Atapark’ta Kamu Zararı « Hamle Gazetesi

Atapark’ta Kamu Zararı

Bu haber 22 Ocak 2018 - 0:17 'de eklendi ve 4.291 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

FETÖ Muğla Çatı Davası sanıklarından O. Ç.’nin işlettiği Atapark (Ardore) ile ilgili tahliye yılan hikayesine döndü. 17 yıl önce öyle bir ihale yapılmış, işletmeci 6 yıldır tahliye edilemiyor. Peki bu olaydan doğan, doğacak zararı kim karşılayacak?

Atapark bilindiği gibi mülga Muğla Belediyesi’nin en değerli taşınmazlarından biriydi.

Muğla, Büyükşehir statüsüne geçince yeni kurulan Menteşe Belediyesi’nin mülkiyetine geçti.

Adeta tek taşlı yüzük olarak değerlendirilen Atapark, Muğla Belediyesi tarafından kiraya verildi. Muğla Belediyesi’nden o mekanı şu anda AK Parti Muğla İl Yönetim Kurulu Üyesi olan İbrahim Uğurlu tarafından kiralandığını biliyorduk. Muğla’da hala öyle biliniyor.

İbrahim Uğurlu’nun ilk işi de İtalyan işgali yaşamış olan Muğla’nın Cumhuriyet Meydanı’ndaki bu mekanın “Atapark” olan adını İtalyancaArdore” yapmak olmuştu!

Yakın zamana kadar Konak Kafe’yi işleten ve bugünlerde Gülağzı’nda bir et lokantası işletmekte olan Uğurlu’nun Atapark’ı kayınçısı O.Ç.’ye bıraktığı biliniyor…

 

xx        xx        xx

Allah’ımYürü ya kulum” dedi mi yürürsün. Yeter ki kul şaşırmasın!

İbrahim UğurluAtapark”ı kayınçısı O.Ç.’ye devredince Kurşunlu Camii’nin karşısındaki Konak Kafe’yi hizmete açtı. Kafenin adını “Türkçe” koyduğu için o zaman kendisini tebrik etmiştim. Ki, “Ardore” nedeniyle selamı sabahı kesmiş, o mekana gitmeme kararı almıştım. Bu köşeden aylarca o mekanın İtalyanca adına karşı çıkmış, buna izin veren Muğla Belediyesi’ni protesto etmiştim. Cumhuriyet Gazetesi’ne senelerce muhabirlik yaptım, o süre içinde bir kere köşe yazısı yazdım, o da o mekanın İtalyanca adı için olmuştu…

Aradan seneler geçti, doğru bildiklerimizin bazılarının yanlış olduğunu öğrendik.

Meğer mekanı belediyeden kiralayan resmiyette ne İbrahim Uğurlu ne de kayınçısı O.Ç. değilmiş…

Atapark’ın işletmecisi, yani dün Muğla Belediyesi’nin, bugün Menteşe Belediyesi’nin kiracısı FETÖ’nün Muğla kasası olarak anılan O.Ç.’nin annesiymiş…

 

xx        xx        xx

Annenin kira sözleşmesi dolmuş, ama mekanı boşaltmıyor. Damat bırakmış gitmiş. FETÖ’den soruşturma geçiren kızı memurlukta, oğlu O.ÇFETÖ Muğla Çatı Davasında tutuklu… Anne direniyor…

Anne görünmese de mekan çalışıyor. İşler yolunda. Ben olsam, ben de direnirim!

Muğla’nın en gözde mekanının kirası aylık 7 bin liraymış. Çevresinde emsallerinin 20-30 milyon arasında olduğu söyleniyor. Mekan 15.06.2001 tarihinde kiralanmış. 2011’de de kiralama süresi 10 yılını doldurmuş.

O yıl mülga Muğla Belediyesi 10 yılını dolduran bütün taşınmazlarını yeniden ihale ile kiraya vermek için kiracılara “boşaltın” diyor. Hatırlayanlar olacaktır. O zaman özellikle Açık Pazar Yerindeki dükkanlarda kıyamet kopmuştu. O zaman hepsi tahliye etmek zorunda kalmıştı.

