Arasta’nın Yüzü, Belediye’nin Yüzü « Hamle Gazetesi

Arasta’nın Yüzü, Belediye’nin Yüzü

Bu haber 05 Ekim 2017 - 0:41 'de eklendi ve 1.434 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Başlığı görünce “Arasta’nın Yüzü Belgeseli”ni yazacağımı sananlar olmuştur. Tabi herkes de sanmamıştır… Çünkü 3. Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği programında yer alan “Arasta’nın Yüzü Belgeseli”ni herkes izlememiş olabilir.

  1. Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği’ni herkes izlemiş olabilir mi?

Mümkün değil…

Bazı yerel yönetimler bu işi çözmüşler. Etkinliklerini anında sosyal medyada paylaşıyorlar. Fotoğraf altı (kısa) haber paylaşımlarının yanında, arada bir de cep telefonu çekimiyle canlı yayın giriyorlar.

Basın ve Halkla İlişkiler biriminiz bunu yapamıyorsa, orayı dağıtın…

Yok unutmadım. “Arasta’nın Yüzü Belgeseli”ni yazmayacağım. Nejat Altınsoy yazmış. Okudum, çok güzel olmuş…

 

xx           xx           xx

Benim takıntılarım vardır. Bazılarını kızdırdığını biliyorum, ama takıntısız gazeteci de olunmaz ki…

Duayenlerimizden Ünal Türkeş’e gadın Allah’ım biraz daha ömür verseydi de, keşke bu şenlikte “Gazeteciler ve takıntıları” konulu bir söyleşi yapılmış olsaydı.

Hep merak etmişimdir, “Ünal Türkeş’in takıntıları nelerdir?” diye… Yaşıyor olsaydı, bu şenlik olmadı gelecek şenlik kendisinden dinlerdik.

Bilmem farkında mısınız Muğla’nın şenliklerinde hiç “gazetecilik” üzerine etkinlik yapılmamıştır.

Ünal Türkeş’in ardından herkesin hemfikir olduğu nokta “Muğla’nın toplumsal ve tarihi hafızası” olduğu oldu… Doğrudur…

Hatta Muğla Basını hafızasıdır da… Ne var ki rahmetlinin “Muğla Basını” hafızasından yararlanamadık. Umarım “yetiştirdiği gazetecilerden” yararlanma şansımız olur.

Rahmetlinin ardından çok telefonla arayan, baş sağlığı dileyen ve “Artık duayen sensin” diyenler oldu. Sağ olsunlar. Onlara da söylediğim gibi benden önce Erman Şahin, Tufan Doğu, Kazım Tokuç ve Rifat Kalakoğlu var… Rabbim onlara sağlıklı uzun ömür versin…

Bu vesileyle de Ünal Türkeş’e gadın Allah’ım mağfiretini, rahmetini nasip etsin, taksiratını affetsin…

 

xx           xx           xx

Takıntılarımdan birisi şenliğin adı…

  1. Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği…

Neden? Neden üçüncü?

Osman Gürün, Orhan Çakır, Erman Şahin dönemlerinde yapılanlar ne olacak?

Yok mu sayacağız? Bir Kültür Şenliği, kendisinden önceki şenlikleri, kültür etkinliklerini yok eder mi?

Elbette dün Muğla Belediyesi vardı, bugün Menteşe Belediyesi var. Bunu biliyoruz. Şenlik Muğla Belediyesi’nin değil, Menteşe Belediyesi’nin…

İyi de adı “Menteşe Belediyesi bilmem kaçıncı Muğla Kültür Şenliği” olsa ne olur? Cezası mı var?

 

xx           xx           xx

Bir de “Yayla Etkinlikleri ve Geleneksel Kavun Yarışması”… Kaçıncısının yapıldığı yazılmamış. Avcılar ve Atıcılar Derneği’nin katkılarıyla yapılan “Trap, Skeet ve Kurşun Atış Gösterisi”nin 12’ncisi yapılmış.

Programda “Yayla Etkinlikleri ve Geleneksel Kavun Yarışması”nın da “Karabağlar Yaylası Geliştirme Güzelleştirme Derneği” katkıları ile yapıldığı yazılı, ama etkinliğin adı değişmiş, kaçıncısının yapıldığı belirtilmemiş.

