Arabuluculuğun faydaları bilinmiyor

Bu haber 17 Mart 2015 - 0:55 'de eklendi ve 1.323 kez görüntülendi.

arabulucuAdliyelerdeki yığılmaları önlemek için 2012 yılında kanunlaşan ve hukuk uyuşmazlıklarında mahkeme öncesi veya mahkeme esnasında arabuluculuk yolu ile uyuşmazlığın çözümünü öngören kanunun tam anlamı ile tanınmadığı ortaya çıktı.

Hafize Ataseven

Haziran 2012 tarihinde kabul edilen Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun üzerinde 2,5 yıl geçmesine rağmen toplum tarafından hala bilinmediği ortaya çıktı. Hukuk Fakültesi mezunu, 5 yıl mesleki tecrübeye sahip hukukçuların yazılı ve sözlü sınavlardan geçmesinin ardından kazandıkları sertifikayı tescillettikten sonra, arabulucu sıfatıyla 3. kişi olarak yer aldıkları alacak davası, işçi-işveren uyuşmazlıkları, ticari uyuşmazlıklar, tazminat davaları boşanma sonrası nafaka alacağı gibi konularda taraflar arabulucu yolu ile anlaşma yoluna gidiyor.Bir davada arabulucunun görev alabilmesi için her iki tarafında bunu talep etmesi gerekiyor.

Kimler arabulucu olabilir?

Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye genelinde Bursa ve İzmir arabuluculuk uygulamasında en fazla işlemin yapıldığı iller arasında yer alıyor. Muğla’da 2012 yılından bu yana 4 arabuluculuk işlemi gerçekleşirken, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nu ile mahkemelerdeki yığılmaların önüne geçilmesi hedefleniyor. Hukuk Fakültesi mezunu Canan Karaosmanoğlu, Arabuluculuk uygulamasının taraflar arasındaki hukuki uyuşmazlığın, mahkemeye başvurulmadan önce mahkeme sırasında, tarafsız, bağımsız ve eğitimli bir arabulucunun desteği ile çözülmesi yönetimi olduğunu açıkladı. Karaosmanoğlu, “Mesleklerinde en az 5 yıllık bir tecrübeye sahip, Hukuk Fakültesi mezunu, tam ehliyetli, T.C. vatandaşı, arabuluculuk eğitimini tamamlayarak sertifikasını almış, sertifika sonucunda yazalı ve sözlü mülakatları başarı ile tamamlamış ve son olarak Arabuluculuk Siciline kaydını yaptıran üçüncü kişiler arabuluculuk yapabilir” dedi.

Sonuç alınırsa bu bağlayıcıdır

Arabulucunun hakem veya hakim olmadığının altını çizen Karaosmanoğlu, “Arabulucu karar veremediği gibi taraflara çözüm de öneremez. Arabulucu tarafların arasındaki asıl uyuşmazlığı ve menfaatlerini tespit ederek bu konularda tartışmalarını ve çözüm bulmalarını sağlamaya çalışır. Bu tamamen uyuşmazlığın çözümünü isteyen iki tarafın gönüllülük esasına dayanıyor. Taraflar istedikleri zaman süreci sonlandırarak mahkeme aşamasına geçebilir. Taraflar anlaşmaya varırlar ise bu anlaşma tarafları bağlar. Arabulucuya mahkeme öncesi veya mahkeme aşamasında da başvurulabilir” dedi.

Hangi davalar arabulucuk kapsamındadır?

Arabulucu Canan Karaosmanoğlu, arabuluculuk için başvuracak tarafların öncelikle her iki tarafın rızasının şart olduğunu söyledi. Karaosmanoğlu, “Arabuluculuk kapsamında uyuşmazlık bulunan alacak davaları, işçi-işveren uyuşmazlıkları, ticari uyuşmazlıklar, tazminat davaları, boşanmanın sonucundaki nafaka alacaklarız ve miktarının belirlenmesi, kat karşılığı inşaat sözleşmesi, kira sözleşmesi, iş kazası gibi davalar Arabuluculuk kapsamındadır” dedi.

Arabuluculuğun faydaları

Karaosmanoğlu, kanunun çıkmasının ana nedeninin mahkemelerdeki yığılmaların önüne geçilmesi olduğunu belirterek, “Arabulucuya başvuranlar anlaşma zemini bulduklarında mahkemeye gitme zorunluluğu olmayacak. Dava boyunca yapılacak tüm masraflardan kurtulmuş olacaklar, Davalar yıllarca sürmeyecek, sorunun çözümü hakim veya hakem tarafından değil, sorunun esas sahipleri tarafından çözülecek, arabuluculukta gizlilik esastır. Anlaşma sağlanmasa bile tarafların dava açma hakları devam etmektedir” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.