Antalya’da Güvenli Değilmiş!

Bu haber 28 Ocak 2016 - 23:09 'de eklendi ve 1.351 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Son zamanlarda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından yapılan açıklamaları bir ajansın imzasıyla sık sık basında görüyoruz.

Yücedağ’ın yönetiminde son birkaç yıldır TÜİK Denizli Bölge’den oldukça dikkat çekici veriler çıkıyor. Yerel yönetimlerimizin, Valiliğimizin ve üniversitemizin bu verileri takip etmesinde, irdelemesinde büyük yarar var.

Meslek odalarımız kendileri bilirde, seçilmişlerimizin, özellikle iktidar partisinden seçilmişlerimizin o verileri takip etmesi çok önemli.

Matematikle aram hiçbir zaman iyi olmadı. Ancak TÜİK verileri “sayı” ama “matematik” değil… Önemli olan o sayıları “doğru okumak”…

 

xx           xx           xx

Muğla’dan en çok İngilizlerin mülk edindiğini sanıyorsunuz değil mi? Ben de öyle sanıyordum. Değilmiş. TÜİK Denizli Bölge açıkladı. İngilizler geri plana düşmüş. Son yıllarda Arap ülkeleri öne çıkmaya başlamış. Onları krize rağmen Ruslar izliyor.

Motorlu taşıt verileri de ilginç… TÜİK Denizli Bölge Müdürlüğü tarafından Motorlu Kara Taşıtları İstatistikleri sonuçları çerçevesinde verilen bilgiye göre, 2015 yılı Kasım ayında Muğla’da toplam araç sayısı yüzde 5,8 artmış. Bu neyin ifadesi, zenginliğin mi, görgüsüzlüğün mü?

Muğla’da 2014 yılı Kasım ayında toplam araç sayısı 403 bin 765 iken, 2015 yılı Kasım ayında yüzde 5,8 oranında bir artış göstererek 428 bin 568’e, Otomobil sayısı ise 163 bin 224 iken yüzde 7 artışla 175 bin 519’a ulaşmış.

Sayılar önemli. Okumasını bilenlerin okumalarında yarar var. İstatistikler boşuna yapılıyor olamaz.

 

xx           xx           xx

TÜİK ilk defa geçen yıl İllerde Yaşam Endeksi’ni araştırmış. TÜİK Denizli Bölge Müdürlüğü’nden geçtiğimiz günlerde İllerde Yaşam Endeksi çerçevesinde verilen bilgiye göre 2015 yılında Muğla; 81 il içinde 45. Sırada yer almış.

İllerde yaşam endeksi; konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere yaşamın 11 boyutunu kapsamakta ve 41 gösterge ile temsil edilen bu boyutları tek bir bileşik endeks yapısı içinde sunmakta.

Endeks 0 ile 1 arasında değer almakta ve 1’e yaklaştıkça daha iyi bir yaşam düzeyini ifade etmekte. Bu kapsamda Muğla, Yaşam Endeksi sıralamasında 0,5446 değeri ile 81 il içerisinde 45. sırada yer alırken, Isparta, endekste 0,6745 değeri ile ilk sırayı, son sırayı da 0,2765 değeri ile Muş almış.

 

xx        xx        xx

Yaşam Endeksini oluşturan 11 boyut endeksi incelendiğinde Muğla ili en yüksek sıralama değerini 0,7042 ile 12. sıra ile Sağlık Endeksinde, en düşük sıralama değerini ise 0,3210 ile 81. sırada Güvenlik Endeksinde almış.

Neye göre, kime göre dersek;

Sağlıkta bireylerin genel sağlık durumu, sağlık altyapısı ve imkânlarının yeterliliği, sağlık hizmetlerinden memnuniyet açısından yaşam kalitesi ile doğrudan ilgili olan sağlık boyutu endeksinde ilk sırayı 0,8408 değeri ile Isparta alırken son sırada 0,3014 değeri ile Ağrı yer almakta. Bireylerin en temel ihtiyaçlardan biri olan ve diğer yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeleri için ön koşul sayılabilecek güvenlik boyutu endeksinde ilk sırayı 0,8222 değeri ile Artvin alırken son sırayı 0,3210 değeri ile Muğla almış.

Sağlık neyse de Güvenlik ile ilgili veri çalışma hakkında kuşku uyandırıyor!

 

xx           xx           xx

Sağlığı anlamak mümkün… İnsanlara sorulan soru “sağlıklı yaşam kalitesi” ise, ormanla denizin seviştiği; dağlarından yağ, ovalarından bal akan bir cennette yaşıyoruz.

