ANITLAR KURULU – OKTAY EKİNCİ ve BELEDİYE

Bu haber 31 Ocak 2013 - 8:37 'de eklendi ve 2.435 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Muğla’da Anıtlar Kurulu çok taraflı hareket etmiştir. Bu konuda epey yazdık çizdik ama hep Kurul üyelerini belediyenin yönlendirdiğini sanırdık. Meğerse Muğla’da sit tespitleri hemşerimiz Oktay Ekinci’nin eseri olduğunu, yalan söylemesini bilmeyen İbrahim Ergin’den öğrendik.
İbrahim Ergin; Yeni gün gazetesindeki makalesinin son bölümünde şunları yazdı. Gerçekten Muğla’nın merkezi, en güzel yeri orasıdır. Şimdi otopark olan ucubenin tam karşısında Şifa eczanesi var. Muğla’nın en güzel yüzünde yıllardır çürük diş gibi sallanıyor. Yıllarca önce bu kepazeliğin bir şekilde düzeltilmesi gerektiğini Devrim gazetesinde yazdım. Belediye’den tık çıkmadı.
Sordum soruşturdum; meğer bu bina dünyalar güzeli rahmetli hemşerimiz Ceyla Gölcüklü ailesininmiş. Zengin insanlar. İsteseler buz gibi bir şeyler yapılabilir. Neymiş efendim? SİT’miş. Küçük bir cumbası var ya! O yüzden SİT’miş.
Bu sit belasını Muğla’nın başına saldım, diye hayıflanan değerli arkadaşım Oktay Ekinci’nin kulakları çınlasın.
SİT YAPILAN BİNALAR KİMLERİNDİ
Bizler çocukken Muğla’da dikkat çeken özellikle, merdivenleri tam tarih olan bina bu gün İş bankasının bulunduğu yer, Ticaret odasının yıllarca oturduğu bina ve zemindeki Pasaj ve dükkanlar yapılan binanın sahiplerinden birisi Belediye CHP meclis üyesi idi.
Bugün yarısı Maliye bakanlığına satılan ve kalan kısmına yapılan Zihni Derin iş hanından 14 dükkan verildiği söylenen tarihi evin sahibi kimdir? Adı geçen ev Hacı Hamdiler evi olarak bilinir. Ev miras olarak Alaattin Arpat ile evli olan kızlarına aittir. Ev çok eski tarihi kuzulu kapısı ve avlusu havuzu ve hizmetçi evi mevcuttur. Evin sit dışı bırakılmasına sebep siyasettir. (Yani bizdendir). Oysa bu bina ilk Anavatan partisinin il binası olarak açıldı. Alaattin Arpat’ın, Anap il başkanı olması Koçman babanın isteği ile olduğu anlaşılıyor. Anavatan Partisinin adayı Aliriza Bozüyük şanslı görünüyordu. Ne acı günlerdi o günler. Anavatan İl binası öğleyin kapatılmıştı. Anap il başkanı CHP için çalıştığı yayıldı. Aynı gün Aliriza bey, mücadele’den çekilmişti!
Bir başka bina müdde-i umumi (başsavcı) Saffet Tekinalp beye aitti. Saffet Tekinap Demokrat partili idi. Oğlu İlhan Tekinalp Adalet partisinden Milletvekili idi. Bu bina 1983’lü yıllarda Hamle matbaası tarafından satın alındı. Yeni sahipleri binanın sit olamayacağını düşünerek Ankara’da bulunan kurul genel başkanlığına müracaat ettiler. Sit bozuldu. Ancak, belediye , Kültür bakanlığı müsteşarı ile siyasi uyum içinde olduğundan, Bodrum’da toplantı tertip ettiler ve Hamle binasının durumunu komisyona havale ettiler..
Bir başka konu gene sit dışı bırakılan bina eski CHP Milletvekili Abidin Çakır beyin idi. 1997’de sattılar. Bu binayı Hedef Kırtasiye satın aldı. Almadan imar durumu bakıldı. Ticari alan ve tarihi durumu yok idi. Bir kaç yıl geçince inşaat izni için gittiğimizde binanın sit olduğu söylendi. Nasıl olur? İlan filan olmuyor mu?
Kim yaptı bu binayı SİT dediğimizde İzmir Dokuz Eylül Mimarlık Fakültesi geldi yaptı dediler.
Demek ki durduk yerde kendileri gelerek bu binayı aramış bulmuşlar. Neler yaptıksa binanın yol hizasına su basamağını bile koydurmadılar. Bina avlulu üç tarafı kapalı, saçak suyu çukurda kalan yerde havuz olması isteniyordu belki ama Kudret sahibi izin vermedi. Yağmur sularını yer altına alan bir topraktan kalbur peyda oluverdi.
Bankalar caddesinde bir başka yıkıntı bina var. Sit olacak hiçbir özelliği yok. Sahipleri ne yapsın? Göçmesin diye ara sıra birçok masraf ederek taşları yerinde durdurmaya çalışıyorlar. Sahipleri kaya gibi sağcıdırlar.
Bir başka bina Yukarda Sayın İbrahim Ergin’in bahsettiği binanın da sahipleri solcu değildi. Özetlediğimizde ortaya şu çıkar; Çarşı içindeki yıkıntı halindeki binaların kaderi kara yazılmış, belki bir gün, belki yarın, Belki yarından da yakın eden bulur. Hep edenler bulmuştur. Koskoca Moskof ne oldu? Bu yıl Rusya’dan hacca yüz bin kişi gitti. Hükümetleri yardım ediyor. Binlerce cami yapılıyor. Bizden din adamı öğretmen isteniyor. Buna ne dersiniz? Sizi bilmem amma ben ALLAH derim ve diyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.