Apimondia Kongresine Muğla damgasını vurdu « Hamle Gazetesi

Apimondia Kongresine Muğla damgasını vurdu

Bu haber 06 Ekim 2017 - 0:47 'de eklendi ve 581 kez görüntülendi.

45.Apimondia Uluslararası Dünya Arıcılık Kongresi bu yıl ülkemizde gerçekleştirildi.  Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün açtığı stant yoğun ilgi gördü.

Metin Karakoç

İki yılda bir farklı ülkelerde gerçekleştirilen dünyanın en prestijli kongresi bu yıl ülkemizde rekor düzeyde katılımla gerçekleşti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı standında yer alan İl Müdürlüğü standında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi, arıcılık konusunda kaynak dağıtılarak, gelen konuklara bal çeşmesinden çam balı ve polen ikramı yapıldı. Çam balının tanıtıldığı kongrede gerek yerli gerekse yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. 29 Eylül-4 Ekim tarihleri boyunca açık olan stantta görevli personelce yabancı ziyaretçilere de kendi dillerinde açıklamalarda bulunuldu. Ayrıca ihracat firmaları ile yurt dışından katılım sağlayan firmalar arasında bağlantıların kurulması sağlandı. Muğla İl Müdürlüğü 28 kişilik arıcılık ekibi ile kongreye katılım sağladı. Açılışı gerçekleştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba başta olmak üzere Apimondia Başkanı Philip Mc Cabe ile Muğla ve aynı zamanda Türkiye Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ziya Şahin stantı ziyaret etti.

Kongrede Muğla’nın İki Bildirisi yayınlandı.

Muğla İl Müdürlüğü ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin hazırlamış olduğu “Muğla Arıcılarının Sosyo-Ekonomik Yapısı ve Sorunları” konulu bildiri yayınlandı. Bilimsel komite tarafından yüzlerce bildiri arasından seçilen bildiri, Bakanlık yetkilileri, arıcılar ve sektör tarafından yoğun ilgi gördü.

Muğla, Sayısallaştırma Projesi Kongrede Dünyaya Tanıtıldı.

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve yürütülmekte olan “Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması” konulu projeyi İl Müdür Yardımcısı Enver Aydın sundu. Yoğun ilgi gören proje hakkında gelen soruları cevaplandıran Aydın ve ekibi bu yoğun ilgiden memnun kaldıklarını ifade ettiler. İl Müdürü Şakir Fırat Erkal gelen tebrikleri kabul ederek, “Bunların başlangıç olduğunu, bu konuda çalışmaların hızla artacağını ifade etti. Üretim miktarı ve kalitenin arttırılması ve arı ürünlerinin üretimi konusunda da çalışmaların devam edeceğini, bu arada doğanın sürdürülebilirliğini de önemsediklerini söyledi. Markalaşma yönünde ve bal ihracatı konusunda çalışmaların devam ettiğini, bu kongrenin Muğla çam balı tanıtımında ve yurt dışına açılmasında etkisi olacağını, Muğla İl Müdürlüğü olarak bu konuda çalışmalarının etkili olacağını vurguladı. Çam balı konusunda Türkiye’nin çam balı ve arıcılık merkezi olan Muğla’nın kaliteli ve güvenilir gıda temini konusunda da önemli adımlar atılacağını vurguladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.