Ankara’yı Da, Muğla’yı Da Kandırıyorlar!

Bu haber 17 Kasım 2017 - 1:48 'de eklendi ve 1.412 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Önce bir bilgiyi paylaşalım. Koca/Hoca Mustafa Efendi’nin hastane bahçesinde mezarının yer aldığı fotoğraf sadece rahmetli Ünal Türkeş’te yokmuş. Hamle’de köşe komşum, refikim Prof. Dr. Namık Açıkgöz fotoğrafın bir başka yerde de olduğu söylüyor. “Ama söylemem” diyor. Hocam şakacıdır, söyler… Bekliyoruz…

 

xx        xx        xx

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı‘nın 2018 Yılı Merkezi Bütçesi’nin görüşülmesi sırasında söz alan CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a Türkiye’de MR kullanımı ve atanamayan Doktorlar ile sağlık personeli yanında ‘yetim ilaçlar’ üzerine sorular yöneltirken, Muğla’daki hastanelerin durumunu da sormuş.

Aynı zamanda Muğla Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı olan Milletvekili Demir şöyle demiş:

Muğla’daki, bölgemdeki hastanelerin bazıları İle ilgili sorunlar var. Bunlarla ilgili bir türlü çözüm bulunamadı. Fethiye Devlet Hastanesi’nin acil servis sorunu uzun yıllardır çözülemedi. Maalesef siz 4’üncü Bakansınız ve her yıl gündeme getiriyorum ve bir türlü çözemiyoruz. Ayrıca Ortaca Devlet Hastanesi bir türlü açılamadı, açılamadığı için klimaları çalındığı söyleniyor. Yılan hikayesine dönen Seydikemer Devlet Hastanesi konusunda bir çalışma var mı? Uyuşturucu çok önemli bir sorun. Son olarak AMATEM sayıları artacak mı? Şehir hastanelerinde bu bölüm olacak mı?

Evet, görüldüğü gibi “Muğla Devlet Hastanesi” ile ilgili bir soru yok!

Sadece sayın vekil değil, ötekileri de çok meşgul olmalılar… Malum kongreler filan var…

 

xx        xx        xx

Ha bugün ha yarın diye bugüne geldik. Ben Muğla Tabip Odası eski Başkanı Op. Dr. Naki Bulut’un “yeni hastane” ve Muğla’nın (Menteşe) ikinci hastaneye ihtiyacı olup olmadığı konusundaki değerlendirmesini paylaşamadan, önceki gün Muğla Tabip Odası geç de olsa görüşünü ortaya koydu.

Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Hakkı Turan ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşları Dr. Gülçin Kınay, Dr. Ahmet İpek ve Dr. Vehip KeskinMerkezdeki hastanenin rehabilite mi edileceği yoksa yerinde yeniden mi yapılacağı Muğla halkı, yerel yönetimler, Üniversite, Sendikalar, Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek örgütleri ile birlikte tartışılarak belirlenmelidir.” önerisini ortaya koydular.

Demokratik bir yaklaşım…

Muğla Tabip Odası’nın açıklaması dün Hamle’de yer aldı. Ben bugün Genel Cerrah Op. Dr. Naki Bulut’un değerlendirmesini paylaşacağım. Muğla Tabip Odası’nın yerinde önerisini ayrıca değerlendiririz…

 

xx        xx        xx

Muğla Tabip Odası eski Başkanı Op. Dr. Naki Bulut’un “bana uygulanan özel anestezi yöntemi (Paravertebral Block) Dr. Başak Altıparmak ve arkadaşları tarafından hazırlanan olgu sunumunun uluslararası bir tıp dergisinde (Journal of Clinical Anesthesia) yayına kabul edildiği ve böylece literatüre geçtiğimizi” anlatan müjdesini 13.11.2017 tarihinde bu köşede “Tıp Literatürüne Geçtik” başlığı ile sizlerle paylaşmıştık.

O paylaşımda Naki Bulut’un “Hazır elim klavyeye değmiş iken de sizin de son günlerde sıklıkla değindiğiniz hastane konusundaki düşüncelerimi de paylaşmak istiyorum.” ifadesine de yer vermiştim. Ardından gelen sözleri şöyleydi:

Bugün ülke ekonomisine tarımı, madenleri ve turizmi ile önemli katkı sunan bir il merkezine 520 yataklı bir hastane yapılmasının büyük bir olaymış gibi kamuoyunda tartışılmasına şaşırdığımı ifade etmeliyim. Aslında gayet normal olan bir toplumsal ihtiyacın bugüne kadar neden yapıl(a)madığını tartışmamız gerekiyor. Türkiye’nin her ilinde gerçekleştirilen sağlık kurumlarında imar yenilenmesinin Muğla’da neden bu kadar geciktiğini sorgulamamız gerekiyor.

