Asansör farkındalığı semineri verildi

Bu haber 08 Mayıs 2015 - 0:48 'de eklendi ve 961 kez görüntülendi.

asansorrrMuğla’da düzenlenen ‘Asansör mevzuatı ve piyasa gözetimi uygulamalarına ilişkin farkındalığın arttırılması’ temalı seminer, Tuna Otel Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Asansör ve Teleferik Şube Uzmanı Menderes Büyüklü, ” Asansör, kendi gerekliliklerini düzenlenmiş yönetmelikler ile sağlayan bir makine. Kendi yönetmeliği olmasına karşın yine aynı yönetmelikte makine yönetmeliğinin de gerekliliklerinin sağlanması zaruri bir ihtiyaç” dedi.

Mert Can Kaymak

Muğla’da düzenlenen ‘Asansör mevzuatı ve piyasa gözetimi uygulamalarına ilişkin farkındalığın arttırılması’ temalı seminer, Tuna Otel Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Seminere Sanayi Ürünleri ve Güvenliği Denetimi Genel Müdürlüğü Şube Müdür Vekili Gül Dölek, Sanayi Genel Müdürlüğü Şube Müdür Vekili İlyas Menderes Büyüklü, AYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Targıt katıldı.
T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Asansör ve Teleferik Şube Uzmanı Menderes Büyüklü ‘Asansör Yönetmeliği’ ve ‘Asansörlerde Yıllık Kontrol ve Tescil Uygulamaları’ konulu sunumlarını gerçekleştirdi. Büyüklü, ‘Asansör Yönetmeliği’ konulu sunumunda şu bilgilere yer verdi; “Asansör Yönetmeliği ile başlayacak olursak, yönetmeliğimiz 2003 yılında yayınlandı. Ancak uyumlaştırma sürecinde ve bize iletilen ulusal görüşler ışığında revize edilerek, 31 Ocak 2007 tarihli ve 26420 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Riskli ürünler asansör ve güvenlik aksamlarını kapsıyor. Burada testleri yetkili onaylanmış bir kuruluşun yapması öngörülüyor. Asansör yapı içerisinde yer alması ve bir makine olması dolayısıyla bu konularda ki gereklilikleri de kapsaması gerekiyor. Asansör, kendi gerekliliklerini düzenlenmiş yönetmelikler ile sağlayan bir makine. Kendi yönetmeliği olmasına karşın yine aynı yönetmelikte makine yönetmeliğinin de gerekliliklerinin sağlanması zaruri bir ihtiyaç. Asansör yönetmeliği temel gereklilikleri içerisinde yer alan binaların yangından korunması konusunda da asansörün bir takım gereklilikleri taşıması gerekiyor” dedi.

Büyüklü asansöre tanımlayarak, konuşmasına şöyle devam etti;

“Asansörün genel grubu kaldırma iletme makineleri grubu içerisinde. Fakat bu grupta kendi adına düzenlemesi olan tek ürün diyebiliriz. Bir makinenin asansör olup olmadığı ayrımına baktığımızda, belirli seviyelerde hizmet veren, esnek olmayan ve yatay düzlemle 15 dereceden fazla bir açı oluşturan kılavuzlar boyunca hareket eden, bir taşıyıcıya sahip olan ve insanların, insanların ve yüklerin, taşıyıcıya girilebiliyorsa, yani bir kişi zorlanmadan taşıyıcıya girebiliyorsa ve taşıyıcı içine ya da taşıyıcı içindeki bir kişinin kolayca ulaşabileceği şekilde yerleştirilmiş kontrollerle teçhiz edilmiş ise sadece yüklerin taşınmasına yönelik bir tertibat, olarak tanımlayabiliriz. Asansör monte eden: asansörlerin tasarım, imalat, montaj ve piyasaya arzından sorumlu olan, asansöre CE uygunluk işaretini iliştiren ve AT uygunluk beyanı düzenleyen özel veya tüzel kişiyi, asansörün piyasaya arzı da asansör monte edenin, asansörü kullanıcıya ilk olarak hazır hale getirmesi ile tanımlanıyor.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.