Anadolu Yörükleri Seydikemer’de buluşuyor

Bu haber 02 Ağustos 2014 - 1:33 'de eklendi ve 883 kez görüntülendi.

ANADOLUYORUKLERİAralarında Muğla, Milas, Dalaman, Elmalı, İzmir, Antalya, Burdur, Türkmen Derneklerinin yanı sıra Toroslar Yörük Türkmen Federasyonuna bağlı çok sayıda derneğin görev alacağı Geleneksel 18. Beşkaza Yaylaları Yörük Türkmen Kültür Şenliği 2-3 Ağustos tarihlerinde Boğalar Mahallesi’nde yapılacak.

Haber Merkezi

Aralarında Muğla, Milas, Dalaman, Elmalı, İzmir, Antalya, Burdur, Türkmen Derneklerinin yanı sıra Toroslar Yörük Türkmen Federasyonuna bağlı çok sayıda derneğin görev alacağı Geleneksel 18. Beşkaza Yaylaları Yörük Türkmen Kültür Şenliği 2-3 Ağustos tarihlerinde Boğalar Mahallesi’nde yapılacak. Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, gelenek ve göreneklerin unutulmaması ve Seydikemer’in tanıtımı için önemli olan bu şenliğe herkesi davet ederek, şenliklerin bu yıl daha da dolu olacağını kaydetti.

Yüzlerce sanatçı görev alıyor

Boğalar şenliği adı altında 17 yıldır düzenlene Yörük Şenliği Fethiye ve Seydikemer’i de kapsayacak şekilde daha da genişletildi ve adı da ‘Beşkaza Yaylaları Yörük Türkmen Kültür Şenliği’ oldu. Seydikemer Belediyesinin ana sponsorluğunda yapılacak şenliğin tertip komitesinde ise Seydikemer Yörük Türkmen Derneği, Fethiye Yörük Türkmen Derneği, Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği ile eski ve yeni Boğalar muhtarları yer alıyor. Tahsin Duru, Ümran Özdemir, Yasemin Çandır, Fatih Burdurlu, Kerimoğlu İsmail, Adem Kazan, Ali Tunç, Hayri Dev, Yaren Ekibi ve Arif Sümbül başta olmak üzere bölge genelinden yerel sanatçılar ile arap oyunu, davul zurna ekibi, derbekçi ekibi, şairler, boğaz çalan kadınlar, şairler, orta oyunu gibi pek çok içerik şenliğin başlıca detayları arasında.

Beşkaza Yaylaları Yörük Türkmen Kültür Şenliği ile ilgili Başkan Yakup Otgöz’ün makamında bir toplantı düzenleyen Tertip Komitesi üyeleri, başta Seydikemer ve Fethiye halkı olmak üzere herkesi şenliğe davet etti. Şenliğin yapılması noktasında Belediye Başkanı Yakup Otgöz’e teşekkür eden sanatçı Tahsin Duru, geleneklerin yaşatılması açısından benzer etkinliklerin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. Başkan Yakup Otgöz de şenliklerin Yörük Kültürüne katkı yapmasının yanı sıra Seydikemer’in de tanıtımına yarar sağlayacağını düşündüklerini ifade ederek, “Şenliği Boğalar’da yapacağız, lakin Batı Akdeniz, Güney Ege ve Teke Yörelerini de kapsayacak şekilde düzenleyeceğiz. Bu yüzden adını Beşkaza Yaylaları Yörük Türkmen Kültür Şenliği koyduk” diyerek tüm Beşkazalılar’ı şenliğe davet etti.

2 Ağustos’ta sergi ve Pazar kurulacak olan Boğalar Mesire Yeri’nde 3 Ağustos’taki birbirinden özel gösterilerin yer alacağı şenlik programına binlerce kişinin yanı sıra Muğla, Antalya, Denizli, Aydın ve Burdur illerinden çok sayıda devlet büyüğü ile Yörük Türkmen Derneği yetkililerinin katılması bekleniyor

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.