Naki Bulut haklı… Sevindirik olanlar oldu… Olmayanlara “Siz neden sevinmiyorsunuz?” diye hesap soranlar çıktı… Bu gecikmiş hizmeti başımıza kakmaya kalkışanlar oldu…

Oysa herkes sevinç gösterisi yapmayabilir. Oyuncağına kavuşmuş çocuk davranışı da sergilemeyebilir. Hatta bulduğu oyuncağı beğenmeyen çocuk davranışı da sergileyebilir…

 

xx        xx        xx

Değerlendirmesinde “Gecikmiş de olsa yeni hastanemizi Muğla’ya kazandırılması için çaba gösteren, emek harcayan herkese teşekkür etmek gerekiyor.” diyen Naki Bulut ardından “Bu hoş gelişmeye rağmen süreçteki olumsuzluklara gözümüzü kapamalı mıyız?” diye sormuş.

Ne dersiniz?

Naki Bulut sorusuna “Bence hayır.” diye yanıt veriyor. Sonra da şöyle devam ediyor:

Yeni hastanemiz için sevinirken diğer taraftan sorun ve eksiklikleri görmeli ve Muğla’ya daha güzel şeyleri kazandırmak için hep birlikte sağlıklı bir tartışma ortamı yaratmak için çaba göstermeliyiz. Aslında temel sorun da bu tartışma ortamını oluşturmadaki beceri eksikliğimizdir. Ülkemizde bürokraside söz sahibi kişiler ne yazık ki en doğru şeyi bildiklerini düşünüyorlar. Kararların tartışılarak alınmasını sevmiyorlar, başkalarından katkı beklemiyorlar, kimsenin alınacak kararlara müdahale etmesini istemiyorlar… Bu süreci Hastane olayında da yaşadık. Bugünkü sorunların asıl kaynağı da bu.

Doğrusu biz “Muğla Ortak Akıl Birliği”ni kurarken, bunu yapmak istedik. Yiyecek Maddesi Yapanlar ve Satanlar Odası dışında ses veren olmadı!

Önceki gün Muğla Tabip Odası önerisiyle geldi. Sevindik… Bakarsınız belki de o “demokratik tartışma” Tabip Odası ile gerçekleşir ve ortak karara ulaşılır…

 

xx        xx        xx

Naki Bulut, yeni hastane ile ilgili “Bilindiği üzere bu hastane projesi ‘tip projedir’. Yani Sağlık Bakanlığın tarafından kabul edilmiş benzerleri yapılmış, üzerinde tartışılmış, geliştirilerek son hali verilmiş bir proje olması gerekiyor. Böyle bir projede anjio ve açık kalp cerrahisi merkezi nasıl olmaz, sterilizasyon ünitesi nasıl atlanır? Nükleer Tıp laboratuarı nasıl gözden kaçar?” diye soruyor.

Hafta başında Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri olarak biz gazetecilere kahvaltıda ev sahipliği yapan Murat HimoğluAnkara’da yeni bir Devlet Hastanesi yapıyoruz, diye planlama yapılmış. Projeyi değiştirmek için çok kavgalarımız oldu” diyordu…

Aslında Muğla’ya bu hastane yakıştırılmamış… Bir de “Sevinin”, “Takdir edin” diyorlar…

Ben etmiyorum…

Naki Bulut yatak sayısının da tartışılması gerektiğini söylüyor. Baştan beri Muğla Ortak Akıl Birliği (MAB) olarak bunu bizde söylüyoruz. Dinlemiyorlar!

Naki Bulut bu konuda da şu ifadelerde bulunuyor:

Önceki hastanemiz 501 yatak kapasiteliydi (http://www.mskueah.saglik.gov.tr/web/hastanemiz/). (ben 450 biliyorum ancak web sitesi farklı söylüyor). Bu gün bu sayı yaklaşık 520’ye çıkmış durumda. Yani önemli bir yatak sayısı artışından bahsedemeyiz. Kaldı ki bu artışın önemli bir kısmı da yoğun bakım yatak sayısının artırılması ile sağlanmış. Önceki hastanemiz fiziki koşulları yanı sıra yatak sayısı yönüyle de yetersizdi. Artırılan bu yatak sayısı Muğla’nın ihtiyacını karşılayabilecek ölçüde değildir. Geçtiğimiz Haziran-Eylül ayının hastane doluluk oranlarına bakılırsa zaten görülecektir. Bu oran birçok gün %90-100 arasındadır. Hatta bazen %100 ün üzerindedir. Acilde Appendisit tanısı koyduğumuz ve hastanenin hiçbir servisinde boş yatak olmadığından yatıramadığımız, bu nedenle ameliyat olması için ilçelere sevk ettiğimiz hastalarımız olmuştur. Hiçbir hastane bu doluluk oranı ile çalışmamalıdır. Her zaman için en dolu halinde bile hastanelerde%10-20 boş yatak bulunmalıdır.

Sanki birileri, döner sermaye gelirlerinin azalmaması için Ankara’ya Muğla’nın yatak sayısı kasıtlı olarak fazla gösteriliyor!

