Asansörlerin denetimi için protokol imzalandı « Hamle Gazetesi

Asansörlerin denetimi için protokol imzalandı

Bu haber 13 Aralık 2017 - 23:08 'de eklendi ve 558 kez görüntülendi.

Makine Mühendisleri Odası Muğla Şube Başkanı Münnami Özyurt, Menteşe ve Yatağan Belediyeleri ile TMMOB Makina Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği arasında asansör yıllık periyodik kontrol protokolü imzalandığını açıkladı.

Nazife Taşdelen

Makine Mühendisleri Odası Muğla Şube Başkanı Münnami Özyurt, Menteşe ve Yatağan Belediyeleri ile TMMOB Makina Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği arasında asansör yıllık periyodik kontrol protokolü imzalandığını açıkladı.

Özyurt açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“24 Haziran 2015 tarih ve 29396 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği ile; Asansörlerin bakımları ve pe-riyodik kontrollerinin yapılması ve kontrol sonucunda güvenli olmadığı tespit edilen asansör-lere yönelik gerekli önlemlerin alınmasına ilişkin hususlar yasal bir dayanağa kavuşturulmuş yetkilerin usulüne uygun kullanılmaması durumunda bina sorumlularına, ilgili idare ve yetkili servislere yönelik olarak cezai hükümler getirilmiştir. Bina sorumlusunun yükümlülükleri 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 35 inci mad-desinin birinci fıkrasında “Bina sorumlusu, asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayda bir kez bakımını ve yılda bir kez periyodik kontrolünü yaptırmaktan, bakım ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden sorumludur’’ denilmektedir. Yıllık kontrol, asansörün bakımını üstlenen, asansör monte eden veya onun yetkili servisi nezaretinde gerçekleştirilir. Anılan yönetmelikte, belediyeler, sınırları içerisindeki her asansörün yılda bir kez A tipi Muayene Kuruluşu tarafından kontrol edilmesini sağlamaktan ve yıllık kontrolün yapılıp yapılmadığını denetlemekten sorumlu kılınmıştır. Mevzuat hükmü gereği Menteşe ve Yatağan ilçe sınırları içerisinde bulunan yapılardaki asansörlerin yıllık kontrolünün, 2018-2019 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi amacıyla Menteşe Belediyesi ve Yatağan Belediyesi ile akredite A tipi Muayene Kuruluşu olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi arasında bir protokol imzalamıştır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.