Artık (Şartosun) semecen gari…

Bu haber 07 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.980 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Sevgili dostum (Ulalı) Yüksel Aksu’nun “Dondurmam Gaymak” filmi müthiş ses getirmişti.
Neredeyse “Oscar” bile alacaktı!
Alamadı, ama biz verdik…
O sene bütün Muğlalılar, Egeliler kesinlikle “Oscar”ı “Dondurmam Gaymak”a verdi.
 
xx           xx           xx
Oscar, sinemanın en büyük ödülü.
Müzik dalında en büyük ödül ise “Grammy”…
Muğlalılar bu sene de “Grammy” müzik ödülünü Özgür Şeref&Uygar Karaca ikilisine verecektir…
Bir ‘Muğlalı’ olarak ben verdim bile.
 
xx           xx           xx
“Artık sevmeyeceğim” adlı şarkıyı 1960’lı yıllarda önce Belkıs Özener ve Neşe Karaböcek söylemiş. Sözler kime ait bilmiyorum, (Belkıs Özener’e ait olabilir)  bu şarkı daha sonra Zerrin Özer, Muazzez Ersoy, Hakan Peker ve en son Haluk Levent tarafından seslendirildi.
Bu günlerde bu güzel şarkı bütün Türkiye tarafından iki Muğlalı gencin düzenlemesi ile dinleniyor. Adı “Artık semecen gari” diye değişen şarkı internette tıklama rekorları kırıyor.
 
xx           xx           xx
Hal böyle olunca aynı zamanda İHA Muğla Temsilcisi olan meslektaşım Bekir Tosun, bu ‘tıklama rekorunu’ bir ‘Muğlalı’ olarak haberleştirdi.
Şimdi de internet haber sitesi  “Mynet”te tıklama rekoru kırıyor.
 
xx           xx           xx
“Artık sevmeyeceğim / Bütün kabahat benim / Ne kadar ağlasam boş / Ne kadar yalvarsam boş / Sana dönmeyeceğim / …”
Bilirsiniz, şarkı böyle başlar.
Muğlalı gitarist/yorumcu Özgür Şeref’in dilinde “Muğla şivesi” ile şu hale gelmiş:
“Artık sevmecen gari / bütün gabıhat benim / ne gıda alısam boş / ne gıda yalvarsam boş / sene dönmecen gari / …”
Şarkı gerçekten tıklanma rekoru kırıyor. Elbette tıklayanların önemli bölümünü Muğlalılar ve Egeliler oluşturuyordur. Ama ben inanıyorum ki bu ‘düzenleme’ bütün Türkiye’de tıklanıyor.
Biz Muğlalılar, Güneydoğu’nun uzun havalarından, Kürtçe türkülerinden, Karadeniz’in ezgilerinden, Lazca türkülerinden keyif almıyor muyuz?
Elbette alıyoruz.
Zenginlik bu işte…
 
xx           xx           xx
Yüksel Aksu’nun “Dondurmam Gaymak” filminin afişlerinin üzerinde Ege Bölgesi dışında “Renkli Muğlalıca sinemaskop” yazılıyordu. O keyifli ve anlamlı, derinliği olan ‘yerel film’ Ege Bölgesi dışında “Türkçe altyazılı” izlenebilmişti!
Bu doğal. Çünkü, Afyon’dan ötede kimse filmden bir şey anlamazdı…
Ki, şu sözler boşuna söylenmemiş olsa gerek:
“Denizli’ye kadar efe; Denizli’den sonra efevari; Afyon’dan sonra goyve gari…”
Ama, Özgür Şeref ile Uygar Karaca’nın Muğla şivesi ile düzenledikleri “Artık Sevmeyeceğim” de alt yazıya gerek yok. Şarkının orjinali herkes tarafından biliniyor ve Muğlalıca versiyonu da doğrusu müthiş olmuş…
 
xx           xx           xx
İnternette Özgür Şeref’in gitarla “Artık sevmecen gari” düzenlemesi çok beğenilince, düzenlemenin ikinci versiyonu Uygar Karaca’nın katılımıyla “Yoğun istek üzerine artık sevmecen gari” adını almış.
Özgür Şeref, gitarist-yorumcu. Kendisi gitar çalar. Uygar Karaca ise saz çalar. Gitar çalana “gitarist” deniliyor, ama saz çalana ne denir bilmiyorum. Uygar için “saz çalar” demek uygun düşse gerek. Saz çalar-yorumcu Uygar Karaca’nın katıldığı ikinci düzenleme çok daha güzel olmuş. Hele o şarkıya katılan, Muğlalıların şaşkınlık, hayret ifade eden “abovvv” sözcüğünün eklenmesi de hoş olmuş.
 
xx           xx           xx
Bir Muğlalı olarak Özgür Şeref, yerel diline, şivesine hakim. Hele o şarkıya eklediği “körlepdurun” sözcüğü eklemesi cuk oturmuş. Ama yine de sözlerde bir iki düzeltme, ekleme yapmakta yarar var.
Örneğin “Artık sevmecen gari” yerine “Şartosun sevmecen gari” gelebilir. “Sana varmecen gari” yerine “Sene vamecen gari” ve bir de “ne gıda” yerine “ne gıdan” gelebilir…
 
xx           xx           xx
Bu iki ‘deliganlı’ nettiklenin farkındıla mı bilmem, ama yakında farkında olula. Emme yan yana oluşlanın  farkında olduklanı sanmeyon. Özgür ve Uygar… İşte Muğla bu…
Muğlalı özgürdür, uygardır…
Helalosun, eferin çocukla… Arkasını beklepduruz…
 
xx           xx           xx
Bu keyifli şarkıyı dinnimek için internette “google”a girip, “Artık sevmecen gari” deye yazmanız, deliganlıları merak edipdurusanız, Akyake (Gökova-Akyaka) gidip, bi aşam sahilde doleşmeniz yeterli olcekdir.. Ordeki mekannadan birinde çalıpdurula….

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.