Apiterapi Merkezi Muğla…

Bu haber 06 Şubat 2017 - 0:01 'de eklendi ve 1.204 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Geçenlerde Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü İlyas Sarıyerli ile sohbetimiz olmuştu. O sohbetin bir bölümünü “Turizme İŞKUR İlacı…” başlığı altında, 30.01.2017 tarihli yazımda paylaşmıştık.

O yazımda şöyle demiştim:

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü İlyas Sarıyerli ile 2016 yılında Muğla’yı değerlendirdik. Yaptığımız değerlendirmenin özeti şu: Daha önce ‘İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’ düzenleyerek işveren ile iş göreni; daha doğrusu iş arayanı buluşturmakla kalmayıp, istihdam yaratan işverenleri ödüllendiren İlyas Sarıyerli önümüzdeki Ekim ayında Muğla’yı ‘Türkiye İstihdam Kurultayı’na ev sahipliği yapmaya; Arıcılar Birliği Genel Başkanı Ziya Şahin ile birlikte Türkiye’nin Ordu’dan sonra ikinci ‘Arıcılık Enstitüsü’nün Muğla’da açılmasına öncülük etmeye ve ‘Arıcılık Kursları’ düzenlemeye hazırlanıyor…

xx        xx        xx

Birkaç gün sonra Hamle’de “Muğla Valisi Amir Çiçek; Muğla’ya Arıcılık Araştırma Enstitüsü şart” haber başlığını görünce “Ne çabuk?” diye şaşırdım. Haberi okuyunca ise “ne güzel tesadüf” diye güldüm.

Meğer Vali Çiçek o haber başlığı olan sözü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ‘Apiterapi Ürünleri Muğla’da Üretilir’ projesi tanıtım toplantısında söylemiş.

Önce “Apiterapi nedir?” ona bakalım;

Apiterapi, kısaca arı ürünlerinin bir yada birden fazla hastalığın önlenmesi yada iyileştirilmesi amacıyla kullanılması şeklinde tanımlanabilir.

Arı ürünlerini de Bal, Polen, Propolis, Arı Sütü ve Arı Zehiri

xx        xx        xx

Her geçen gün sonuçlanan araştırmalar toplumların dikkatini bu konu üzerine çekmekte ve özellikle Uzakdoğu ülkelerinde başlayan ve dünyada hızla gelişen arı ürünleri ile tedavi yöntemleri hızla yaygınlaşmaktadır.

Hatta başta Japonya, Doğu Asya ülkeleri, Amerika, Kanada gibi ülkelerde apiterapi merkezleri kurulmuştur.

Apiterapi Merkezi, Türkiye’de, özellikle Muğla’da neden yok?

Apiterapi’yi ilk AK Parti’nin 23 ve 24. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’den duymuştum. Bir Myanmar veya Malezya dönüşünde de Uzakdoğu ülkelerinden getirdiği ürünleri görmüştüm.

O zaman Özden, arıdan elde edilen ürünlerin çok pahalı olduğunu ve Dünya çapında alıcı bulduğunu söylemişti…

Türkiye çam balında Dünya’nın, Muğla da Türkiye’nin merkezi… Muğla’nın merkezi Ula ve YerkesikÖzden de Yerkesikli

İki dönem vekilliğinde Muğla’nın Ülkemizin Apiterapi Merkezi olmasını sağlayabilirdi. Neden böyle bir çabası olmadı bilmiyorum…

xx        xx        xx

Bakarsınız bu dönem milletvekillerimizin bir çabası olur…

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü İlyas Sarıyerli ile “Turizme İŞKUR İlacı…” başlıklı yazıma konu olan sohbetimizde “Arıcılık Enstitüsü”nden de söz etmiştik.

Türkiye’de bir tek Arıcılık Enstitüsü varmış, o da Ordu’da…

Tabi Karadeniz arıcılıkta önemli bir coğrafya… Muğla’da başlı başına bir coğrafya…

Muğla’da bir an önce Arıcılık Enstitüsü kurulmalıdır. Muğla’nın bunun için Ordu’dan eksiği yok, fazlası var… Muğla’da bir an önce Apiterapi Merkezi de kurulmalıdır. Muğla’nın bunun için Uzakdoğu ülkelerinden neyi eksik?

Muğla’nın eksiği siyasetçi ve “siyasi irade” mi?

