Asılsız ihbara ceza davası

Bu haber 12 Haziran 2018 - 0:33 'de eklendi ve 804 kez görüntülendi.

Muğla’da geçtiğimiz ay içinde 112 Acil çağrı merkezine asılsız olarak ‘dereye bir araba uçtu’

İhbarında bulunan bir kişiye ‘gerçek olmayan bir olayı ihbar ettiği ve ekipleri boş yere oyaladığı’ gerekçesi ile ceza davası açıldı.

Kadir Tamer

Muğla’da geçtiğimiz ay içinde 112 Acil çağrı merkezine asılsız olarak ‘dereye bir araba’ uçtu

İhbarında bulunan bir kişiye ‘gerçek olmayan bir olayı ihbar ettiği ve ekipleri boş yere oyaladığı’ gerekçesi ile ceza davası açıldı.

Edinilen bilgiye göre, Muğla’da yaklaşık 1 ay önce kimliği gizli tutulan bir vatandaş 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayarak ‘bir dereye araba uçtu’ ihbarında bulundu. Bu ihbar üzerine bölgeye ambulans, polis ve AKS ekibi sevk edildi. Kısa sürede ihbar edilen bölgeye ulaşan ekipler yaptıkları incelemede bölgede herhangi bir kazanın yaşanmadığını ve ihbarın asılsız olduğunu tespit ettiler.

Şikayetçi olundu

Bu olayın ardından asılsız ihbar yapan kişi hakkında 112 Acil çağrı Merkezi Müdürlüğü tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Hakkında soruşturma başlatılan asılsız ihbar sahibi savcılığa ifade verdi. İfadesinde dereye uçan araç kazasını kendisinin görmediği, bir arkadaşının durumu kendisine durumu telefonla anlattığını ve bunun üzerine ihbarı yaptığını söyledi. Bu ifade üzerine böyle bir görüşmenin yapılıp yapılmadığının tespiti amacıyla BTK üzerinden HTS kayıtları ile inceleme altına alındı. Yapılan incelemede ihbarı yapan şahsın olayı gördüğünü söyleyen arkadaşı ile herhangi bir telefon görüşmesi yapmadığı tespit edildi.

Ceza davası açıldı

Bu tespit üzerine asılsız ihbarda bulunan vatandaş için ‘olmayan bir olayı ihbar ettiği ve ekipleri boş yere oyaladığı gerekçesi’ ile hakkında ceza davası açılmışına karar verildi. Asılsız ihbarda bulunan kişinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanılacağı öğrenildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 12 Haziran 2018 / 10:49

Devlet kurumlarını ya da hedefi kim olursa olsun bu tip amaç dışı veya kötü niyetli hareketler mutlaka yasal karşılığını etkin bir şekilde görmeli ki,hem işgücü hem de zaman kaybı olarak zarar ziyan üretimi ile karşılaşmayalım,
selamlar,