Arkeoloji ve Mulaj Müzesi yan yana…

Bu haber 08 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.132 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın Kültür ve Turizm Müdürü Murat Süslü ile birlikte girişimleri sonuç verdi. Bölgenin en büyük müzesi Muğla’da kuruluyor.
Muğla il merkezi, Muğla’nın değil, Ege Bölgesi’nin en büyük, uluslararası standartlarda bir arkeoloji müzesine sahip olmakla kalmıyor, şehir merkezinde de (beklenti bu) bir konservatuar ile Muğla Üniversitesi’nin kültür sanat etkinliklerinin sergilendiği, Muğla-Üniversite kucaklaşmasının sağlandığı bir mekana sahip oluyor.
Muğla il merkezini turizmde önemli bir çekim merkezi haline getirecek müze, Marmaris-Denizli kavşağında, Muğla Üniversitesi kampusu sınırlarında kurulacak. Karşılığında üniversiteye, bazı konferans ve seminerlerin yapılması dışında bir işe yaramayan (içinde Muğla Müzesi’nin bulunduğu) Kültür Merkezi veriliyor.
 
xx           xx           xx
Bu heyecan verici olay, tarafların protokol imzalama noktasına geldi.
İnsan ister istemez, “Böyle bir proje veya uygulama için neden bu kadar beklendi?” diye sormak istiyor.
Bu sorunun muhatabı elbette Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak ve Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Süslü ile Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik değil!
“Biz bir tarihi Adliye Sarayı’nın Muğla Üniversitesi’ne Güzel Sanatlar Fakültesi olarak verilmesini sağlayamadık…” diye başlayıp, eleştiride bulunmayacağım. Çünkü birileri tarafından yine “Özcan Özgür bu şehrin delisidir. Ne söylese yeridir” denilip geçilecek!…
Protokol imzalaması noktasına getirilen bu proje için, düşünenleri, kolaylaştıranları kutluyorum…
 
xx           xx           xx
Ve korkuyorum…
Korkum Kültür ve Turizm Müdürü Murat Süslü’nün İzmir’e aynı görevle tayin edilmiş olması ve ardından Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın da tayin edilebileceği ihtimali beni “Muğla adına” korkutuyor…
Ne yazık ki, bir kere Muğla’da böylesi önemli bir projeyi sahiplenip, yürütecek bir müze müdürü de yok! Nasıl bir Kültür Turizm Müdürü gelecek belli değil…
Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak görevinin başında. Muğla’da bir yerlerden “tayin edileceği” söylentilerini sürekli yayanlar var ama, bildiğimiz kadarıyla tayini söz konusu değil.
Muğla, son yıllarda valilerinin ardından ayağa kalmak durumunda kaldı. Bu yine tekrarlanmamalı. Muğla’ya böylesi kötülükler yapılmamalı. Vali Dr. Ahmet Altıparmak’a başladığı, başlattığı projeleri tamamlama olanağı verilmeli…
Yeter artık!…
Öğrendiğimize göre İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Süslü, Muğla’dan İzmir’e Temmuz’da gidiyor. Kendisi adına sevindik. Yükselerek gidiyor. Ama bu uygulama sezon ortasında yapılmamalı. “Muğla’da kalsın” deme şansımız yok, ama Muğla’dan sezon sonunda ayrılmasını istemeye hakkımız olmalı.
Hem o zamana kadar Muğla Müzesi ile ilgili de yol alınacaktır.
 
xx           xx           xx
Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın “Muğla Müzesi” projesi iki bakımdan önemli. Birincisi Muğla’da Türkiye standartlarında müze çok ama, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi dışında da bir “müze” yok!
Muğla Arkeoloji Müzesi Muğla değil, Ege Bölgesi ve belki Türkiye çapında önemli bir boşluğu dolduracak. Muğla, turizmde önemli bir çekim merkezi haline gelecek.
İkincisi, Muğla Üniversitesi ile Muğla’nın kucaklaşması sağlanacak. Şehir merkezinde bir Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yerini tutmaz ama, belki Muğla bir de ‘konservatuara’ kavuşacak.
Bunlar az şeyler değil…
 
xx           xx           xx
Bildiğim kadarıyla Muğla Üniversitesi de Türkiye’nin ilk “Mulaj Müzesi”ni kuruyor. Mulaj Müzesi, antik dönem heykellerinin kopyalarının sergilendiği bir müze. Türkiye’de yok… Türkiye böyle bir müzeye ilk kez Muğla’da sahip olacak.
Muğla Üniversitesi sınırları içinde Muğla Arkeoloji Müzesi ile Mulaj Müzesi’ni yan yana düşünebiliyor musunuz?
Benim aklıma gelmezdi…
Akıl süzgecinden geçirip uygulamaya koyanlara Muğla adına ne kadar teşekkür etsek azdır…
 
xx           xx           xx
Umarım, Kültür Turizm Müdürü Murat Süslü sezon sonunda Muğla’dan ayrılır ve Muğla’ya kendisini aşan bir müdür görevlendirilir. Umarım, Muğla, Muğla vizyonuna ve misyonuna sahip bir Müze Müdürü’ne sahip olur. Ve umarım Vali D. Ahmet Altıparmak, Muğla’da başladı ve başlatma aşamasında olduğu projelerinin tamamlandığını görecek kadar kalır.
Umarım Muğla, artık ne aradığını bilip, bulduğundan bir şeyler anlar hale gelir!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.