Ataşehir CHP Muğla’yı Cezalandırıyor!

Bu haber 14 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 2.014 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Gazeteler başlığı böyle attı:

CHP’de ‘Vitrin’ Yenilendi!

Başlığı okurken güldüm. Aklıma yaşlı hanımların botoks yaptırıp, gerilmiş yüzle ortalıkta “güzelim” diye dolanması geldi.

Vitrin elbette önemli… Çekici olmalı. Peki ya ürün?

xx        xx        xx

AK Parti nasıl Türkiye’de başarılı ise CHP’de Muğla’da başarılı idi.

Tabi nasıl AK Parti Muğla’da başarısız ise CHP’de Türkiye’de başarısız idi!

CHP’de herkes kurultay yapılmasını ve “hesap sorulmasını” beklerken, “vitrin değişikliği” ile idare edildi. Bu değişiklik de kamuoyuna “CHP yenileniyor” diye takdim edildi.

CHP yenilendi mi?

Hayır. Vitrin yenilendi.

xx        xx        xx

30 Mart yerel seçimlerinde beklenen patlamayı gerçekleştiremeyen Cumhuriyet Halk Partisi’nde, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun sinyalini verdiği revizyon gerçekleşti. Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) değişiklikler yaptı.

Yeni MYK’da genel sekreterlik görevine Gürsel Tekin getirilirken, Veli Ağbaba yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı oldu.

Kılıçdaroğlu‘nun CHP MYK’da yaptığı   revizyonda dikkat çeken ayrıntı 30 Mart Yerel Seçimleri öncesi CHP’de ‘5’li Komisyon’ olarak bilinen ‘Aday Belirleme Komisyonu’ üyelerinin beşinden dördünün MYK dışında kalmış olması oldu.

5’li Komisyon üyeleri arasında bulunan, Muğla’nın hayal kırıklığı Adnan Keskin, Umut Oran, Bihlun Tamayligil ve Muğla’nın çok sevdiği Gökhan Günaydın bulundukları görevden alındı. 5’liden Bülent Tezcan MYK‘daki yerini korurken, Nihat Matkap ve Perihan Sarı da MYK‘dan gidenlerden oldu.

Ne bu?..

xx        xx        xx

Kurultayı göze alamayan Kılıçdaroğlu, böylelikle tansiyonu düşürmeye, tepkileri soğutmaya çalıştı. Olan Muğla’ya oldu…

Görevden alınan 5’linin sorumluluğu büyük, ama onların belirlediği “seçim yöntemi” ve adaylar Parti Meclisi’nin onayından geçmedi mi? Onların sorumluluğu yok mu?

Aday belirleme yönteminin ve adayların belirlendiği günlerde parti tabanı tarafından değişik şekillerde uyarılan Kılıçdaroğlu’nun hiç mi sorumluluğu yok?

xx        xx        xx

Muğla her seçimde CHP’ye en çok oy veren illerin başında geliyor. O nedenle CHP Genel Merkezi tarafından onurlandırılması ve ödüllendirilmesi gereken Muğla her yeni seçimde de adeta cezalandırılıyor!

Muğla’nın adayları neredeyse ön seçimle belirleniyordu, ama Gökhan Günaydın direndi. 15 yıllık belediyeciliği ortada olan Osman Gürün Büyükşehir’e “atanarakMuğla ili cezalandırıldığı gibi Mehmet Kocadon da DP’den transfer edilerek Bodrum iki defa cezalandırıldı!

Sorumluluğu büyük ve şimdi kendisine fatura kesilmiş olan Gökhan Günaydın gitti, ama O’nu o makama taşıyan ustası Muğla’da kaldı. Yarın bir gün Büyükşehir Genel Sekreteri veya Danışman olursa şaşırmalı… Aslında Gökhan Günaydın’a Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği de yakışır!

xx        xx        xx

Şimdi bu satırları okuyan “fanatiklerin” her zamanki gibi tepki gösterip, “Muğla’da 30 Mart’ta zaferle çıkıldı. Büyükşehir kazanılmakla kalmayıp, oylar arttırıldı ve Köyceğiz kaybedilse de CHP’li belediye sayısı korundu” dediklerini duyar gibi oluyorum.