“Atapark” hariç… Ardoreciler “Hayır” dediler. 10 yılın üzerine 7 yıldır da “ihalesiz” oradalar. 8’nci yıldayız… FETÖ Muğla Çatı Davasında tutuksuz yargılanan ve aynı zamanda Muğla Büyükşehir Belediyesi Baş Danışmanı Yavuz Kayı’nın damadı olan Av. Mutafa Apaydın imiş…

 

xx        xx        xx

Aslında Atapark (Ardore) bir “aile işletmesi”… Annenin üzerinde görünüyor. Annenin oğlu O.Ç., FETÖ Muğla Çatı Davası’nda oldukça ciddi bir suçlama ile tutuklu olarak yargılanmakta.

Ben tabi bu nedenle “İşletmenin de FETÖ ile bir ilişkisinin olup olmadığı, belediye tarafından bu aile işletmesine kiralama ve işletmede bir kolaylık sağlanıp sağlanmadığı” sorusunun yanıtı peşinde değilim.

Bu konuda bir bilgiye sahip değiliz ki kime ne sorabiliriz…

Ben bu çok değerli mülkün neden tahliye edilemediğini; tahliye edilemediği için mülk sahibinin ne kadar zarar ettiğini ve bu zararın “kamu zararı” olup olmadığını; eğer kamu zararı varsa bu zarara neden olanların sorumluluklarının bulunup bulunmadığını merak ediyorum.

Hala kiracıların avukatı mı bilmiyoruz, ama Av. Apaydın Belediye’nin avukatlarından becerikliymiş. Acaba gelinen noktada belediye avukatları doğan veya doğacak kamu zararını ödeyecekler mi? Onlar ödemeyecekse kim ödeyecek?

Benim merak ettiğim bir diğer noktada, Belediye Meclis Üyeleri bu konuyu neden sorgulamazlar? Özellikle muhalif meclis üyeleri neredeler?

Ya benim sevgili meslektaşlarım?…

 

xx        xx        xx

Dosyalara bakalım; Atapark belediye tarafından MUTTAŞ şirketi marifetiyle “tanzim satış mağazası ve kafeterya” olarak kullanılırken, mağaza ve kafeterya zarar ederek kapandı. O zaman bu konuda bir bilgilendirme de yapılmadı. MUTTAŞ mağaza ve kafeteryası neden kapandı? Battı ise neden battı bilmiyoruz…

Bu arada MUTTAŞ taşınmazı 15.06.2003 tarihinde mülga Muğla Belediye Başkanlığı’na devretti

Muğla Belediyesi de 10.11.2011 tarihinde 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa göre, “kiraya verilecek taşınır ve taşınmaz malların kira süresinin on yıldan çok olmayacağı” ve Atapark’ın süresinin 10 yılı doldurmuş olması nedeniyle kiralamanın uzatılmayacağı ve iş yerinin ihale ile kiraya verileceği konusundaki yazı kiracıya tebliğ edildi. Kiracı Muğla Belediyesi’nin tebliğine karşı 06.12.2012 tarihinde dava açtı. Muğla Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 10.04.2012 tarih 2011/1081 Esas ve 2012/289 kararında şu ifadeye yer verildi:

Dava konusu taşınmazın kamu malı ve malikinin Belediye olduğu, bu nedenle kiralamanın Borçlar Kanununa göre değil, Devlet İhale Kanunu kapsamında kiralanmasının şart olduğu ve 10 yıldan fazla süre ile ihalesiz kiralanmasının mümkün olmadığı ve kira ilişkisinin 15.06.2003 tarihinde başladığı

Anladığımız kadarıyla “Devlet İhale Kanunu”na göre açılması gereken dava “Türk Borçlar Kanunu”na göre açılmış. O zaman 10 yılını dolduran bütün kiracılar tahliye olurken, Atapark bu yüzden tahliye edilememiş!

 

xx        xx        xx

Muğla Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 10.04.2012 tarihli kararı üzerine Muğla Belediyesi; taşınmazın 10 yıllık kiralama süresinin 15.06.2013 tarihinde dolmasının ardından taşınmaz için 02.08.2013 tarihinde ihaleye çıkacağını ilan etti. Kiracıda, 24.07.2013 tarihinde Muğla Sulh Hukuk Mahkemesinde ihaleye karşı “kiracılık sıfatının tespiti” istemli karşı dava açtı.

