Asansörlere denetim geliyor

Bu haber 18 Eylül 2014 - 21:30 'de eklendi ve 966 kez görüntülendi.

asansörlerMenteşe Belediyesi ile Muğla’da çok önemli bir soruna daha el atıldı. Menteşe Belediyesi ve Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Muğla İl Temsilciliği arasında asansörlerin kontrol ve bakım protokolü imzalandı. Üç ay içinde ilçedeki asansörlerin envanteri çıkartılacak, ardından asansör yöneticileri ile bir araya gelinerek, asansörlerin kontrol ve bakımları başlatılacak.

Haber Merkezi

Menteşe Belediyesi ile Muğla’da çok önemli bir soruna daha el atıldı. Menteşe Belediyesi ve Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Muğla İl Temsilciliği arasında asansörlerin kontrol ve bakım protokolü imzalandı. Üç ay içinde ilçedeki asansörlerin envanteri çıkartılacak, ardından asansör yöneticileri ile bir araya gelinerek, asansörlerin kontrol ve bakımları başlatılacak.

Menteşe Belediyesi Basın Halkla İlişkiler’den yapılan yazılı açıklamaya göre, bundan böyle Menteşe ilçe sınırları içerisindeki binaların asansörlerinin kontrolleri Menteşe Belediyesi’nin himayesinde Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Muğla İl Temsilciliği tarafından gerçekleştirilecek. Bunun için Başkan Gümüş’ün makam odasında protokol imzalandı.

Protokol ile ilgili çalışmaların 2 ay önce başlatıldığını belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, şöyle dedi:

“Bugün Menteşe Belediyesi olarak Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Muğla İl Temsilciliği ile aramızda hem mevcut asansörlerin yıllık periyodik kontrol ve bakımı, hem de bundan sonra yapılacak yeni binaların asansörlerinin tescili için protokol imzaladık. Bu protokole göre; Menteşe Belediyesi olarak ilçemiz sınırlarındaki tüm asansörlerin kontrol ve bakımlarını Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Muğla İl Temsilciliği yapacak. Menteşe Belediyesi olarak bizde devamlı olarak kontrol edeceğiz.”

Açıklamada, yapılan protokolle Menteşe Belediyesi sınırları içerisinde bulunan yapılardaki tüm asansörlerin can ve mal güvenliği yönünden uygunluğunun tespitine ilişkin yürürlükteki bakım ve ilgili standartlar kapsamında yıl içerisinde bir kez muayene edilmesi ve raporlanması, can ve mal güvenliğine ve işletilmesine ilişkin eksiklerin giderilmesi veya belediye ve bina sorumlularına verilmesi, asansörlerin güvenli olarak kullanılması ve işletilmesinin amaçlandığı belirtildi.

“Protokol çerçevesinde; 05 Kasım 2011 tarihli 28106 Sayılı Resmi Gazetede Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” gereğince Menteşe Belediyesi sınırları içerisindeki asansörlerin yıllık bakım ve onarımları A Tipi Muayene kuruluşu olan Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Muğla İl Temsilciliği tarafından yapılacak.” ifadesinin yer aldığı açıklama şöyle:

“İlk 3 ay içerisinde yapılacak çalışmalarda öncelikle, Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Muğla İl Temsilciliği, Menteşe Belediyesi ve asansörü yapan firmadan bir yetkili binaların apartman yönetici ile bir araya gelerek ilçedeki asansörlerin envanterini çıkartacaklar. Daha sonra Apartman yöneticileri bakım ve kontroller hakkında bilgilendirilecekler. Yine bu süreçte mevcut asansörlerin bakım ve kontrolü yapılacak. Bu kontrollerde tutulan rapor doğrultusunda kullanıma uygun asansörler yeşil etiket, kullanılan fakat bakım ve onarıma ihtiyacı olan asansörler sarı etiket ile işaretlenecekler. Kullanımı tehlikeli olan ve acil bakım ve kontrolden geçmesi gereken asansörler ise kırmızı etiket ile işaretlenerek mühürlenecek. Yeni binaların asansörlerinde ise, yüklenici firma yapmış olduğu asansörü önce Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Muğla İl Temsilciliği’ne kontrol ettirecek. Burada yapılan kontrol sonrası tutulan rapor Menteşe Belediyesi’ne gönderilecek. Menteşe Belediyesi de kontrollerini yaptıktan sonra eğerasansör kullanıma uygunsa ruhsatverecek.”

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Muğla İl Temsilciliği arasında imzalanan protokolün töreninde şu isimler hazır bulundu:

Menteşe Belediyesi Başkan Yardımcısı Levent Ünver, Menteşe Belediyesi Fen İşleri Müdürü Onur Necip Uslu, Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tefik Demirçalı, Denizli Şubesi Sekreteri Kurtuluş Sarıkaya, Odanın Muğla İl Temsilcisi ve Yürütme Kurulu Başkanı Bilal Soydan, Muğla İl Yürütme Kurulu Sekreteri Ömer Uslu katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.