Arjantin’den Menteşe’ye uzanan bir “Ebru” hikayesi « Hamle Gazetesi

Arjantin’den Menteşe’ye uzanan bir “Ebru” hikayesi

Bu haber 06 Kasım 2015 - 8:52 'de eklendi ve 785 kez görüntülendi.

ebru (1)

Arjantin’den Menteşe’ye uzanan bir “Ebru” hikayesi

“Ebru” Sanatını öğrenmek için Arjantin’den Menteşe’ye gelen Brezilyalı tango hocası José Freire, Menteşe Belediyesi Ebru Ustası Yavuz Merih Ulubay’dan aldığı ebru dersleri ile “Klasik Türk Ebru”su öğreniyor.

İlkay Yıldız

Brezilyalı tango hocası José Freire ile sosyal medya üzerinden tanıştıklarını belirten Ebru Ustası Yavuz Merih Ulubay, “José ile yaklaşık 2 yıl önce sosyal medya üzerinden tanıştık. Bana ebru sanatına ilgi duyduğunu ve uzun zamandır Arjantin’de kendi çabaları ile ebru yapmaya çalıştığını belirtti. Ancak Arjantin’de ebru sanatını fazla geliştiremediğini söyledi. Bunun üzerine kendisi bir takım araştırma yaptıktan sonra sosyal medya üzerinden bana ulaştı ve çalışmalarımı beğendiğini söyledi. 2 yıl süren sohbetlerimizin ardından şimdi burada “Klasik Türk Ebru”su yapıyor. Tabi bu durum benim içinde heyecan verici. Arjantin’den “Ebru” öğrenmek için benimle iletişime geçmesi ve birlikte ebru yapmamız bir şeyleri doğru yaptığımızı gösteriyor” dedi.

1 Haftadır Menteşe’de olan ve Arjantin’den Menteşe’ye uzanan “Ebru” macerasını anlatan Brezilyalı dans hocası José Freire, “Geleneksel Ebru ile 2004 yılında Rio de Janeiro’da aldığım kitap restorasyon kursu sayesinde tanıştım. Daha sonra ebru sanatına ilgi duydum ama burada bana ebru öğretecek kimse yoktu. Bende kendi kendime öğrenmeye başladım. Fakat pek fazla kendimi geliştiremedim. Birkaç ay sonra ise internette araştırmalar yaparak ebru tekniklerini öğrenmeye çalıştım. Bu zaman içerisinde kendimi geliştirmeyi başardım ve 2012 yılında Rio de Janerio’da ebrularımı satmaya başladım. Yine de benim için yeterli değildi. Sonra Sosyal medya üzerinden Yavuz Hocamla iletişime geçtim. Kendisi benimle çok ilgilendi. 2 yıl süren sohbetlerimiz sonrasında Yavuz Hocanın da tangoya olan merakını öğrendim. Daha sonra kendisi beni Menteşe’ye davet etti. Buraya gelmeden önce aramızda bir anlaşma yaptık. Yavuz Hoca bana Klasik Türk Ebru’su öğretecek. Bende Yavuz Hoca’ya tango öğretecektim. İşte şimdi buradayım. 1 haftadır Klasik Türk Ebru’su öğreniyorum. İyi ki gelmişim diyorum. Yavuz Hoca sayesinde hem ebru öğreniyorum, hem sizleri tanıyorum. Türk insanı, Menteşe halkı çok sıcakkanlı ve samimi. Burada çok güzel dostluklar kurdum. Buradan hem profesyonel bir ebru ustası hem de çok güzel ilişkiler kurarak ayrılacağım. Ama bu sadece bir başlangıç. Bundan sonra Menteşe’ye sık sık geleceğim” dedi.

Ebru Ustası Yavuz Merih Ulubay, 1 haftadır Brezilyalı dans hocası José Freire’ya Menteşe Belediyesinin Ebru Atölyesinde “Klasik Türk Ebru”su öğretiyor.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.