“ARKA BAHÇE HAREKETİ”

Bu haber 18 Ocak 2013 - 0:00 'de eklendi ve 825 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Sanayici, ihracatçı Safa Altaş’ın liderliğini yaptığı MUTSO Gelişim Hareketi’nin bir “AK Parti Hareketi” ve bu hareketin odayı ele geçirmek istediğini; bu hareketin başarması halinde odanın “Cemaatcı” bir yapıya bürüneceğini söyleyenler var.
Nereden çıkarıyorlar anlamak mümkün değil, ama CHP çevrelerinden geldiği belli. Tabi odanın üyelerinde ağırlık CHP’lilerde ise bu söylem bir işe yarayacaktır…
 
Evet, Safa Altaş AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi. Yanında AK Partili arkadaşları da var.
Bu MUTSO Gelişim Hareketi’nin AK Parti Hareketi olduğunu gösterir mi?
 
xx     xx     xx
Safa Altaş’ın MUTSO Gelişim Hareketi olarak yola çıkarken kader birliği yaptığı arkadaşlarından bazı isimler de şunlar:
Mehmet Kocagöz İl Başkanlığında CHP İl Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Sanayici ve İhracatçı Mustafa Ercan, şu anda Mustafa Öztürk İl Başkanlığı’nda CHP İl Yönetim Kurulu Üyeliği yapmakta olan Utku Yılmaz, MHP’li Belediye Meclisi Üyeleri Taşkın Bilginer ve Tahir Palaska…
Ne diyeceğiz şimdi?
Safa Altaş’ın liderliğini yaptığı MUTSO Gelişim Hareketi “CHP’li” mi, “MHP’li” mi?
 
xx     xx     xx
Peki, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş’un iki dönem önce CHP’li Belediye Meclisi Üyesi Hilmi Giresun ile kader birliği yapıp “Değişim Hareketi” olarak yola çıktığı ekip için bir “CHP Hareketi” denebilir mi?
Gerçi MUTSO Meclis Başkanı Giresun’un ilk dönem seçimlerinde Köyceğiz, Ortaca, Dalaman’da çalışırken yakın çevresine hareketlerinin “CHP Hareketi” olduğunu söylediği anlatılır, ama ben katılmıyorum.
Sanıyorum birileri oda seçiminde CHP ile AK Parti karşı karşıya algısı yaratmaya çalışıyor olabilirler, ama bu seçimin taraflarını doğru okumak lazım.
Üstelik MUTSO Başkanı Karakuş Pensilvanya’ya el öpmeye gitti mi gitmedi mi?!!
Bir de unutulduysa son yerel seçimde “Cemaat oylarının” önemli bölümü ne AK Parti adayı Seyfi Terzibaşıoğlu’na ne de MHP adayı Saim Gürsoy’a gitti… CHP adayı Osman Gürün’e gittiğini anımsayalım…
 
xx     xx     xx
Şu ana kadar ne CHP’nin ne de AK Parti’nin il başkanlarından, yöneticilerinden “Şu adayı, şu hareketi destekliyoruz.” şeklinde bir açıklama duymadık.
Duymamalıyız da… Yıllar önce Saim Gürsoy’un Başkanlığı’nda Ticaret Odası’nın Bayır Sektörel Siteler temeli atılırken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun da hazır bulunduğu terende dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Odalar siyasi partilerin arka bahçesi olmamalı.” demişti.
Olmamalı… Adı üzerinde Ticaret ve Sanayi Odası… Buralarda partilerin hepsinin temsilinde yarar var, ama siyaset yapılmaması gerekir… Aslolan oda üyelerinin ve onların üzerinden Muğla’nın çıkarları, geleceğidir…
Ama hepimiz, herkes biliyor ki Muğla Ticaret ve Sanayi Odası son iki döneminde Muğla Belediyesi’nin “Arka Bahçesi” oldu…
 
xx     xx     xx
Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün CHP’lidir, ama bu Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın CHP’nin arka bahçesi olduğunu göstermez.
Ama aynı zamanda Muğla Belediye Meclisi Üyesi ve önümüzdeki yerel seçimde potansiyel Menteşe Belediye Başkanı adayı olan MUTSO Meclis Başkanı Hilmi Giresun’un iki kurum arasında kurduğu köprü ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası “arka bahçe” olmuştur.
Sakın arka bahçe olmamak adına MUTSO ile Muğla Belediyesi karşı karşıya olmalıdır düşüncesinde olduğum da sanılmasın…
Karşı karşıya olunmadığı gibi kucak kucağa da olunmamalıdır!
Ki, MUTSO seçimlerinde hiçbir partinin ve CHP İl Yönetimi’nin aktivitesi görülmemiştir, ama Muğla Belediyesi Başkan Gürün’ün ve Giresun’un şahsında elinde geleni yapmıştır. Muhtemelen önümüzdeki seçimde de yapacaklardır!…
Yani, Safa Altaş’ın liderliğini yaptığı MUTSO Gelişim Hareketi Başkan Gürün’e ve MUTSO’nun arka bahçe haline getirilmiş olmasına bir tepki hareketi olarak görülebilir.
 
xx     xx     xx
Nitekim geçtiğimiz salı günü MUTSO Gelişim Hareketi Seçim Bürosu’nda düzenlediği basın toplantısında bir yanına CHP’li Mustafa Ercan’ı, öbür yanına MHP’li Taşkın Bilginer’i alan Safa Altaş şöyle diyordu:
“Odamızın geçmişinde iki dönem önce Bülent Karakuş ve Hilmi Giresun arkadaşlarımızla birlikte ‘Değişim Hareketi’ olarak çıkmıştık. Ne var ki arkadaşlarımız değişimden ‘Oda yönetiminin değişimini’ anlıyorlarmış. Bizler ise ‘değişimden’ Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın vizyonunun ve misyonunun değişimini; böylelikle Muğla’da sanayileşme, ticaret ve ihracat alanında inavasyon yaratılmasını; stratejik planlama yapılarak odamız üyeleri ile birlikte Muğla’nın önüne yeni hedeflerin konulmasını anlıyorduk. Bu yapılamayınca, odadaki görevlerimizden ayrıldık ve önümüzdeki seçime yönelik ‘Gelişim Hareketi’ni başlattık.
Bizlerin ayrılışı ile ‘Değişim hareketi’ bitmiş, geriye ‘Bülent Karakuş&Hilmi Giresun ikilisi ve arkadaşlarının yarattığı ARKA BAHÇE HAREKETİ’  kalmıştır.”
 
xx     xx     xx
O gün basın toplantısında Safa Altaş bir de Bülent Karakuş’un “Önümüzdeki dönem için projelerimiz var. Biz devam etmezsek projeler hayata geçmez.” şeklindeki sözlerine atıfta bulunarak, “Bu bir tehdittir. Odamız adına utanıyor ve üzüntü duyuyoruz. Mart ayında demokratik bir yarış yapacağız. Odamızı, odamızın ve Muğla’nın geleceğini kimseye mahkum görmüyoruz. Bizim ‘Biz olmazsak kimse yapamaz’ diyemeyeceğimiz ve hep birlikte hayata geçireceğimiz projelerimiz var. Önümüzdeki günlerde bunları sizlerle paylaşacağız. Şu kadarını söyleyeyim, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nı Büyük Şehir Muğla’nın küçük odası yapmayacağız.” diyordu.
Karakuş ve Altaş, hangisi seçilirse seçilsin, umarım oda “arka bahçe” olmaktan çıkar ve Büyük Şehir Muğla’nın küçük odası olmaz…
18.01.2013

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.