Sağlık Turizmi” gibi çok önemli bir hedefi önüne koymuş olan Muğla’nın hem Arıcılık Enstitüsü ve hem de Apiterapi Merkezi olmalıdır…

Ben inanıyorum ki, siyasi irade, seçilmişlerimiz bu güzel projelere sahip çıkacaktır. Zaten bakanlıklardan biri sahip çıkmış bile…

xx        xx        xx

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Programı’nın Muğla ve Ülke Arıcılığı’na ne gibi katkıları oldu, oldu mu bilmiyoruz.

Varlığından haberi olmayan arıcılar var!

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün arada bir Muğla Tarımı’na Dalyan-Çandır’daki “Organik Tarım Köyü” gibi kalıcı ve yaygınlaştırılabilecek projeler ortaya koyduğu oluyor.

O projelerin en yenisi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanan ‘Apiterapi Ürünleri Muğla’da Üretilir’ projesi oldu.

Bu mu?

Vali Amir Çiçek de “Muğla’ya Arıcılık Araştırma Enstitüsü şart” sözünü bu projenin tanıtım töreninde söylemiş. İyi ki söylemiş, doğruyu göstermiş…

xx        xx        xx

Tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada Muğla’nın çam balı üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Vali ÇiçekArı ürünleri yani apiterapi insan sağlığı açısından çok önemli. Apiterapi ürünlerinin Muğla’da üretiliyor olması bu projenin önemini daha da arttırıyor. Faydaları saymakla bitmeyen ve sağlığımız açısından faydalı gördüğümüz balın üretimini ve verimliliğini arttırmak için akılcı ve rasyonel projeler üretmeliyiz” ifadesinde bulunmuş.

Apiterapi’nin eski çağlardan beri birçok hastalık için uygulanan bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Vali Çiçek, Hipokrat ve İbn-i Sina tarafından bal ve öteki arı ürünlerinin tedavi amacıyla kullanıldığını hatırlatarak şöyle devam etmiş:

Apiterapi Ürünleri Muğla’da üretiliyor sloganını yaşatmamız gerekiyor. Ortak akıl ve kollektif hareketle bu projeyi hayata geçireceğiz. Bu proje arıcılık konusunda alt yapı ve gerçekleştirilecek diğer projelerin önünü açacaktır. Valilik olarak projeyi destekliyoruz ve üzerimize düşen görevleri yapacağız. Sağlık Bakanlığımız da Apiterapi ürününün tedavi edici özelliğini gördü ise artık bunun önünde yasal bir engel yoktur. Bizim için en önemli şey, çam balının, arıcılığın, Apiterapi ürünlerini üretiyor isek bir şey kurmamız gerekiyor. Bal Araştırma Enstitüsü için kesinlikle adımımız atmamız lazım. Daha kurumsal olacak, elemanlar yetişecek bu alanda yetişmiş olan araştırmacılarımız, uzmanlarımız olması gerekiyor. Bu benim bir tavsiyem değil, ihtiyaç olduğunu görüyorum

Vali Amir Çiçek artık beni şaşırtmıyor. Muğlalı oldu. Muğlalının beklentilerini, Muğla’nın eksiklerini bizden iyi görüyor.

xx        xx        xx

Ben hala ‘Apiterapi Ürünleri Muğla’da Üretilir’ projesini tam olarak anlayabilmiş değilim.

Toplantıya katılan gazeteci arkadaşlarımdan yanıt alamadım. “Çıkan haberler neyse o” dediler…

Çıkan haberlerin özeti ise şu:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Muğla il-ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arıcılık Meslek Yüksek Okulu ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ile Arı Yetiştiricileri Merkez Birliğinin katkılarıyla gerçekleşen Projenin amacının iyi tarım uygulamalarına bağlı olarak arı sağlığı, ürün kalitesi ile verimliliği arttırmak ve kırsal kalkınmaya katkı sağlamak olduğu belirtildi.

Somut, elle tutulur olan tek şey Vali Amir Çiçek’in “Muğla’ya Arıcılık Araştırma Enstitüsü şart” sözü…

xx        xx        xx

HedefimizBir / Muğla1Bir” sloganından da bir şey anlamamıştım. Hala da anlamış değilim. ‘Apiterapi Ürünleri Muğla’da Üretilir’ anlaşılır bir slogan, ama gereğini anlayabilmiş değilim. Sanki Muğla’nın Apiterapi Ürünlerini sahiplenen şehirler varmış gibi!

Yukarıda da vurguladığım gibi “Sağlık Turizmi” gibi çok önemli bir hedefi önüne koymuş olan Muğla’nın hem Arıcılık Enstitüsü ve hem de Apiterapi Merkezi olmalıdır… Hem de Eczacılık Fakültesi

Yarın devam edelim.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.