Atık alım tekneleri tanıtıldı

Bu haber 24 Temmuz 2015 - 18:22 'de eklendi ve 831 kez görüntülendi.

cevredostu5651156651Muğla Büyükşehir Belediyesi, Akyaka ve Göcek Atık Kabul Tesisi ve Göcek ve Akyaka’da hizmet veren 6 atık kabul teknelerinin tanıtımını Akyaka Maden İskelesi’nde yaptığı törenle gerçekleştirdi.

Mert Can Kaymak

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 1480 kilometre kıyı şeridine sahip Muğla’da yaz sezonunda deniz araçlarından kaynaklanan atıkların toplanması için hizmete açtığı Göcek ve Akyaka Atık Kabul Tesisleri ve 6 adet atık kabul teknesinin tanıtımını Akyaka Maden İskelesi’nde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün katılımı ile gerçekleştirdi. Törene ayrıca Muğla Valisi Amir Çiçek, CHP Muğla Milletvekilleri Ömer Süha Aldan, Prof.Dr. Nurettin Demir, Ula Kaymakamı Ali Yılmaz, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan, Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı personeli, Marmaris Deniz Ticaret Odası Başkanı Hasan Mengi, TURMEPA  Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk Pişirici, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, MUSKİ Genel Müdürü ve Büyükşehir Daire Başkanları katıldı.

Düzenlenen törende önemsediklerini ve Muğla’nın sorunlarına rağmen Yat turizminde Türkiye’de birinci olduğunu ifade eden Muğla Büyükşehir Başkanı Osman Gürün, “Bunun çözümüne yasalar bizi tam olarak görevlendirmese dahi burada görev almamız gerektiğini ve gerekli bütçeyi ayırmamız gerektiğini düşündük ve başlangıç olarak da görevimize Datça ve Gökova körfezinde başladık. Datça da biraz önce Semiha hanımın da ifade ettiği gibi 21 yıldır TURMEPA önemli bir hizmet yapıyordu. Biz ilk dönem ve  2014 de geldiğimizde hiçbir hazırlığımız yok TURMEPA dan hizmet alarak görevimizi yaptık. Bir vaka olduğu için sizlerle paylaşmak durumundayım. Gerçekten biraz önce Daire Başkanımızın da ifade ettiği gibi İl Özel İdaresine daha önce Bakanlık tarafından gönderilen ödeneklerle yapılan TURMEPA anlaşması ve ödemelerin o kaynaktan yapıldığı halde 2014 için beş yüz bin liralık bir ödeneğin gönderilmiş olmasına rağmen 2014 yılında seçimden sonra o ödenek geri çekildi ve denildi ki yüksek maliyetten dolayı buna izin veremiyoruz. Diliyorum ki bize müracaatlarımız doğrultusunda daha başka kara tesisi yapacak yerler temin edilir, tahsis edilir bizde süratle gereğini yaparak daha fazla kara tesisi ve daha fazla tekne ile daha az kirlilik yaratacak şekilde turizmimizi yürütebiliriz. Temennimiz bu çevreyle ilgili hassasiyetimiz sadece deniz ve deniz temizliği ile ilgili değil tabi ki kara tesisleri ve karadan denize yapılan temizlik de çok önemli. Bunun için Muğla da tüm arıtma tesislerimiz teker teker elden geçirildi, bütün fizibiliteleri hazırlandı yapılması gereken yeni yatırımlar yeni ilave tesisler büyütmeler ve düzeltmeler konusunda çok kabaca gün geçtikçe azalmıyor artıyor. Yaptığımız tespitte bir milyar lira kanalizasyon ve arıtma ile yenisi ve Revizyonlarıyla birlikte en az şuanda bir milyar liralık bir yatırıma muhtacız. Muğla Dünya Cenneti ya bu Cenneti olması gerektiği gibi korumamız lazım onun için de bunlar duygusal şekilde yürüyor ve muhakkak finansmana ihtiyacı var ayrıca su ile ilgili şu andaki tespitlerimize göre yapmamız gereken yatırım Bir milyar yedi yüz bin lira” dedi.

Muğla’nın deniz, kara, coğrafya ve her yönüyle insanları cezbeden, yaşama özlemi duyuran ve bu bölgede yaşayan diğer insanların dışında başka iller ve ülkelerden gelen insanlarında akın akın geldiğini belirten Muğla Valisi Amir Çiçek, “Bayramdan sonra bütün ilçelerimizde turizm işletmelerimizde kıyılarımızda, plajlarımızda, bu güzelliği yaşayan milyonlarca insan var ama bundan üç beş ay önce bir milyona yakın insan yoktu. Şimdi milyonlarca var. Bunun için söylüyorum tabi yaşanan bir yerin insanın yaşadığı bir yerde o çevrede koruması gerekiyor. Çevreyi korurken bu konuda görev alan konumlar var. Denizi bir yerde koruyacaksınız kıyıyı bir taraftan koruyacaksınız karayı bir taraftan koruyacaksınız ve bunun için ilgili kurumlarımız var. Belediyelerimiz var ve diğer kurumlarımız var, gönüllü kuruluşlarımız var, odalarımız var, deniz ticaret odalarımız var, geleneklerimiz var, şimdi bir problem olunca sorun olunca genellikle bizim demokrasi ve yönetim anlayışımıza sorundan kaçma var sorunu başka birisinin üzerine atmak var, kimin üzerine atacak herkes kendisinin üzerine atıyor.  Atıkların yok edilmesi alınması gereken kurumlarımız var. Bir belediye değil sadece burada özellikle bu kıyılarla ilgili bunun sorunumu yönetimini ait Genel idare kuruluşları var, Özel çevre var, kuruluşlar var, Belediyeler var ve bu peki bu kirleten veya kirlenmeye devam eden denizi ve kıyıyı kim temizleyecek dediğimizde ya şu şunun görevidir kanun ona vermiştir. Değerli katılımcılar bu hiç bir şeyi çözmüyor ve bu ancak biz kendimizi kandırıyoruz, Toplum gittikçe kötüleşiyor. Biz bu anlayışı biz diyorum özellikle çevremizi hem karada, hem denizde ve kıyıda daha nasıl temiz tutabiliriz anlayışında bir yere gelmeye çalıştık” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.