Ata Küçük Sanayi Kooperatifi

Bu haber 03 Haziran 2019 - 1:45 'de eklendi ve 6.436 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

Vali Hüseyin Aksoy başarılı bir valiydi. Bir gün telefon açarak, Muğla için fikir üretecek beyin fırtınası toplantısı yapmak istediğini söyleyerek, davet etti.

Ben de “ Sayın Valim, memnuniyetle katılırım. Yalnız bu toplantıya basını davet etmeyelim. Hedefleri tartışırken, kimse tribüne zarf atmasın. Doğruları bulalım.” dedim.

Dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, yine dönemin Ticaret Odası Başkanı Saim Gürsoy’un da aralarında olduğu güzel bir katılımcı gurup oluşturuldu. Çok keyif aldığım toplantı oldu.

Toplantıda, şehrin en güzel yerinde küçük sanayi sitesinin olmasının yanlış olduğunu, yeni bir küçük sanayi sitesine ihtiyaç duyulduğunu açıklayarak, sanayi esnafının işyerlerine zemin artı üç kat imar verilirse, herkesin gönüllü olarak yeni yere taşınacağını anlattım.

Muğla Belediyesi de bu fikre katıldı ve Akçova’ da küçük sanayi kurulması için 18 madde uygulamasına başladı. Ama maalesef o bölgede fiyatlar akıl almaz şekilde yükseldi ve belediyenin uygulamasına karşı yargı yoluna gidenler oldu. Akçova projesi içinden çıkılmaz hale geldi.

Mevcut sanayi bölgesi için imar düzenlemesi yapıldı. Ancak ada bazında yapılaşma istendiği için, beklenen hızda gelişme olmuyor.

Bu arada sanayi esnafı bir araya gelerek bir kooperatif kurdular. Birlik beraberlik içinde başarılı çalışmalar yapıyorlar. Ata Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi  Muğla’nın pek alışık olmadığı hızla ilerliyor..

Yerkesik yolu üzerinde, Gülağzı sapağı civarında bin dönümü aşan bir hazine arazisinde yeni küçük sanayi sitemiz kurulacak. Küçük sanayi kelimesine aldanmamak gerekiyor. Çünkü işyerlerinin metrekaresi günün ihtiyaçlarına göre düzenleniyor. Sanayi sitesini TOKİ yapacak ve üyelere maliyet üzerinden devredilecek.  Arada ise Halk Bankası olacak. Böylece makilik, taşlık tarım dışı arazide modern bir site hizmete girecek.

Kooperatif Başkanı Ayhan Çay ve arkadaşlarına verdikleri emek ve mücadeleden dolayı teşekkür ediyoruz.

Nice güzel bayramlarda birlikte olmayı diliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 03 Haziran 2019 / 20:02

Hayati Beyefendi kardeşim; Kanaat önderi, Beyin fırtınası yaparak doğruları ve doğru yolları birlikte ekibiyle muğla için kafa yoran muğla için yorulan bir ömür denilen bir özel ve güzel kişinin yazısını okudum. B,zde br ucundan tutma gayreti iinde olduğum için Muğla Ata Küçük sanayi Sitesi çok kısa zamanda Muğlalı Sanayici Esnafı ile buşuşacak. Bayrak arefesinde olan bu gün diyebilirim Cumhuriyetimizin 100 ncü Yılındaki kazanılacak en büyük bir proje diyebiliirim. saygı ve sevgi.