Anıtlar Kurulu Cinayete “Dur” dedi

Bu haber 26 Mayıs 2015 - 0:50 'de eklendi ve 1.182 kez görüntülendi.

asfaltMenteşe Belediyesi tarafından Kentsel SİT Alanı içinde yer alan Müştakbey Mahallesi’nde başlatılan rotmiks (asfalt) kaplama çalışması Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından durduruldu. Şimdi kaplamanın sökülüp sökülmeyeceği merakla bekleniyor.

Özcan Özgür

Menteşe Belediyesi tarafından Kentsel SİT Alanı içinde yer alan Müştakbey Mahallesi’nde başlatılan rotmiks (asfalt) kaplama çalışması Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından durduruldu. Şimdi kaplamanın sökülüp sökülmeyeceği merakla bekleniyor.

Menteşe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Müştakbey Mahallesi’nde Yayla Sokak zemini rotmiksle kaplanırken, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Muğla Müdürlüğü’ne vatandaşlar tarafından şikayet yapıldı. Şikayet üzerine Kurul harekete geçtiğinde, Yayla Sokak’ta rotmiks kaplama çalışmasının tamamlandığı görüldü. Koruma Kurulu yetkililerinin müdahalesi ile çalışmanın öteki sokaklara geçmesi engellenmiş oldu.

Konu ile ilgili olarak Belediye yetkilileri, “Mahallemizin muhtarı ve mahalle sakinlerinin talebi ile bu çalışma başlatılmıştı. Koruma Kurulu’nun müdahalesi ile çalışmayı durdurmuş bulunuyoruz.” demekle yetindi.

Şaşkınlık yarattı

Bu arada olay şaşkınlık yarattı. Mahalle sakinleri “Burası birinci derece sit. Biz çivi çakmaya korkuyoruz. Küçük bir tamiratta izin almamız gerekiyor. Burada ancak Arnavut kaldırımı veya kilit taş uygulaması yapılabilecekken asfalt kaplaması yapılması bizleri şaşkına çevirdi.” diye tepki gösterdiler. Şimdi konuyla ilgili olarak yetkililerin yapacağı açıklama merak edilirken, Mimarlar Odası Muğla Şubesi’nin nasıl hareket edeceği ve asfalt kaplamanın Yayla Sokak’tan sökülüp sökülmeyeceği merakla bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba KARAMANOĞLU 26 Mayıs 2015 / 01:48

Arkeolojik SİT Doğal SİT Kentsel SİT.
Kensel sit ilan edilen bölgelerde mahallelerde yapılaması gerekli ve yapılmaması olunabilir raporlu bilgiler mevcuttur.
Yollar ara yollar talı yollar ana yollar .. ne şekilde ne ile yapılacağı kesin bilgi ve mevzuat bellidir.
Kesinlikle ve Kesinlikle ASFALT DÖKEMEZSİNİZ ..KAPLAMA YAPAMAZSINIZ ..Parke kilit taş veya Arnavut kaldırımı aslına uygun taş veya şose işlemeli taşlardan yapabilirsiniz ..
Tarihi KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTILARI YAPILAN VE UYGULAMAYI TÜRKİYENİN DÖRT BİR YANINDA ESKİ TİP TAŞ VEYA KILIT PARKE TAŞI OLAN UYGULAMA YAPMAK GEREKİRKEN SICAK ASFALT DÖKMEK BEN CAHİLİM DEMEKTİR..
Muğla Emniyet Müdürlüğünün yanındaki ( Eski SOYDANLARIN ) ÇAKIL OCAĞININ OLDUĞU ÇAKIL YATAKLARINA MUĞLADAN SÖKÜLEN ON BİNLERCE YÜZBİNLERCE KULLANILABİLİR PARKE TAŞLARI VE KALDIRIM TAŞLARI ORAYA ENKAZ NİYETİNE ATILDI .
MUĞLANIN TÜM ESKİ MAHALLELERINE YETECEK KADAR PARKE TAŞI VE KALDIRIM TAŞI VARDI ..
KULLANILABİLİR TAŞLARI MOLOZ NİYETİNE AT ,SONRADA KENTSEL SİT ,KÜLTÜR TABİAT VARLIKLARI KORUMA HİZMET BİNASI VE ESKİ MAHALLERLERE ZİFT ,ASFALT DÖK AKIL BUNUN NERSİNDE
TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ HAVA CİVA BU ŞEKİLDE ..
RESTERSYON RESTÜTASYON BİLGİSİ DESTEK ALMALI BELEDİYE .
Arastayı 6 yıl önce zamanın Kültür Turizm Bakanı ŞadırVan Arastanın önünde söz verdi bende orda idim tokalaştık beni Arastadan zandetti zamanın il başkanı Gültekin AKÇA DA ORADA İDİ. VE dediği gibide belediyeden 1 lira çıkmadan resterasyon ödenek çıkardı .Yüzlerce Dükkan iş yeri Sayın Ertuğrul GÜNAY sayesinde kurtuldu ..ne belediyeden ne Mülk sahiplerinden 1 lira çıkmadı .Allah razı olsun Sayın GÜNAY’DAN VE ÖDENEK ÇIKARTANLARDAN ..Allah razı olsun aynı şekilde beni kırmamıştı bir anket çalışmasında Kipa önüne peyzaj ve bahçe için ödenek çıkartıldı proje devam ederken Kültür Turizm bakanlığı finanse ettiği yazıyordu şimdilerde ne levhası var nede bir bilgi panosu .
ARASTA İÇİNDE BİR TEŞEKKÜR LEVHA SI DAHİ YOK .BU KADARMI BİZE NİMET SUNANLARI UNUTUYORUZ.
Muğlamızı koruyalım..