geri dönüşüme kazandırılması ile 4 metrekare toprak kirlenmekten kurtuluyor. Tüm bunların bilincinde olarak doğamızı ve çevremizi koruma bilinciyle hareket ediyoruz. Geri dönüşüm uygulamalarımızda kullanılan sepetlerimizin ve atık kutularımızın sayılarını sürekli arttırıyoruz. Vatandaşlarımıza atık maddeler konusunda gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyor, bu duyarlılıklarının devam etmesini diliyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.