Arı işletmeye sertifika « Hamle Gazetesi

Arı işletmeye sertifika

Bu haber 11 Ocak 2019 - 1:33 'de eklendi ve 449 kez görüntülendi.

Muğla’nın Seydikemer İlçesi Kadıköy Mahallesinde bulunan Zühre-Berat Yeşil çiftine ait işletme, Hastalıktan Arı İşletme Sertifikası almaya hak kazandı.

Metin Karakoç

Muğla’nın Seydikemer İlçesi Kadıköy Mahallesinde bulunan Zühre-Berat Yeşil çiftine ait işletme, Hastalıktan Arı İşletme Sertifikası almaya hak kazandı.

Sertifika belgesi için düzenlenen törene Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Hüseyin Kışla, Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı, Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birlik Başkanı Turgut Tokmak, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, mahalle muhtarları ve yetiştiriciler katıldı.

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “2010 yılı itibarı ile Avrupa Birliği ile Tarım ve Orman Bakanlığımız ortak proje başlatarak ülkemizdeki hayvancılığı daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir hale getirmek için ‘Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası’ programına başlamıştır. Bu program kapsamında işletme bünyesindeki her hayvan devlet tarafından desteklenir. Umarım bu işletme ve örnek üreticilerimiz sayesinde İlimiz genelinde hastalıktan ari işletme sayısının artacağı” belirtildi.

Örnek çiftçi Berat- Zühre Yeşil, çifti yetiştiricilerin projeye mutlaka dâhil olmalarını, hem devlet desteği aldıklarını, hem de ürettikleri sütün pazarda daha iyi yer bularak daha bereketli kazanç sağlayacağını ifade ettiler.

Törende ayrıca Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli İl sorumlusu Dr. Songül Topal “Hastalıktan Ari İşletmelerin Desteklenmesi Projesi” hakkında katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.