Karabağlar Yaylası Geliştirme Güzelleştirme Derneği Başkanı Sevinç Göçügenci buna neden izin verdi acaba? Etkinliğe katkılarının olmadığı ve etkinlik belediye tarafından düzenlendiği için mi?

Orhan Çakır’ın Muğla Belediye Başkanı, Osman Gürün’ün Karabağlar Yaylası Geliştirme Derneği Başkanı olduğu dönemde Geleneksel Kavun Yarışması’nı dernek bağımsız olarak kendisi yapardı…

Muhalif Osman Gürün iktidar olunca dernekte mi iktidar oldu! Beyler, hanımlar Yayla elden gidiyor…

Sahi yayla etkinliklerinde “yayla kültürü”nden ne vardı?

 

xx           xx           xx

Muğla Belediye Başkanlığı döneminde şenlik programında Rahvan At Yarışları da vardı. Dışarıda kalan tek etkinlik ise Muğla Yörük Obaları Derneğince Mayıs/2017 de gerçekleştirilen Yörük Türkmen Şenliği

Uluslararası bir etkinlik haline gelen Yörük Türkmen Şenliği’nin bu sene 10’ncusu yapıldı. Kültür Turizm Bakanlığı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinde gerçekleştirilen Muğla Yörük Obaları Derneği Yörük Türkmen Şenliği giderek alanında bölgenin prestijli etkinliklerinden biri haline geldi…

Alanında bir o kadar prestijli etkinlikte Muğla Rahvan At Yarışları ve Yetiştiricileri Spor Kulübü’nün yaşattığı rahvan at yarışları… Bu etkinlikte dönemin Muğla Belediyesi’nin şenlikleri içinde yer almış, ne olduysa destek kesilmiş ve yarışlardan birinin düzenlemesine Yatağan Belediyesi sahip çıkmıştı.

Geleneksel At Yarışları’nın 20’ncisi 24 Eylül 2017’de Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Rahvan At Yarışları ve Yetiştiricileri Spor Kulübü işbirliğinde organize edildi.

Yarışlarda 10 ilden yaklaşık 100 at boy gösterdi. Okunan dua, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan yarışlara ilgi büyüktü. Kazananlar nedense hemen ilan edilmiyor. Açıklandığında paylaşırız…

 

xx           xx           xx

Bu sene Mayıs/2017 de 7’ncisi yapılan Yerkesik Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği de şenlik programında yer almayan bir etkinlik. İyi ki yer almıyor…

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi hocalarının kurduğu Metinbilim Enstitüsü Derneği ile kapanan Yerkesik Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen şenlik artık Menteşe Belediyesi işbirliğinde yapılıyor.

İki gün süren etkinliklerde çocuklar bilgisayar oyunlarından uzaklaşarak, kısa bir süre içinde olsa otantik oyun ve oyuncaklarla adeta başka boyuta geçerlerken, büyüklerde çocuklaşıyorlar…

Artık tavı geldi sanırım. Bu güzel etkinlikte Muğla Yörük Obaları Derneği Yörük Türkmen Şenliği gibi “uluslararası” bir etkinlik haline getirilebilir.

Rahvan At YarışlarıCirit’, ‘Gökbörü’ gibi yarışlar ile zenginleştirip iki gün süren etkinlik haline getirilemez mi?

Karabağlar Yaylası Geleneksel Kavun Yarışı şenlik dışına çıkarılıp, yaylaya dair başka yarışlarla zenginleştirilebilir…

Bir de Allah aşkına şenlik programında “Yayla Etkinlikleri ve Geleneksel Kavun Yarışması” adı ile yer alan etkinlikte, kavun yarışı dışında hangi “etkinlik” vardı?

 

xx           xx           xx

Şenlik programını kaç kere okudum bilmiyorum. Şenlik alanında, açılış töreninde dans eden 3 erkek, 3 kızdan oluşan modern dans gurubunu programda göremedim.

