Aşklar ve Tabip Odası …

Bu haber 10 Ekim 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.034 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Başlığı pek çok başlığımda olduğu gibi kasıtlı attım. Tabip Odası ne kadar ilgi çeker bilmiyorum, ama aşk deyince…
Neyse, aynı şehirde yaşayanlar mektuplaşır mı?
Benim çocukluğumda, gençliğimde mektuplaşılırdı. Hatta mektuplar elden gelir giderdi. Tüfek icat oldu mertlik bozuldu. Bu gün o naiflik yok!
Bu gün “elektronik ortamda haberleşiliyor”… Bana göre sevdalılar için hoş bir durum değil bu… Aşklar fast food tüketime dönüştü…
Ama zamanı paradan değerli görenler için “elektronik haberleşme” bir nimet.
 
xx      xx      xx
Tabip Odası Başkanı Dr. Naki Bulut’tan bir elektronik posta aldım. Dr. Bulut mektubuna; “Sayın Özcan Özgür,
Tıp Fakültesi konusunda ısrarlı yazılarınızı keyifle takip ediyorum. Bir gazeteci sorumluluğuyla konuyu Muğla penceresinden başarılı bir şekilde gündeme getirdiğiniz için hekimler adına teşekkür ediyorum.” diye başlamış.
Mutlu oldum. Yazılanların, emeğinizin bir işe yaramış olması keyif verici…
 
xx      xx      xx
Meslektaşlarım ve Tabip Odası yöneticileri 3-4 ay önce bir araya geldik. O bir araya gelişimizde Tabip Odası Başkanı Dr. Naki Bulut, “Muğla Meslek Odaları Platformu”ndan söz etmişti. Bu platform “demokrasinin kalesi” dediğimiz Muğla’da büyük eksiklikti. O zaman böyle bir oluşumun önemine değinerek, Tabip Odası’nın böyle bir oluşuma öncülük etmesinde yarar olduğunu söylemiştim.
Dr. Naki Bulut’un elektronik postasından bu oluşumun sağlandığını sevinerek öğrendim.
Elektronik mektubunda Muğla Meslek Odaları Platformu’nun kurulduğunu haber veren Dr. Bulut, amaçlarını madde madde sıralamış. İlk madde “Farklı meslek gruplarının bilgi ve deneyimlerini paylaşmak, belirli konularda ortak hareket etmek” şeklinde…
Budur işte…
 
xx      xx      xx
Dr. Bulut’un verdiği bilgiye göre, “Farklı meslek gruplarının bilgi ve deneyimlerini paylaşmak, belirli konularda ortak hareket etmek” adına her toplantıya bir milletvekili, vali, belediye başkanı, bürokrat, sivil toplum örgütü yöneticisi ve rektör davet ederek “Muğla adına sizi izliyoruz” mesajı verecekler. Yöntem bu…
Bu “izleme” işini yıllar önce Dr. Hakan Toksöz’ün (Şimdi İzmir’de görev yapıyor) ortaya koyduğu ve o zaman bir anda Türkiye’ye malolup, yaygınlaşan “mikomlar”; milletvekili izleme komiteleri, belediye başkanı izleme komiteleri yapmaya çalışmıştı. Başarılı da olunmuştu.
Sonra ne oldu bilmiyorum. Sanıyorum o “demokratik hareketin” başına “iş” getirildi!
Umarım bu demokratik ve pek çok işe yarayabilecek platformun başına bir iş gelmez…
 
xx      xx      xx
Muğla Meslek Odaları Platformu’nda Tabip Odası ile birlikte Ticaret Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası, Veteriner Hekimler Odası, Eczacılar Odası, Diş Hekimleri Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Baro ve Elektrik Mühendisleri Odası yer almış.
Ne diyelim, iyi olmuş, işte Muğla…
Umarım bu platformda önümüzdeki süreçte Ticaret Borsası, TÜRSAB, GETOB, FODER, BODER, TEMA ve benzeri demokratik kitle örgütleri de yerlerini alır…
 
xx      xx      xx
Muğla Meslek Odaları Platformu (MUMOP) kurulur kurulmaz 3 ay içinde iki toplantı yapmış. Haberimiz olmadı! Umarım bundan sonraki toplantılarını izlemene olanağı buluruz…
İlk toplantıda platformun çalışma ilkeleri belirlenmiş. Siyasi Partilerin o ilkeleri alıp, tüzüklerine monte etmelerinde yarar var… İkinci toplantıda, Muğla’nın “kanayan yarası” Tıp Fakültesi ele alınmış.
Toplantı vesilesi ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir ile fikir alışverişinde bulunulmuş, bir hafta sonra da Vali Fatih Şahin ile görüşülmüş. Elektronik mektupta, bu görüşmelerle ilgili bilgi yok. Önümüzdeki günlerde Vali Şahin ile tekrar ve milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız ve rektörümüz ile görüşmeler yapılacakmış.
Eh ne diyelim, milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımız tamamda, rektörümüz ile 21 Ekim’de yapılacak rektörlük seçiminin ardından bir araya gelinir artık…
 
xx      xx      xx
Tabip Odası Başkanı Dr. Naki Bulut, elektronik mektubunda, “Hatta ihtiyaç olması halinde Vali, Milletvekilleri, Belediye Başkanı, Rektör ve MUMOP üyeleri ile birlikte Ankara’ya giderek YÖK Başkanı, Sağlık Bakanı ile görüşmeyi düşünüyoruz.” diyor.
Bence düşünülmemeli. Yapılmalı…
Muğla, bu güne kadar bunu hiçbir konuda, sorununda yapmadı. Muğla’nın her sorununda bu yapılmalı…
Muğla’nın bu güne kadar eksikliği duyulan en önemli sorunu bence bu idi…
Umarım, “Muğla Meslek Odaları Platformu” bu derde deva olur.
 
xx      xx      xx
Elbette, bu süreçte Muğla’da Tıp Fakültesi konusunda bir “uzlaşma” sağlanması gerekiyor. Ben bu platformun bu “uzlaşmayı” sağlayacağına inanıyorum. Platformun toplantılarında Tıp Fakültesi konusunda Muğla Tabip Odası’nın görüşleri de ortaya konmuş.
Yarın devam edelim.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.