Arpa, buğday hasadı başladı

Bu haber 31 Mayıs 2013 - 21:47 'de eklendi ve 1.190 kez görüntülendi.

arpabuday12316351654613Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından arpa ve buğdayda hasat öncesi kayıpların önlenmesi için koordinatör, kontrolör ve Dalaman Tarım İşletmeleri Müdürlüğünden ekipleri katılımı ile hasat öncesi kayıplar ve verim tespit edildi.
Haber Merkezi
Muğla il genelinde yüzde 0,02 civarında hasat öncesi dane kaybı tespiti yapılırken, Buğdayda Ziyabey 98 adlı çeşitte 700 kg/dekar, Cumhuriyet 75 adlı çeşitte ise 600 kg/dekar verim tespiti yapıldı. Arpada ise 500 kg /dekar verim gözlendi. Dane tespit çalışmalarının ardından Fethiye, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Datça, Milas ve Bodrum ilçelerinde hasat başlatıldı. Yaklaşık 120-130 adet biçerdöverle başlatılan hububat hasadını 36 kontrolör, 2 koordinatör ve 1 koordinatör yardımcısı tarafından hafta sonları dahil sürekli kontrol edilerek dane ve sap kayıplarının en aza indirilmesi hedefleniyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, Muğla’da kabul edilebilir dane kaybı yüzde 2 olarak valilik genelgesinde yayınlandığını belirterek, “Bu oranın üzerinde kayba sebebiyet veren biçerdöver operatör ve sahiplerine kabahatler kanununa göre cezai işlemler uygulanacaktır. Sahil kesimlerimizde Haziran sonlarına kadar devam edecek olan hasat daha sonra yüksek kesimlerimizde Temmuz sonuna kadar sürecektir. Yayla kesimlerimizde ise Ağustos sonuna kadar hasat devam edecektir” denildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.