Ama gerçekçi olalım. CHP’nin Muğla’daki başarısı ne İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün, ne Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün, ne Mehmet Kocadonların ve ne de üç milletvekilinin başarısıdır…

CHP’nin Muğla’daki başarısı CHP’li Muğla halkının başarısıdır!

Yatağan direkten döndü. Köyceğiz kaybedildi… Bu iki ilçe 5 yıl sonrasının habercisidir…

Osman Gürün’ün, Mehmet Kocadon’un, Muhammet Tokat’ın, Haşmet Işık’ın hiçbir suçu yok.

5 yıl sonra “Muğla kalesi” düşerse ki bana göre düşecek, o zaman hesabı kimden soracaksınız? Gökhan Günaydın’dan mı yoksa Kılıçdaroğlu’ndan mı? Yoksa ikisinden de mi?

Bence hesabı ne ondan ne bundan, belediye başkanı adaylarının belirlendiği günlerde “sahte” veya “utangaçön seçimcilik yapanlardan sormalısınız…

Kim mi onlar?

Her gün elinizi sıkıyorlar. Büyük bölümü 2015 milletvekili adayı olarak desteğinizi istemeye gelecektir!

xx        xx        xx

Hafta sonunda CHP Bodrum İlçe Danışma Kurulu yapılmış.

Muğla’nın hak ettiği ön seçimi sonuna kadar savunmayan 3 milletvekilinden Ömer Süha Aldan ile Prof. Dr. Nurettin Demir oradaymışlar… Acaba atanmayı umuyorlar mı? Eski milletvekillerinden Fevzi Topuz ve Cumhur Yaka da oradaymış. Topuz Büyükşehir’e, Yaka Datça Belediye Başkanlığı’na aday adayı olmuştu. Görünen o ki CHP’nin milletvekili aday adayları 30 Mart yerel seçiminin “muhasebesini” yapmadan 2015’e hazırlanıyorlar…

Danışma Kurulu’nda Büyükşehir Aday Adaylarından Musa Gökbel ile Hüseyin Anıl da oradaymışlar. Bu normal. İkisi de Bodrum’lu… Ama Hüseyin Anıl’ın her yerde ve her haliyle en azından Fevzi Topuz kadar aday olduğu belli…

İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün de Danışma Kurulu’nda bulunması gayet doğal bir durum. Adam il başkanı… Ama O da milletvekili adayı…

Peki, aday olmasınlar mı

xx        xx        xx

Hiç kimsenin adaylarla ilgili “olsunlar” veya “olmasınlar” deme hak ve lüksleri olamaz. İsteyen istediği yere ve hatta her yere aday olabilir. Bu demokratik bir hak…

Bodrum Danışma Kurulu’na gelmemiş, ama Milletvekili Tolga Çandar da muhtemelen yeniden aday olacaktır. Fevzi Topuz olurken O neden olmasın ki?

Aman neden benim adım yok diye gönül koymasınlar; eski milletvekillerinden Dr. Ali Arslan da aday olabilir. Hatta DSP tarihe karışır gibi olunca CHP’li olan eski milletvekillerinden Fikret Uzanhasan da olabilir. Eğer İstanbul’da kendisine yer bulunamazsa, bakarsınız Aydın Ayaydın da Muğla’da liste başı oluverir.

Emrah Doğu mu?.. O da kim?

xx        xx        xx

Adını zikretmediklerim kızmasınlar. Bir başka yazımda merak edilmesin herkesi sayar dökerim. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, sıkı durun bakarsınız Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de aday olur, yerini Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a bırakır… Neden olmasın?

