Alpözen’den kutlama « Hamle Gazetesi

Alpözen’den kutlama

Bu haber 30 Nisan 2016 - 1:38 'de eklendi ve 788 kez görüntülendi.

BAYTARLARMuğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen ‘Dünya Veteriner Hekimler Günü’ nedeni ile bir kutla mesajı yayınladı. Alpözen mesajında veteriner hekimlerin yalnızca hayvan doktoru olmadığına aynı zamanda insan sağlığını korumak içinde çalıştıklarına dikkat çekti.

İlkay Yıldız

Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen ‘Dünya Veteriner Hekimler Günü’ nedeni ile bir kutla mesajı yayınladı. Alpözen mesajında veteriner hekimlerin yalnızca hayvan doktoru olmadığına aynı zamanda insan sağlığını korumak içinde çalıştıklarına dikkat çekti.

Başkan Alpözen açıklamasına şöyle devam etti, “Veteriner hekimlerin Dünya çapındaki her çeşit hayvanın sağlığının sürdürülebilmesi ve korunmasında hayati önem taşıdığı aşikadır, ancak unutulmamalıdır ki, hayvansal ürün kaynaklı hastalıklarda ve dünya çapında yayılım gösterebilen ölümcül olabilecek salgın zoonoz hastalıklara karşı insan sağlığını savunmada ilk basamakta rol almaktadırlar. Dünya Veteriner Hekimler Birliği’nin bu yıl tüm dünyada ana tema olarak ele aldığı Tek sağlık yaklaşımı ve sürekli eğitim konusunda ülkemizde Veteriner Hizmetleri açısından baktığımızda istenen düzeyde olduğunu söyleyemeyiz. Yıllardır süre gelen olumsuz uygulamalar toplumun gözünde Veteriner Hekimlerin imajını “hayvan doktorundan”, “aşıcıdan”, “küpeciden” öteye götürememektedir. Hayvan sağlığının korunması için önlemler alan, hastalıklara tanı koyan, tıbbi ve cerrahi girişimlerde bulunarak hastalığın tedavisini sağlayan Veteriner hekimliğinin görev alanını sadece hayvan sağlığı ile sınırlamak mümkün değildir” dedi.

Alpözen sözlerini şöyle sonlandırdı, “Alınan kararlar ve çıkarılan yönetmeliklerle veteriner hekimlerin hak ve menfaatleri, birçok meslek grubuna sunulan hak ve menfaatlerin dışında bırakılmaktadır. Ayrıca her geçen gün alt yapıları tamamlanmadan açılan veteriner fakülteleri, kaliteyi düşürdüğü gibi istihdam sorunlarını ve özlük hakları kayıplarını arttırmaktadır. Ülkemizde gerçekten insan ve hayvan sağlığını korumak istiyor isek muhakkak ülke genelinde ciddi anlamda gerek kamu gerek özel sektörde uygun ve etkili uygulama politikaları oluşturmamız gerekmektedir. Aksi takdirde ülkemizde insan ve hayvan sağlığını mevcut şartlar altında korumamız mümkün değildir. Tüm olumsuzluklara rağmen, hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve halk sağlığı için gece-gündüz, varını yoğunu ortaya koyarak özveriyle çalışmaya devam eden veteriner hekimlerimizin bu özel gününü kutlarız”.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.