ANAYASA TARTIŞMALARINDA MUĞLA SINIFTA KALDI

Bu haber 01 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 898 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Sözde, 1876 yılından beri, Anayasa ilk defa sivil irade tarafından, dayatmasız bir şekilde yapılacaktı ve toplumun tamamı, bu süreçte bir şeyler yapacaktı… Hani?…  Nerde?…
Muğla’da, yeni Anayasa konusunda bir tartışmaya katıldınız mı? Bir tartışma yapıldı da siz seyrettiniz mi?…
Hani, konuştu mu mangalda kül bırakmayan sendikalar nerdeler?…
Acar acar sivil toplum kuruluşları hani?…
Her biri “mutluluk dağıtma fabrikası” olan siyasî partilerin il teşkilatları ne yapıyor?…
En önemlisi, “bilgi üretme”nin merkezi olan üniversite, Anayasa konusunda neyi tartıştı ve ne üretti?…
Bu soruların cevabı koskocaman bir “HİÇ”tir…
Devleti yeniden şekillendiren bir Anayasa’ya doğru gidiyoruz. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Buyuran, emreden, yasaklayan Anayasa’dan özgürlükçü ve ortam sağlayan bir Anayasa’ya doğru yol alıyoruz ama meclis Başkanı ve başbakan dışında, gündemine Anayasa’yı alan pek yok.
Başka şehirlerde de durum aynı. Bakmayın başlıkta “Muğla sınıfta kaldı.” dediğime… Türkiye’nin diğer şehirlerinde de Anayasa konusunda yaprak kıpırdamıyor. Millet, “Ankara’da pişer, bize de düşer.” havasında Her şeyi yukarıdan beklemek, bu milletin damarlarına işlemiş.
Umurumuzda olsa da olmasa da bu Anayasa değişecek… Değiştirilmediği takdirde, meşruiyetini veya en azından toplumsal desteğini yitirmiş bir Anayasa ile yönetileceğiz.. Hoş bir şey mi yani bu?… Ortadoğu’ya nizâmât vermeye çalışırken, kendi nizamını kuramayan bir ülke durumuna mı düşeceğiz?…
Beğenseniz de beğenmeseniz de bu Anayasa değişecek… İktidar bunda kararlı ve Ankara’da bir şeyler yapıyor. Ya muhalefet?… Muhalefet, “iktidar bir şeyler yazsa da biz de karşı çıksak.” havasında. Yani, bir şeyler üretmek değil, üretileni engelleme çabasında. Muhalefet dediğin, iktidarın ufkunu açar; yol gösterir; sadece takoz olmaz. Bizim muhalifler, tekere takoz koymaktan başka bir şey yapmıyor. Ondan sonra da “Halk bizi niye desteklemiyor?” diye yakınıyor.
Ey muhalefet!… Alın size boş bir meydan!… Anayasa konusunda, İktidar sadece Ankara’da bir şeyler söylüyor; taşra teşkilatlarında tık yok. Boşluğu siz doldurun. Yeni Anayasa konusunda siz de tekliflerde bulunun. Bu Anayasa ile 21. yüzyılı yaşama imkânının olmadığı ortada… Toplantılar düzenleyin… Tartışmalar olsun… Toplantılardan ve tartışmalardan çıkan sonuçları Genel merkezlerinize iletin.  Siz apırsanız da köpürseniz de yani Anayasa yapılacak. Bari, sizin de katkınız olsun. Yarın öbür gün “istemezükçülük” yapmayın. Bağda iziniz olsun, üzüm yemeye yüzünüz olsun. Buyurun, meydan sizin!…
Hadi, hükûmette iktidar rehaveti var diyelim; muhalefette ne var?… Yoksa muhalefet de her şeyi Ankara’dan bekliyor?…
Siyasî partilerin il teşkilatları, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, üniversite…Hadi!… Anayasa tartışmaları için ortam sağlayınız… Anayasa bağında iziniz olsun…
Geliniz, denizi, güneşi ve havası güzel Muğla’da, bu yaz aylarını Anayasa tartışmaları ile dolduralım. Herkes eteğindeki taşı döksün. Döksün ki, yeni Anayasa yapıldıktan sonra o taşları birbirimize atmayalım.
Düşünsenize, 1876’dan beri ilk defa dayatmasız, süngüsüz bir Anayasa yapılıyor ve bu imkânı değerlendiremiyoruz. Böyle bir fırsat, 1876’dan önce, Anayasa fikri ve uygulaması olmadığı için, Türk tarihinde de bir ilktir. Bu tarihi fırsatı kaçırmak üzereyiz.

Kimse bir şey yapmazsa, Cumartesi günleri, Yağcılar Hanı’nda bir “Anayasa Tartışma Masası” kurup tartışmak isteyen herkesle Anayasa tartışacağım. Tartışmalardan çıkan sonuçları da Meclis Başkanlığına gönderecek ve bireysel sorumluluğumun gereğini yerine getireceğim.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.