Arıcılık programına ilgi artıyor

Bu haber 03 Temmuz 2013 - 19:17 'de eklendi ve 1.185 kez görüntülendi.

aricilikokulu123134165413123Türkiye’nin çam balı üretim merkezi durumundaki Muğla’da, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu Arıcılık Programının 2. Öğretimi açıldı.
Haber Merkezi
Bölge için arıcılığın önemine değinen Arıcılık Programı Başkanı Öğretim Elemanı Veli Türkmen, “Muğla, Türkiye arıcılığı için özel bir öneme sahiptir. Arıcılık hem ülkemizde hem de Muğla’da çok önemli istihdam kaynağı oluşturmaktadır. Arıcılığın; genç-yaşlı, bay-bayan, çalışan-emekli gibi toplumun her kesimi tarafından kolayca yapılabilmesi, başlamak ve sürdürmek için toprağa ve sabit bir mekâna ve ciddi bir sermayeye ihtiyaç duyulmayışı arıcılığı her geçen gün daha cazip hale getirmektedir. Türkiye, gerek kovan sayısı, gerekse yıllık bal üretimi bakımından dünyanın ilk birkaç ülkesi içinde yer almasına rağmen, kovan başına yıllık ortalama bal üretimi bakımından daha gerilerde yer almaktadır. Arıcılığı gelişmiş çoğu ülkede kovan başına yıllık ortalama bal üretimi 35 kg dolayında iken bu rakam ülkemizde 18-20 kg dolayındadır. Dünya ortalamasının da altında bulunan bu verim düşüklüğünün pek çok nedeni bulunmasına karşın, en önemli nedeni arıcılığın halen dededen-babadan kalma eski usullerle yapılması ve arıcılarımız arasında okuyan, bilgili, teknik gelişmeleri bilen ve takip eden genç arıcıların çok az oluşudur. Ülkemizde arıcılarımızın çoğu ilkokul mezunu olup, yaş ortalaması 60 dolayındadır. Ülkemizde kovan başına yıllık ortalama bal verimini artırmak ve arı sütü, polen, propolis, arı zehri ve ana arı üretimi gibi üretim çeşitliliğine gidebilmek için mutlaka daha çok sayıda genç ve mesleki eğitimini almış arıcılara ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.
Ülkemiz arıcılığının ihtiyaç duyduğu eğitimli ve genç arıcıların yetiştirilmesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu Arıcılık Programı önemli bir görevi yerine getirdiğini belirten Türkmen, “İlk öğrenci alımını 1994 yılında yapan MSKÜ Ula Meslek Yüksekokulu Arıcılık Programı Türkiye’nin her bölgesinden öğrenciler tarafından tercih edilmiş ve halen tercih edilmektedir. Arıcılığın, özellikle Muğla ilinde önemli bir istihdam kaynağı oluşturması, ülkemiz arıcılığında mesleki eğitimini almış genç arıcılara ihtiyaç duyulması ve arıcılık programı 1. öğretim kontenjanının talepleri karşılamakta yetersiz kalması 2. öğretimin açılmasını zorunlu kılmıştır. Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu Arıcılık Programı 2. öğretimimden arıcılığı tercih eden öğrenciler yanında daha çok gündüz mesai saatleri içinde kamu ya da özel sektörde görevli ancak arıcılığı da ek gelir olarak yapmak isteyen çalışanların faydalanması beklenmektedir. 1994 yılından bu yana devam eden Arıcılık programı 1. öğretiminin ülkemiz arıcılığına sağladığı katkı yeni açılan 2. öğretimle birlikte daha da artarak devam edecektir. MSKÜ Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu Arıcılık Programı, konularında uzman 3 Yardımcı Doçent ve 1 öğretim görevlisi olmak üzere toplam 4 öğretim elemanı, arıcılık laboratuvarı ve uygulama arılığı ve kovanlarıyla zengin bir alt yapıya sahiptir. Bu zengin alt yapı, Muğla’nın arıcılık için çok uygun şartlar taşıması ve arıcılığın özellikle Muğla ilinde istihdam kaynağı oluşturması dikkate alındığında hem 1. hem de 2. öğretim kontenjanının tamamen dolması beklenmektedir” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.