ANKARA İMAR YETKİSİNİ ALMAK İSTİYOR

Bu haber 17 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 788 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Geçtiğimiz hafta sonu bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Muğla ili Dalaman ilçesine gelen Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr. Veysel Oroğlu, bir geldi pir geldi.
Kısa da olsa gazetecilerle yaptığı sohbet ırasında dile getirdiği hususlar, kimler nasıl bir yorum getirse de tartışmaya açık.
Kaçak yapılaşma konusunda alınacak tedbirler, ilk planda yerli yerinde görülse de, ayrıntıya irdiğimizde, irdelenmesi gereken birçok husus olduğu aşikar.
Bir kere kaçak yapılaşma ile ilgili olayın üzerine titizlikle eğileceğiz vurgusu, yerinde bir açıklama olduğu halde, geçmişte de aynı konumda olanlardan benzer açıklamalar duyduğumuz için pek de ümitli olamayacağımızı, daha önce kaleme aldığım bir yazımda altını çizmiştim.
Kaldı ki “bir kısım kaçak yapılarla ilgili cezai müeyyide uygulanacak” sözleri, düpedüz ayrımcılık içeriyordu.
Bakan Eroğlu’nun tartışmaya açık bir başka açıklaması, imar uygulamalarına ilişkin.
Diyor ki;
İmar uygulamaları yerel yönetimler yerine Ankara tarafından yerine getirilmeli.
Gerekçe olarak, konunun uzmanı teknik elemanların eksikliğine bağlıyor.
İlk planda yerinde bir görüş olarak algılanabilir.
İmar uygulamaları uzmanlık gerektiren bir işlem olduğuna göre personel yetersizliği sıkıntı yaratabilir.
Ancak…
Her bir yerleşim merkezini ilgilendiren büyük ölçekli imar planlarının tasdik edilmesini Ankara yaptığına göre, her türlü düzenlemenin başşehir tarafından olması gerektiği vurgusunun yerinde bir görüş olduğuna katılmak olası değil.
Sonuçta uygulanabilir olurunu verecek olan Ankara olduğu için, planların bizatihi kentte birebir yaşayanlar tarafından çizilmesi, yerinde bir uygulamadır.
Teknik elemanların yetersizliği hususu ise tümüyle geçerli olamaz.
Zira bugün en küçük belde yerleşim birimlerinde dahi, belediye başkanlığı bünyesinde imar uygulamalarını yürüten personel vardır.
Yanlış ve eksiklik söz konusu olduğunda Ankara olarak düzeltilmesi bağlamında yol gösterirsiniz olur biter.
Yok eğer mutlaka imar uygulamaları Ankara tarafından yapılmalı diretmesi olursa, çeşitli şüpheler doğuracağı kaçınılmazdır.
O takdirde araya rant gibi bir takım şüpheler girer ki bunun vebalini üstlenmek o denli kolay değildir.
Kaldı ki zaten merkezi hükümetin olaylardan başını alamaz hale geldiği bizatihi hükümet yetkilileri tarafından dile getirildiği, ilişkin olarak yerel yönetimler yasası çıkarıldığına göre, Ankara’nın yükünü daha da artırmak eğilimi, bilinsin ki kuşku doğuran, bir düşüncedir.
Yine de yerelde baş gösteren ranttan bahisle böyle bir düşünce hakimse, başlangıçta altını çizdiğim husus karşımıza çıkar.
Nihai kararı verecek olan Ankara olduğuna göre.
Meseleyi yerel yönetimler başkanları ne diyor diyerek Muğla Belediye Başkanı Op,Dr. Osman Gürün’ün görüşlerini aldım.
Başkan Gürün, Çevre ve Orman Bakanının konuya ilişkin açıklamalarına katılmam söz konusu olamaz.
Zira bir ilin imar dahil her türlü planlamasını en iyi şekilde yapacak olan, ilde yaşayanlardır.
Gelişmeleri yerinde gören ve de inceleyen teknik elemanları bir yana bırakıp, Ankara’nın devreye girmek istemesi, bizlere, teknik elemanlara ve de tümüyle Muğla’ya güvensizliğin işaretidir.
Kaldı ki belediye olarak düzenlediğimiz her türlü imar planlarının tasdikini yine Ankara yapacağına göre, böyle bir düşüncenin yer etmesini anlamakta zorluk çekiyorum.
Şayet Ankara mutlak devreye girmek istiyorsa, ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden bir il olduğumuza göre buna ilişkin Turizm Master Planlaması yapsın.
O zaman bizatihi bakanın gündeme getirdiği kaçak yapılaşmanın önü alındığı gibi bundan sonrası için bir yanlışlık ortaya çıkmaz.
Hani denir ya aklın yolu birdir.
Başkan Gürün’ün açıklamaları, ne olması gerektiği hususunda dile getirdiğim ayrıntılarla çakışan sözlerdi.
Onun için bir kere daha belirtmek gerekirse, eserlerin korunması içinde yaşamakla mümkün olur gerçeğinden hareketle diyorum ki bırakın, her türlü düzenleme yerelde gerçekleştirilsin.
Nasılsa karar merci yine Ankara’dır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.