Ashab-ı Kehf ve Muğla

Bu haber 07 Temmuz 2015 - 1:00 'de eklendi ve 872 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 

Başlığa bakıp “Muğla’da da Ashab-ı Kehf mağarası mı bulundu?” diye heyecanlanmayın; burada mağara yok, hikayenin yansıması var.

Geçen senelerde iki yazımda, Muğla ve Ashab-ı Kehf (Mağara Arkadaşları, Yedi Uyurlar) konusunu zikredip geçmiş ama ayrıntıyı yazmamıştım. Şimdi o küçük ama Muğla için büyük ayrıntıyı paylaşayım sizlerle.

“Ashab-ı ehf ile Muğla’nın ne ilişkisi var?.. Kimine göre Tarsus’taymış bunlar, kimine göre Maraş-Afşın’da, kimine göre Lice’de, kimilerine göre de Selçuk-Efes’te. Kim bilir daha başka nerelerde olduğu iddia ediliyor.

Nerden çıkardın hocam Muğla ile Ashab-ı Kehf ilişkisini?” diyen sabırsızlar olabilir. 2 dakika vakit ayırın, küçük ama Muğla ve insanlık tarihi için büyük o ayrıntıyı izah edeyim.

Ashab-ı kehf hikayesini bilirsiniz. Roma baskısından kaçan 7 Hıristiyan (Müslüman dünyasındaki adları Yemliha, Mekseline, Mislina, Memuş, Debernüş ve Şazenuş) ve köpekleri Kıtmir, bir mağaraya sığınır ve orada 309 yıl uyuduktan sonra uyanırlar ve tekrar ortaya çıkarlar. Bir de fark ederler ki, dünya değişmiş; kendilerine zulmeden kral öleli 300 yıl olmuş. (Bu hikaye, Kur’an-ı Kerim’in Kehf suresinde ayrıntılı bir şekilde anlatılır.)

Hıristiyan ve Müslüman dünyada çok yaygın olan bu hikayenin Muğla’da 2 yansıması vardır.

Birisi, Karabağlar Yaylasındaki “Keyf Oturağı Camii’ndeki (O camiin adının “Keyf Oturağı” değil, Kehf Oturağı” olması gerektiğini Temmuz 2013’te Hamle’de yazmıştım.) duvar yazılarında Ashab-ı Kehf’in ve köpeğin adının eski harflerle yazılı olmasıdır.

Camilerde, Allah, Muhammed, 4 halife ve Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in adlarının yazılması normaldir ve çok yaygındır ama camilerin duvarlarında Ashab-ı Kehf’in adlarının yazılı olmasına pek sık rastlanmaz. Keyf Oturağı Camiinin asma katının duvarlarına yedisinin de adı yazılıdır.

Muğla’daki bir başka Ashab-ı Kehf izi/sembolü de Şahidi camiindedir. Malum, Şahidi Camii, yuvarlak iç mekanlı bir camidir ve bu özellik, onun aynı zamanda Mevlevihane olarak da kullanıldığını gösterir. İşte bu yuvarlak mekanın etrafında 8 ahşap direk vardır. Bu direklerin başlarındaki yarım kemerler, 7’sinde içe bakar, birisinde (Mihraba yakın olanda) dışa bakar. İçe bakan 7’si, 7 insanı, dışa bakan da köpek Kıtmir’i temsil eder.

Sevgili Muğlalılardan geleneksel bilgiye az-çok vakıf olanlar, Şahidi Camii’ndeki direklerin böyle bir sembol değeri olduğunu söylüyorlar. Onlar, babalarından, analarından atalarından böyle bir şey duymasalar, anlatmazlardı.

Müslüman, Hıristiyan, Musevi dünyada çok yaygın bir şekilde bilinen, Hintçe’de de hikayesi olan Yedi Uyurlar’ın Muğla gibi dünyaya açık bir ilimizde izinin bulunması, turizm açısından önemlidir ve değerlendirilmelidir.

Muğla’da daha kim bilir anlatılıp yazılmayı bekleyen nice hikayeler var; onu tarihine ve insanlığa bağlayan hikayeler!…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.