Anadolu Lisesinin Biyoloji başarısı

Bu haber 08 Nisan 2014 - 20:08 'de eklendi ve 13.594 kez görüntülendi.

anadolulisesibiyoloji6516516515Muğla Anadolu Lisesi, İzmir Üniversitesi tarafından düzenlenen, 3. DOESEF ‘Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı’ Araştırma Projeleri yarışmasında, Türkiye finalisti oldu.

Kadir Tamer

Muğla Anadolu Lisesi, İzmir Üniversitesi tarafından düzenlenen, 3. DOESEF ‘Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı’ Araştırma Projeleri yarışmasında, Türkiye finalisti oldu. Bu derece ile Muğla Anadolu Lisesi 9- 12 Nisan tarihinde İzmir’de Türkiye liselerarası yarışmada Muğla’yı temsil edecek.

Geçen yıl Türkiye’yi Amerika birleşik devletlerinde projesi ile temsil eden Muğla Anadolu Lisesi, Türkiye’nin elit kolejleriyle İzmir’de bilimsel anlamda yarışarak, Muğla’nın adını bir kez daha duyuracak. Türkiye’den yüzlerce proje içinden ilk 30 proje içinde finalist olan, Muğla Anadolu Lisesi, biyoloji kategorisinde; biyolojik mücadelede, bitki, zararlısı olan Nematodlarla yeni bir yöntemle kimyasal ilaç kullanmadan zirai mücadelede yeni bir yöntem ortaya koyarak, başarıyı yakaladı.

Yarışmanın kategorileri; Biyoloji, Kimya, Fizik ve Mühendislik dallarından oluşuyor. Finalist projeler içinden 10 Proje Uluslararası Proje yarışmalarında ülkemizi yurt dışında temsil edecekler, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, MOSTRATEC, Hong Kong, ICYC, Brezilya gibi ülkelerde düzenlenen Uluslararası Proje yarışmalarında finalist olarak, katılma hakkı kazanacak, Muğla Anadolu Lisesi, başarılı projesi ile uluslararasında ülkemizi temsil etmeğe aday olduğunu gösterdi. Muğla Anadolu Lisesi, Biyoloji Öğretmeni Mehmet Ali Onaran danışmanlığın da hazırlanan projeyi, Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi, Berke Altınsoy ve Öykü Beceren hazırladı. Başarılı öğrenciler, İzmir’de üçüncüsü düzenlenen Araştırma Projesinde Türkiye Liselerarasında, Türkiye finalisti olarak, Muğla’yı ulusal proje yarışmasında, temsil edecek.

Muğla Anadolu Lisesi, 11. Sınıf Öğrencisi Berke Altınsoy hazırladıkları proje ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Yaklaşık iki yıldır uzun soluklu araştırmalar içinde projemiz devam ediyordu. Fen bölümünde okuduğumuz için, üniversiteye bilimsel araştırma yönünden şimdiden hazırlık yapıyoruz. Muğla Anadolu Lisesini ve Muğla’yı ulusal ve uluslararası yarışmalarda en iyi şekilde temsil edeceğimize inanıyoruz. Yoğun çalışma temposu içindeyiz. Projemizin özgün olması ve takım arkadaşım Öykü Beceren ve danışman öğretmenimle fikir alışverişi yapıyoruz. Projemizle derece alacağımıza inanıyorum. Kimyasal ilaçlar kanser saçıyor. İnsan sağlığını tehdit ediyor, biz projemizde biyolojik mücadele yöntemini kullanarak başarıyı yakaladık.”

Muğla Anadolu Lisesi, Biyoloji Öğretmeni Mehmet Ali Onaran ise, “Muğla Anadolu Lisesinde 10 yıldır öğrencilerimle proje hazırlıyoruz. Onlara danışmanlık yapıyorum. Liselerde ve neredeyse her öğretim düzeyinde gitgide yaygınlaşan ve eğitimin olmazsa olmaz bir bileşeni durumuna gelen proje geliştirme, bizlere bu türde öğrenen odaklı bir eğitim ortamı sağlar. Bir derste öğrenilen bilginin projelendirilmesi o dersin en güzel şekilde kavrandığının detayıdır. Proje yarışmalarında öğrencilerimizle bilimsel anlamda heyecan yaşıyoruz. Onların, merak, ilgi duyma, araştırma alanlarını birlikte keşfediyoruz. Teknolojiye ve bilime meraklı öğrencilerin desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Her yıl kazandığımız başarılara bir yenisini eklemek üzereyiz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Şerif ŞALK 09 Nisan 2014 / 11:11

Anadolu Lisemiz Öğretmeni M.Ali ONARAN ve öğrencileri Berke ALTINSOY ve Proje arkadaşı Öykü BECEREN’i çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.Öğretmen ve öğrencilerimize eğitim adına sağlanacak imkanlarla Türk çocuklarının neler yapabileceklerinin bir değer göstergesi olan bu çalışmaların devamını diler,Öğretmen ve Öğrencilerimize başarılar dilerim.