Aşka Kanar Lâleler

Bu haber 13 Mart 2018 - 1:30 'de eklendi ve 788 kez görüntülendi.
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

İsmail Zorba

Gönül bir defa ah çekmeye dursun; neler gelir başına bir bilsen. Yer yerinden oynar. Bastığı yerleri bilemez insan. Her zamanki zamanının dışında bir yaşam sürmeye başlar. Gönül bir defa ah çekmeye dursun; ayakları yerden kesilir. Baharın ilk ılık nefesine aldanan bademler gibi. Zemheri zamanlarıdır bunlar.

Tabiatın kucağına atarsın kendini. Bütün kaygılardan, koşuşturmacadan, çekişmelerden azade. Kuşlar gibi hür; kanat çırparsın. Minik bir çam ağacının dallarında filizlenmeye duran pürçeklerin kokusunu çekersin içine. Genzini yaksa da kokusu bir hoşluk yayılır ılık ılık. Zemheri zamanlarıdır bunlar.

Çayırlar, tepeler yeşil pusatını giyinmiş; bahara esenlikler dilemeye hazırlanıyordur. Tabiatın kucağında bir kuş misali ha orada ha burada işte şurada denklemi bir türlü tamamlanmamış ruh iklimlerinde yepyeni arayışlardasındır. Gönül bir defa ah çekmeye görsün arayışlarının da sonu gelmez.

Bak şu tepeye, çıktığın sağa doğru eğimli patikaya saptığında bir de ne görürsün. Suya karşı duran eğimin eteklerine yayılmış nazende güzeller. Yeşil çimenlerin arasında boyun eğmeden nasıl da dimdik dururlar. Sanki ellerini göğe kaldırmış da dua ederler.

Bir kere ah demeye görsün bu nazenin gönüller bak, utançlarından kıpkırmızı kesilmişler. Lâl ellerde lâl dillerde lâle olmaya durmuşlar. Lâleler gönlünü açtı mı sevdaya bir kere bir gönül gözü açılır yüreğinin tam orta yerinde. Gecelerden miras simsiyah bir göz. Her lâlede Leylâ’nın gözü vardır. Bu göz sadece aşka açılır.

Gönül bir defa ah çekmeye dursun; bütün lâleler sırdaşı olur. Aşkın bu kısacık ömründe yaşananlar zemheri zamanlardır. Lâleler zemheri zamanlarda açarlar. Hoşça bakarlar âleme. Hoşluk katarlar. Tüm gönüllerde asaletleriyle hoşnutluk bırakırlar. Bir kuş misali bizim de gönlümüz bu zemheri zamanlarda aşka tanıklık etti. Gönül deminde bir lâlenin kılavuzluğunda kem gözlerden korundu. Aşka kanan lâlelerin sırrında insana meyletti. Tabiatın kucağında bir ah karşılığında huzura erdi.

Aşka kanan lâleler huzur zamanlarının tanığı aynı zamanda. Bak suya karşı durmuş nasıl da yanarlar içten içe. Suya bakıp suya hasret çekerler. Susamışlıklar aşkadır suya değil. Su sadece bir surettir. Onların aşka kanan suretleri gibi.

Her bir aşkın hikayesinde olduğu gibi aşka kanan lâlelerin hikâyeleri de rengarenktir. Ölüm sarıdır, huzur beyaz, hüzün eflâtun, aşk yine aşk ise kırmızıdır. Nefesi de aşktır, dik duruşu da aşk. Lâlenin aşkı da asildir. Boyun eğmez, sadece aşka kanar. Aşka kandığında leylânın gözleri açılır. Tacını takınır lâleler, bir ömre bedeldir o kısacık yaşamları.

Gönül bir defa ah çekmeye dursun, ateşlerden atlarsın. Kırarsın tüm zincirlerini. Kanatlanmaya görsün ruhun bir kere uçmaya durursun.Bir kuş misali insan dün orada, bugün burada; yarın nerede?

Yarınlar zemheriden çıkıp cemrelere sevdalanma zamanlarıdır. Aşka durmak, yanmak içten ,içe. Lâleler misali. Beklemek zamanı, sabırla. Ne kadar kısa sürse de hep o anı beklemek. Huzura kavuşmak, tüm benliğinle teslim olmak aşka. Aşka kanmak bir bakıma.

Bahara esenlikler dilemeye çıkmıştık oysa. Bu gönül bir defa ah çekmeye dursun, gör başına neler gelir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.