Mahkeme ise 16/01/2014 tarihli kararında “Dava konusu Atapark’ın ilk olarak MUTTAŞ A.Ş. tarafından 15.06.2001 tarihinde işletmeye kiralandığı, bu nedenle kira ilişkisinin Devlet İhale Yasası uyarınca değil, Borçlar Kanunu uyarınca kira sözleşmesine göre kurulduğu ve sonraki yıllarda da devam ettiği anlaşıldığından, davanın fuzuli şagil olmaması nedeniyle İhale Kanunu hükümlerine göre değil, Borçlar Kanunu hükümlerinin uygulanması konusunda karar verilmiştir.” ifadesine yer verdi.

Anlaşılacağı gibi, daha başta ihalenin yapılışında kiracının lehine sonuçlar doğurabilecek hatalar yapıldığı yetmiyor gibi birde tahliye davası yanlış açılmış… İnsanın aklına kötü kötü şeyler geliyor…

Öte yandan o arada da Atapark’ın mülk olarak 6360 Sayılı Büyükşehir Yasası gereği Devir Paylaştırma Komisyonu’nca Menteşe Belediyesi’ne devri yapıldı.

 

xx        xx        xx

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, Borçlar Kanunu’nun 350. Maddesinin son fıkrasında “taraflar bu durumda, açık bir anlaşma olmaksızın kira ilişkisinin sürdürürlerse, kira sözleşmesi belirsiz süreli sözleşmeye dönüşür” dendiğinden sözleşme belirsiz süreli sözleşmeye dönüşürken, Menteşe Belediyesi 24.07.2017 tarihinde “Devlet İhale Yasası”na göre tahliye davası açtı. Gelinen noktayı belediye yetkilileri şöyle anlattı:

TBK’nın 347. maddesinde öngörülen kira sözleşmelerinden 10 yıllık uzama süresi dolmamış olmakla birlikte geri kalan süre 5 yıldan daha kısa olanlar hakkında yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 yıl sonra uygulanacağı hükmüne göre, Menteşe Belediyesi’nin dava hakkı 01.07.2017 tarihinden sonra doğacağından bu tarihten sonra Muğla Sulh Hukuk Mahkemesinde kira sözleşmesinin iptali ve davalının taşınmazdan tahliyesine karar verilmesi hususunda davamızı 24.07.2017 tarihinde açmış bulunmaktayız. Ancak ilgili mahkemenin hakimi bir ay önce göreve başladığı için henüz duruşma günü verilmemiştir.

Şimdi yılan hikayesine dönen tahliye davası hakimini arıyor. Nasıl olsa bulur ve tahliye bir şekilde gerçekleşir.

Biz de Menteşe Belediyesi’ni kutlarız.

İyi de geçen 18 yılda Muğla Belediyesi’nin ve dolayısıyla kamunun, yani Muğlalıların uğradığı zarar ne olacak?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 22 Ocak 2018 / 11:53

Gocuman; Kanayan yaramı deştiniz. Helal sana gündeme getirdiğiniz ve gündem de tuutuğunuz için. 1970-1973 arasında Muğla Turgut Reis Lisesinde okudum. Buluşma yerimiz Ata Park idi. Muğlanın da simgesi idi. zaten neleri kaybetmedik ki. onu da kaybetmişiz. Bu İhale konusunda MİNARE-KILIF aklıma geliyor. sevgi ve saygı.

günaydın 22 Ocak 2018 / 12:27

Bu yazınızdan ötürü sizi tebrik ederim. Bu kamuoyunu aydınlatmak adına yapılan güzel bir habercilik.

salihdemir 22 Ocak 2018 / 16:55

Değerli gazeteci Özcan Bey Belediye Meclis üyeleri bu konuyu neden sorgulamazlar demişsin. Muğla’da CHP’nin bir tek bile Belediye Meclis üyesi yoktur. CHP’ye 40 yıl oy vermiş birisi olarak CHP’li Meclis üyesi görmedim. CHP’nin Belediye meclis üyeleri olsaydı yazınızda anlattığınız olaylar yaşanmazdı. Tüm yetkiyi bir tek kişide toplarsan olacağı budur. Muğla’lıları aydınlattığınız için çok teşekkür ederim.