Anayasa Mahkemesi’nin nikah kararına tepki

Bu haber 03 Haziran 2015 - 21:05 'de eklendi ve 597 kez görüntülendi.

nikah15616152613Anayasa Mahkemesi’nin imam nikahı için resmi nikah şartını kaldıran kararına tepkiler devam ediyor. Karar Muğla Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu ve TÜBAKKOM (Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonu)  ortak açıklaması ile kınandı. Açıklamada, “İptal edilen düzenlemenin amacı, dini merasim yapılmasını engellemek değil, dini inançların kullanılarak kadın ve çocukların istismarının engellenmesidir.” denildi.

Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi’nin imam nikahı için resmi nikah şartını kaldıran kararına tepkiler devam ediyor. Karar Muğla Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu ve TÜBAKKOM (Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonu)  ortak açıklaması ile kınandı. Açıklamada, “İptal edilen düzenlemenin amacı, dini merasim yapılmasını engellemek değil, dini inançların kullanılarak kadın ve çocukların istismarının engellenmesidir.” denildi.

“Anayasa Mahkemesi, 1999 yılında aldığı bir kararda, dini nikahın ancak resmi nikahtan sonra yapılabileceği, aksi takdirde Türk Ceza Kanunu’nun 230. maddesinin 5. ve 6. fıkralarında yer aldığı üzere, ‘resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası’ verileceği yönündeki düzenlemeyi, oy birliği ile kabul etmişti. Ancak aradan geçen 16 yılın sonunda aynı mahkeme, aynı konuda, 4’e karşı 12 oyla aynı maddelerin iptaline kararı vermiştir.” denilen açıklamada şöyle devam edildi:

“Verilmiş olan iptal kararı, Anayasa’nın, İnkılap Kanunlarının Korunması başlığında düzenlenen 174. maddesinin 4. fıkrasında belirlenen, 17 Şubat 1926 tarihli ve 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi ile kabul edilen, ‘evlenme akdinin evlendirme memuru önünde yapılacağına’ dair medeni nikah esası ile aynı Kanunun 110. maddesi hükmüne aykırı olduğu açıktır. Oy çokluğu ile verilen bu kararı benimsemiyor ve karşı çıkıyoruz.”

Evlenme akdinin “evlendirme memuru” önünde yapılmasının kadın ve çocuk haklarının, kadın-erkek eşitliğinin temel taşlarından biri olduğu anımsatılan ortak açıklamada “Evlenme memuru, nikah işlemi için öncelikle evlenme şartlarının gerçekleşmesini arayacaktır. Tarafların MK göre belirlenen ‘yaş’ ta olması, ‘ayırt etme gücüne sahip olması’ ve ‘evlenme engelleri – yakın hısımlık, evli olmak, bekleme süresi, belli hastalıkları taşımama–taşımaması’ aranacaktır.” Denilerek şöyle devam edildi:
“İptal edilen düzenlemenin amacı, dini merasim yapılmasını engellemek değil, dini inançların kullanılarak kadın ve çocukların istismarının engellenmesidir. Kadınların tek eşliliğinin, uygun yaş ve koşullarda evlenmelerinin, evlendikten sonra yönetsel ve ekonomik haklara sahip olmalarının, miras haklarının ve boşanırken boşanma hakkı başta olmak üzere nafaka ve tazminat haklarının kullanılmasında önemli hak kayıplarına sebep olacak bir ortam yaratılmıştır. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı ile resmi nikah önceliği kalkacak, dini törenle yapılan evlilik ve özellikle küçük yaşta olan evlilikler çoğalacak, çok eşliliğin önü açılacak ve bunların sonucu kadına karşı şiddet daha da artacaktır. Bu durum, kadının toplumsal hayatta desteklenmesi, sosyal konumunun düzenlenmesi ve kadının önündeki engellerin kaldırılması için pozitif ayrımcılık uygulamasının tamamen ihlaline neden olacaktır.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.