Tabi benim merak ettiğim şu; Genel Merkezde “vitrin” değişikliği yapan CHP Muğla’da vitrin değişikliği yapmayacak mı?

xx        xx        xx

Yarın: AK Parti’de neler oluyor?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Nabide Kılınç 14 Mayıs 2014 / 11:23

Günaydınlar. Muğla’da seçimi CHP aldı Muğla halkının zaferi, başarısıdır. O nedenle kurmaylarının bunu dikkatinden kaçırmaması gerekir. Yani halka güçlü hizmet etmek ve halkın sesini duymak zorundadırlar. Vakit yok, halk hemen güç ve hizmet bekler. İş başına gelenlerin sorumlulukları fazlasıyla vardır. Biz CHP nin iki başkanına inanç göstermekteyiz, destek vermekteyiz. Ancak, halkın sesine, örgütlerine, partililerine kendilerini tıkamamaları gerekiyor. Yönetim demek tüm gönülleri, size desteği ortaya koyanlarla el ele olmak demektir. Yarın ve gelecekte kendi örgütleri ve üyeleri sevenleriyle yürüyecek seçime girecek, halk inanç gösterecektir. Kendi şahsi fikrim odur ki, CHP de kim milletvekili olmuş, kim olacakmış veya bir yere aday olacakmış bunlar değildir beni ilgilendiren . CHP gibi siyasal ve ideolojik kurumun varlığı geleceğe ve iktidara taşınmasıdır tüm mesele. Yani bir yere aday olacakların bu fikirle iş başına gelmeleri gerekiyor , bu güçle çalışmaları gerekiyor. Onları ilgilendiren, ülke ve CHP olmalıdır. Yoksa CHP nin seçim atmosferiyle birilerinin seçilmesi veya aday olması veya getirilmesi CHP nin asıl programı , çalışma izi değildir. O nedenle evet, bir konuda size katılıyorum. CHP bugün, yarın ve geleceğe ve Muğla’ya tüm değerleriyle sahip çıkacak bu uçtan taşradan ülkeye CHP için çalışacak asıl güçlü üyeleriyle, örgütleriyle bir arada el ele gönülle ve yararlanarak daha çok güçlenerek gücünü arttırarak duruş sergilemelidir ki, ülkede CHP varlığını gösterebilsin. Hala bu ülkede CHP bir birey üzerinde bir etki yaratmamaktadır. Bunun göz ardı edilmemesi gerekir. Buradan yani Muğla’dan güçlü duruşun ülkeye taşınması, arttırılması zorunludur. CHP Muğla kurmaylarının dikkat etmesi gereken en önemli duruş budur. CHP Türkiye halkının demokrasi, inanç, özgürlük yolunda ana yolu ve davasıdır. Kılıçdaroğlu’na gelince Sayın genel Başkana. gerçek bir yürek ardından gitmekten korkmamak gerek. Ancak yapılacak çok iş var.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 14 Mayıs 2014 / 11:25

CHP’nin Muğla’daki başarısı,”MULTİKÜLRÜR KÖKLERE SAHİP”İNSANININ KALİTESİNDENDİR,gerisi hikayedir,lafı güzaftır,BİR TANE MUĞLA PROJESİ OLAN GÖSTERİN ŞU YUKARIDAKİ AĞALARIN İÇİNDEN,
Gökhan GÜNAYDIN’da sadece vitrinde bir (MODEL) KALIP olur onu da MUĞLA’nın güneşi yakar,
bundan sonra bu ağaların,memlekete fayda sağlamak yerine KURANZLIKLA kendi ikballerine yönelik gayretleri İŞE YARAMAYACAKTIR,ESKİ ÇAMLAR BARDAK olacaktır…

reşat öztepe 14 Mayıs 2014 / 12:38

Gocaman;yazınızı dikkatle okudum.İnce ince yine dokundurmuşsun.Ancak naçizane benim bu yazıya yorum yapmam nezaketsizlik olur,Bu nezaketsizliği yaparsam sonra bana ULA’LI Muıstafa ÖZTÜRK ağabeyim kızabilir.Kendisiyle Mali Müşavirlik dönemlerinde çok çalışmıştık.ayrı bir hukukumuz vardır.Kendisini insan olarak severim.Ayinesi kişinin işidir lafa bakılmaz sözü uyarmı? bilmem amma,uyarsa da uymazsa da.sevgi ve saygı.