Anıtlar Kurulu ve Belediye

Bu haber 12 Temmuz 2018 - 2:46 'de eklendi ve 1.519 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

Muğla’mıza Anıtlar Kurulu gelecek. Hayretle duyduk ki, çok eskiden beri CHP ile Muğla Belediyesi muhalefet edermiş.

Halkımızdan bu konuda epey mesai harcayan Mimar Ertuğrul Aladağ, bize muhalefet edenler hakkındaki üzüntülerini anlatırken; hizmeti geçen ANAP Milletvekili Lâle Aytaman ve DSP Muğla Milletvekili Uzun Hasan içinde çok öğücü sözler söyledi.

Özellikle bugünkü ve dünkü kültür bakanlarının aynı görüşü paylaştıkları takdire şayan olarak ortaya çıkmıştır.

ANAP’ın ikinci adamı Agah Oktay Güneri’nin almış olduğu kararı Refah Partisi’nin önde gelen ismi İsmail Kahraman devam ettirmiştir. Ülke menfaatine katkıda bulunan Uzun Hasan’ı özellikle tebrik ediyorum. Lâle hanımın zaten yapmaya mecbur olduğunu yapmış olduğu için bizlerin kendisine yaklaşmamıza sebep oldu diyorum.

Anıtlar Kurulu’nun sebebi nedir? Bana göre tarihi korumaktır. Ülkemizin her yerinde Osmanlı ve önemli eserler koruma altına alınıyor. Bu görevin ağırlığı belediyelerdedir. Kurulun çalışış şekli öyle kurulmuştur. Muğla’da Belediye istedi diye tescil edilen yüzlerce bina vardır. Kendimizden misal vereceğim. Bizim Hamle AŞ’nin eski binası tescillidir. Binayı satın almadan önce araştırdık. 1937 yılında Saffet Tekinalp tarafından inşa ettirilmiştir. Kerestesi ve işçiliği çok basittir, tarihi olacak hiçbir özelliği yoktur. Bizim bina, diğer sit binaların çoğu gibi eski sahibinin zengin olmasından kaynaklanan siyasi ve kinle alınmış karardır. Binayı aldıktan sonra, bazı bilgileri ve yetkili olanları öğrenerek Ankara’ya gidip derdimizi anlattık.

O tarihte Mesut Yılmaz Kültür Bakanıdır. Şükrü Zeybek ANAP Muğla il Başkanı, Hamdi Gürsoy Anadolu Lisesi Binasının Yaptırma Derneği Başkamdır. Ayrıca Muğlaspor için Karabağlar, ASIRAN mevkiindeki tesislerinin yapımı isteğimizde vardı. Bize o tarihte ANAP Muğla Milletvekili Ahmet Altıntaş, merhum Turgut Özal’a götürdü. Ve gerekenler için bakanlar seviyesine havale edildik.

Benim konum şahsiye girdiği zannı ile çok zor söyledim. Umumi meselelerde Muğla heyeti idik. 1. istek okeylendi. En son olarak Sayın Şükrü Zeybek Kültür Bakanına beni takdim ile başlayarak Muğla’daki çarpık sit olayını anlattı ve bizimki de bu arada anlatılmış oldu. Anıtlar Kurulu Genel Müdürü bir yandan notlar alıyordu. Kısa zamanda Muğla’ya bir heyet gelmiş biz hiç fark etmedik. Bize alınan karar geldi. Bina sit değildir kaldırılmıştır.

Kararın suretini alan günün Belediye Başkanı Erman Şahin, malum hali ile itiraz eder. İtirazı CHP’li olan Kültür Bakanlığı müsteşarı almıştır. Kurulun Bodrum’da toplanacağı tarihi ona bildirir. Bizim haberimiz elbette yoktur. Bodrum toplantısı sonunda, bizim Ada içindeki yan parselde sit olduğu için onun siti kalkıyor. Bizimki tekrar gözden geçecekmiş. Merhum Turgut Özal, yenilik getirdi. Ülkede kendi belediyelerinin ilelebet kalacağını zannederek, belediyelere dahada yetkili kılan kanunu çıkarttı. Hamlenin binası hâlâ tarih yapılmaya devam ediliyor. Neticede komşunun iyisi saç elek aldırdı. Hamle yeni binasını yaptı.

Gelecek olan kurul umarım Denizli yolundan Muğla’ya kadar sağ tarafına bakarak gelir. Üniversitenin karşısında pejmürdelik eğer anıtsa bizim tarihimiz filan yokmuş diyorum.

Karabağlar korunacaksa kesikler olacak, iki yandan yükselen asma sarılı ağaçlardan güneş görünmeyecek. Kahvelerde fırın, mescit mevcut olacak. Keyif oturağını satın alan Belediye betonu kavağa tercih etmiştir.

Sırf balkonda içki içilsin diye mi?

Hem Osmanlıyı ve İslamiyet’i öcü gibi göreceksin, tam tersi o tarihten kalma diye birçok aileyi çökerteceksin. Bunun cevabı olmalıdır.

İlimizde birçok aile, çok sevdiği büyük oğlunu oturduğu evini vermiş, küçüklerde bahçeye evler yapmalarına yardım etmiştir. Bahçede yapılanlar beşer katlı ve o çocuklar zengindir. Çok sevilen ise, eski evi yıkıp kardeşleri gibi yapmak isteyince, evin çoktan anıt olduğunu öğrenmiştir. Şimdi onlar fakirdir.

Aslında ev tarihi falan da değildir.

Bu yazı 1996 ‘da yazıldı. Aradan 22 yıl geçti. 16 yıldan beri hep yenilik getiren hükümetler, reform niteliğindeki son kanun için vatandaşa yardımcı olacak bürolar açılmalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.