Arazi sahipleri Pedasa Antik Kenti’ne sahip çıktı

Bu haber 27 Nisan 2015 - 0:14 'de eklendi ve 728 kez görüntülendi.

araziiiiBodrum’un ünlü tarihi mekanlarından biri olan Pedasa Antik Kenti’nin bakımsız ve çöplerle dolması nedeniyle bölgenin bir kısmının tapulu sahibi olan vatandaşlar duruma el attı.
Haber Merkezi
Pedasa Antik Kenti’nin giriş bölümüne ‘Burası Özel Mülktür’, Burada Piknik Yapmak ve Alkol İçmek Yasaktır’ gibi tabelalar asan tapu sahipleri, bölgeyle kimsenin ilgilenmediği için bu yolu seçtiklerini belirterek “ Kimse yanlış anlamasın, bölgeyi gezmek isteyen tarih severler ve turistler her zaman geçebilirler. Sadece araba ile girmek, piknik yapmak ve alkol içilmemesini istemiyoruz” dediler.
Pedasa Antik Kenti’nde kazı çalışmalarını yürüten ekip başkanı Muğla Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler ise bölgede arazisi olan vatandaşları haklı bularak “ Pedasa Antik Kenti ile ilgili yazışmalarımız devam ediyor. Bakanlığımızda konuyla yakından inceleniyor. Sorunlar en kısa zamanda çözülecek” dedi.
Bahçe çitleri kırılıp mangal yakılmış
Bölgedeki kazı çalışmalarından sonra çıkan tarihi alanların dışında yaklaşık 170 dönüm arazisi bulunan vatandaşlardan hisse sahiplerinden Osman Yürüklü “ Burayı kesinlikle tamamen kapatmış değiliz. Sadece buraya gelip piknik yapan, alkol alan ve geceleri uygunsuz davrananlar için bu yolu izledik. Burayı 2007 yılında hocamız Adnan Diler ve ekibi için Bodrum’un tarihi güzelliklerinin çıkması için kullanıma açtık. Ancak son birkaç aydır kazı ekibi de burada olmayınca ortalık çöplerden geçilmez hale gelmiş. Buradaki evimizin camları kapıları kırılmış. Bahçe çitlerimiz kırılıp mangal yapmak için kullanılmış. Buradaki yolda kesinlikle kamulaştırılmamış durumda. Bu yol buradaki çalışmalar için açıldı ve böyle kaldı. Bu yolun bulunduğu alan tamamen bizim tapulu arazimizdir. Burada ki bina tamamen bize ait. Biz bu binayı sadece Kültür Bakanlığı’na ve Adnan hocaya kazılar boyuncu kazı ekibinin dinlenmesi için verdik”
Eski belediye personeli kendi malı gibi kullanmış
Arazilerinin korunduğunu düşünerek uzun süre araziye gitmediklerini belirten Osman Yürüklü sözlerine şunları da ekledi, “Buradaki çalışmaların devam ettiğini sanarak arazideki evimize uzun sürede bir geliyorduk. Ancak en geldiğimizde kapı ve pencereler kırılınca, çitler mangal yapmak için sökülünce bu olaya bir dur deme kararı aldık. Ayrıca arazimizle ilgilenmeye başladıktan sonra duyduk ki eski Konacık Belediyesi personelleri araziyi kendi malları gibi kullanmışlar. İşte bütün bu sebeplerden dolayı da artık arazimizi koruyacağız”
Vatandaşlar haklı, çalışmalarımızı sürdürüyoruz
Prof. Dr. Adnan Diler bölgede bulunan vatandaşların haklı olduğunu belirterek “ Bölgede arazisi bulunan vatandaşlarım dertlerinde haklılar. Kadastro bölgeyi ihale etmiş olması lazım tam bilmiyorum ama oradaki vatandaşlarımızın mağdur olmaması için hepimiz uğraşıyoruz. Şuan takas gerçekleştirilemiyor. Konuyla ilgili bakanlıkta çok duyarlı. Yetkililer ne olursa olsun bölgedeki yanlışlıkları en kısa zamanda çözerek vatandaşların mağduriyetini giderecek. Biliyorsunuz ki bu tür işler kolay yürümüyor. Yazın tekrar Pedasa Antik Kenti’ne geleceğiz ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Orada ki arazi sahibi vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi içinde bütün gücümüzle çalışacağız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.