 

xx        xx        xx

Açıklamasında “Bir hastane kapasitesi planlanırken o yerleşim bölgesinin gelecekteki 25 yılda göstereceği gelişme dikkate alınmalıdır. Bugünün ihtiyacına cevap veremeyen bu tesis Muğla’nın gelecekteki sağlık sorununa bir çözüm olamayacaktır.” uyarısında bulunan Naki Bulut, adeta noktayı şöyle koyuyor:

Yukarıdaki verilerden de anlaşılacağı üzere Menteşe’nin ikinci bir hastaneye ihtiyacı kesindir. İşte bu hastanenin nasıl olması gerektiği, merkezdeki hastanenin rehabilite mi edileceği yoksa yıkılıp yeni bir hastane mi yapılacağı Muğla Halkı, Belediye, Üniversite, Sendikalar, Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek örgütleri ile birlikte tartışılarak, ortak akıl ile belirlenmelidir. Bu planlamada mutlaka Muğla’nın bir Turizm kenti olduğu dikkate alınmalı, önümüzdeki 25 yılın ihtiyacı düşünülerek hesaplanmalıdır.

Hayır devamı var. Noktalı virgül koyuyoruz. Doğrusu “Bu hastane yeter. Muğla’nın yeni bir hastaneye ihtiyacı yok” diye Devlet Hastanesi’ne karşı çıkanlar değerlendirmelere ne diyecekler çok merak ediyorum. Acaba diyorum, birileri hem Ankara’yı, hem de Muğla’yı mı kandırıyor?

Yarın devam ederiz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI
MUSTAFA TOKSOY 17 Kasım 2017 / 08:51

SAYIN ÖZGÜR, SAYIN MİLLETVEKİLİ MUĞLA MİLLETVEKİLİ DEĞİL Kİ MUĞLA DEVLET HASTANESİNİ SORSUN,ONUN DA DİĞERLERİNDEN FARKI YOK SANIRIM. ONU MİLLETVEKİLİ YAPAN SOSYAL DEMOKRATLARA SORMAK LAZIM.
SAYIN ÖZGÜR DEVLET HASTANESİNİN YERİNE KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİ GİBİ BİR DAL HASTANESİ YAPILABİLİR BUNUN AYDIN İLİNDE ÖRNEĞİ VAR. HEMDE AYDIN İÇİNDE İZMİR YOLU ÜZERİNDE BİR ÇOK ALTERNATİF OLABİLİR. ÇÜNKÜ BURADA ZATEN BİR DİŞ HASTANESİ VAR ONUN YANINA BÖYLE BİR DAL HASTANESİ OLABİLİR. DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

asım demirel 17 Kasım 2017 / 09:54

Yeni yapılan ve açılan hastaneni künyesinde ne yazıyor? Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Kapısında ve künyesinde Menteşe yazmayan hiçbir yer Menteşe’ye ait değildir. Menteşe Devlet Hastanesi Menteşelilerin yüz yıllık hakkıdır.

Reşat Öztepe 17 Kasım 2017 / 10:09

Gocuman; Yazınızı okudum da; Bu Cümlede bahsi geçen Teşkilat mensupları şimdiye kadar v neredelerdi, kimlerdir,ne işle meşgul olurlar.Başta Belediye olmak üzere >Muğla Halkına nei sorarak yapmış. Muğla Halkı, Belediye, Üniversite, Sendikalar, Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek örgütleri ile birlikte tartışılarak, ortak akıl ile belirlenmelidir. yolun sonunda sevgi ve saygı demeden de edemedim.

günaydın 17 Kasım 2017 / 11:53

Sayın Nurettin Demir % 70 i kontenjandan atanan milletvekillerinden oluşan CHP de 2 dönem Muğlada önseçimle sıralamaya giren ve seçilen bir milletvekilidir. 2 dönem atamalarla milletvekili olanlarda var Muğlada. (Konu elbetteki Nurettin Demir değil ama bilinsin istedim)

salihdemir 17 Kasım 2017 / 23:28

Mustafa Toksoy yorumunda çok haklısın. Aldılar CHP’lilerin oyunu seçim geçer geçmez unuttular oy verenleri. Nurettin Demir ve Süha Aldan’ın sadece işleri Büyükşehir Başkanına biat etmek. Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarda Atatürk’çü, CHP’li ve solcuları mahveden Büyükşehir ve ekibine bir kelime söz bile söylemedikleri gibi olayları Genel Merkeze bildirmediler. Akın Üstündağ birkaç kere konuştu onu da susturdular herhalde. Süha Aldan ayda birkaç kez Halk TV’de hukuktan, adaletten, evrensel hukuktan bahsediyordu. CHP Menteşe İlçe kongresi Divan Başkanlığında gündemde olmasına rağmen İl Başkanının müdahalesiyle misafirlerin konuşmaları maddesini uygulamadı. Uygulamama sebebi Hüseyin Anıl’ı konuşturmamak. Kontenjandan 2 dönem CHP’lilerin oyları ile Milletvekili seçilen Süha Aldan’ın da Hukuk bilmediği görüldü. Nurettin Demir’in umurunda mı Menteşe’nin Devlet Hastanesi olmuş olmamış. Halkın tepkisi çok iktidar mensupları binaları mevcut olan Menteşe Devlet Hastanesini acil olarak hizmete açılması için gereğini yapmaları gerekir.