Hangi şenlik veya kortej düzenleme komitesi ise almış o gençleri en öndeki halk oyunları ekibi ile gazilerin arasına koymuş. Aslında gazilerle o gençlerin arasında “Milli Mücadelenin önemli kahramanlarından Dırlıvan’lı Batman, yanında Dirgeme’li Süperman, arkada ana tarafı Belenye’li, baba tarafı Pisi’li Örümcek Adam” yer almış, ama açılış gecesi o gençlerin gazilerin önünde görüntülendiği tek kare fotoğraf ile şenlik art niyetli, önyargılı, cahiller tarafından linç edildi.

Hatta ötesine geçip “Muğlalılara” dil uzatanlar oldu…

İşte ilk paylaşım:

BREZİLYA DEĞİL MUĞLA MENTEŞE… KÜLTÜR BUNUN NERESİNDE ACABA??? Brezilya Rio karnavalı sanıyorsanız yanılırsınız… Muğla Menteşe ‘göz (!)’ pardon Kültür şenliği başladı… Ben fotolarda kültür arıyorum ama defile gibi geldi bana… Gazilerimize saygısızlık bence bu…

Sonrası kıyamet…

O gece “Kadınları soymuşlar bari erkekleri de soysalardı. Sizin kültürünüzün içine limon sıkayım” diyenlere karşı Menteşe Belediyesi’nin avukatlığını yapmak zorunda kaldım… Bu beni üzmez, ama belediyenin ilgili birimindekiler nerede… Birim olarak görev verilmedi ise “Muğlalı” sorumluluğunuz nerede?

Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Muammer Özdemir 05 Ekim 2017 / 08:51

Erman Şahin dönemindeki festivalleri izlerdim katılırdım. Sonrakilere katılmak nasip olmadı. Dolayısıyla eleştiri hakkım yok. Ama festivaller bir toplumun kendisine ait geçmişe ve yaşama dair elde ettiği değerleri sosyal, kültürel, ekonomik, politik birikimlerini geçmişten geleceğe aktarma ve kent belleği oluşturma, kent kültürüne katkı için yapılır. Rio karnavalı kıyafetli kızların boy göstermesi Muğla yaşamında yeri var mı? Ünal abide hakkın rahmetine kavuştu. Ona soramayız. Her ne kadar Muğla’mızın duayen gazetecileri yaşasa da Özcan Özgür onlardan küçük olsa da kent belleği Muğla hafızası çok büyüktür. Artık bundan böyle kent ve kentin geçmişine dair haber, kültür, gelenek, görenek ve birikimleri ona soracağız. Muğla festivallerinin geçmişi bayağı eskidir. Kadim şehir Muğla’nın adı Menteşe olmuş olabilir ama geçmişi yok sayabilir misiniz? Hem partide aynı parti Muğla’nın eski başkanı Yeni Büyükşehir’in belediye başkanı olmuş öyleyse kesinti niye? Parti değişikliklerinde bunlar olabiliyor ama tutmuyor. Menteşe 100.(yüzüncü) kültür festivali dense fenamı olur? Gelecek sene 4. değil, eskiden beri yapılan festivallerin sayısı çıkartılmalı sonuç gelecek sene değişmeli Muğlalıların talebi budur. Hem Osman Gürün başkan bunu niye itiraz etmemiş onuda anlamış değiliz. Etti de kabul mü etmediler acaba? Arastada ki ve zahireciler pazarındaki dükkanlar boş durmaktan çürüyecek bunların kiralarını 100.TL. ye düşürün oralara hareket gelsin. Dükkanlar çürümekten kurtulsun. Yani oradaki esnafa sübvanse edin arasta yaşasın. Arasta ölürse Muğla ölür. Saburhane’yede sahip çıkın. Ordu’lu Ertuğrul Günay kadar yok musunuz?

Reşat Öztepe 05 Ekim 2017 / 09:31

Gocuman; Acaba derken Benim Ağabeyim duyarsız kalmamış ve “Kültür ve sanattan” başka her şeyin olup olmadığı belli olmayan “‘Festivalden ‘” yazmış. İçimden Sen Çooook Yaşşşşaa demek geldi ve yazdım. sevgi ve saygı.

günaydın 05 Ekim 2017 / 11:21

Ordövr tabağını bilirsiniz her şeyden bir kaşık ana yemekten önce gelen atıştırmalık
muğla festivali ordövr tabağı gibi oldu herşeyden bie parça ortaya karışık ancak maalesef arkasından ana yemek gelemiyor üretemiyorlar……………….