Bu anlamda Muğla’nın ilk 10’da yer alması beklenir. 12. sırada fena değil hani… Belirtildiği gibi sağlık altyapısı ve imkânlarının yeterliliği, sağlık hizmetlerinden memnuniyet açısından değerlendirme yapılıyor ise 12. sıra olabilir. Hatta15-20 arası da şaşırtıcı olmazdı.

Güvenliği anlamakta zorlanıyorum. Konu can ve mal güvenliği ise Muğla Diyarbakır’dan kötü olamaz. Muğla’da yaşayan bir gazeteci olarak can ve mal güvenliğinde Muğla’dan daha güvenli bir yer düşünemiyorum.

Tabi Muğla gibi bir cennette havayı solunmaz, suyu içilmez ve yolları yürünmez hale getirdiyseniz, Akçapınar’a tost yemeye gidip, kolu bacağı kırıp geliyorsanız, TÜİK’in Güvenlik Endeksi ile ilgili verisi için “olabilir” demek mümkün ama yine de TÜİK Denizli’nin konuya açıklık getirmesinde yarar var.

 

xx           xx           xx

Güvenlik Endeksi’nde galiba herkesin ayranı kabardı…

Hamle’de köşe komşum İsmail Atasever’in ben bu yazıyı kaleme almaya karar verdiğim gün (27.01.2016) “Gerçeği Yansıtmayan Açıklama” başlıklı yazısı ile tepkisini ortaya koymuş.

Atasever yazısının bir yerinde “Yaşadığımız kent adına öne sürülen verilerin bırakın gerçeği yansıtmasını, ihtimal dahilinde olduğu bile tartışılır.” ifadesinde bulunurken, bir yerinde de şöyle demiş:

TÜİK’e göre Türkiye’nin en güvensiz ili Muğla!..

Ben TÜİK’in ülkemizin herhangi bir ili için “Türkiye’nin en güvensiz ili” diyeceğini sanmam. Demiyor da zaten. Ancak paylaştıkları “İllerde Yaşam Endeksi” değerlendirmesinden maalesef Atasever’in ifade ettiği anlam çıkıyor!

 

xx           xx           xx

Sevgili Atasever’in ardından Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti de tepkisini TÜİK’in verileri gerçeği yansıtmıyor” başlığı ile bir yazılı basın açıklaması yaparak gösterdi.

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan tarafından yapılan açıklamada, “İllerde Yaşam Endeksi” değerlendirmesinde yer alan ‘Güvenlik Endeksi’nde Muğla’nın son sırada gösterilmesinin gerçekleri yansıtmadığı vurgulanırken, TÜİK’in bu verileri hangi kriterleri göz önünde bulundurarak elde ettiği sorulmuş.

Güzel soru… Cemiyet Başkanı Kaytan şöyle devam etmiş:

TÜİK bu verileri nasıl elde etmiştir? Ekipleri Muğla ilinin ilçelerinde, mahallelerinde araştırma yapmış mıdır? Bunun için saha çalışması yapmış mıdır? Yoksa bu veriler masa başında mı üretilmiştir? TÜİK bölge yetkililerinin bu çalışmayı tekrar gözden geçirmeleri ve kamuoyunda oluşan yanlış düşünce ve izlenimi geç kalmadan ortadan kaldırmalıdır.

 

xx           xx           xx

Güvenlik meselesi dikkatimi çekti. Şöyle bir internette dolandım. İllerde Yaşam Endeksi çalışması TÜİK Denizli Bölge Müdürlüğü tarafından değil, TÜİK tarafından yapılmış.

Denizli Bölge Müdürlüğü’nden bölge basınına ve oradan bizlere ulaşan çalışmanın TÜİK’in çalışmasının tamamını yansıttığını sanmıyorum.

Örneğin TÜİK paylaşımında “Güvenlik endeksinde ilk sırayı Artvin aldı” başlığı altındaki satırlar şöyle:

Bireylerin en temel ihtiyaçlardan biri olan ve diğer yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeleri için ön koşul sayılabilecek güvenlik boyutu endeksinde en yüksek endeks değeri 0,8222 ile ilk sırayı Artvin aldı. Artvin’i 0,7860 ile Sinop ve 0,7697 ile Gümüşhane izledi. Güvenlik endeksinde son sırayı 0,3210 ile Muğla aldı. Muğla’yı, 0,4041 ile Kilis ve 0,4114 ile Antalya takip etti.

Şaka gibi… Biz bu satırları “Muğla ve Antalya güvenli değil” diye okuyabiliyoruz. TÜİK’te başka türlü okunuyor olabilir!

Bu yazı burada kalmaz… Umarız TÜİK verileri turizmde aleyhimizde kullanılmadan işin aslı astarı ortaya konur…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.