Alıcılar geldi, santral işçileri ayağa kalktı

Bu haber 08 Eylül 2014 - 21:45 'de eklendi ve 918 kez görüntülendi.

alıcılar geldiYeniköy ve Kemerköy Termik Santrallarını satın alan IC İçtaş firması sahiplerinin Milas’ta bir otele yerleşip, santrallerin idarecileri ile görüşme yaptıkları haberi Muğla’da enerji ve maden işçilerini ayağa kaldırdı. Yeniköy ve Kemerköy’de iş yerlerinin girişindeki barikatlar güçlendirilirken, Maden İş ve Tes İş Sendikaları Yatağan Şube başkanları “Kimse ihaleler yapıldı, imzalar atıldı size ne oluyor demesin. Direnişimiz daha önce olduğu gibi şimdi de devam edecek” dedi.

Özcan Özgür

Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallarını satın alan IC İçtaş firması sahiplerinin Milas’ta bir otele yerleşip, santrallerin idarecileri ile görüşme yaptıkları haberi Muğla’da enerji ve maden işçilerini ayağa kaldırdı. Yeniköy ve Kemerköy’de iş yerlerinin girişindeki barikatlar güçlendirilirken, Maden İş ve Tes İş Sendikaları Yatağan Şube başkanları “Kimse ihaleler yapıldı, imzalar atıldı size ne oluyor demesin. Direnişimiz daha önce olduğu gibi şimdi de devam edecek” dedi.

Enerji ve Maden işçileri dün iş yerlerinin önünde İstanbul’da asansörde can veren 10 işçi için saygı duruşunda bulunduktan sonra Milas’a geldikleri öne sürülen IC İçtaş patronlarına tepki gösterdiler. Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, alıcı firmanın yetkililerinin Milas’ta “Milas Han Hotel” de kamp kurdukları duyumu aldıklarını belirterek şöyle dedi:

“Sendikamız üyesi arkadaşlarımız tarafından otele giriş çıkışlar fotoğraflandı. Santralların yeni sahipleri santrallerin idarecileri ile otelde görüş alışverişinde bulunuyorlar. Bu duyum işçi arkadaşlarımızı ayağa kaldırdı. Tes İş Sendikası Başkanımız Fatih Erçelik özelleştirmelerle ilgili bu gün Ankara’da yapılan kurum müdürleri toplantısını izlemeye gitti. O orada. Biz buradayız. Şimdi barikatlarda cesaret edip gelirler mi diye bekliyoruz.”

Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin Tes İş ve Maden İş Sendikaları Yatağan Şubelerinin ortak metnini işçilere okurken de “Sizin kararlılığınız karşısında işyerlerimize giremeyen alıcı firmanın yetkilileri, çareyi işyerleri dışında görüşme tertip etmekte bulmuş olacaklar ki, alıcı firma yetkililerinin Milas’a gelerek bir otelde görüşmeler yapmaya başladığı istihbaratını edindik. Sanmasınlar ki biz bunların farkında değiliz. Nerede kaldıklarını, kimlerle görüştüklerini isimlerini, cisimlerini hepsini biliyoruz.” diyerek şöyle devam etti:

“Anlaşılan o ki bizim vermek istediğimiz mesajı tam olarak algılayamamışlar. Buradan firma yetkililerine ve ‘ihale yapıldı, imzalar atıldı, resmi gazetede yayınlandı, iş sadece bir devir sözleşesine kaldı, bu iş bitti, siz hala neyin kavgasını veriyorsunuz’ diyenlere sesleniyoruz. Türkiye’de her gün işçiler ölüyor. Güvencesiz, kuralsız çalışmak zorunda bırakılan işçiler maden ocaklarında, tersanelerde, inşaatlarda, şantiyelerde ölürken, birileri zenginleşmeye devam edip servetlerine servet katıyor. Türkiye bir yandan sermaye için cennet haline getirilirken diğer yandan, emekçiler için cehennem haline dönüştürülüyor. Yatağan ve Milas işçisinin attığı çığlık, tüm Türkiye işçi sınıfının sesidir. Ortaya koyduğu irade tüm ezilen, sömürülen emekçilerin ortak iradesidir. Bu direniş başlangıçtır, uyanıştır, umuttur. Direnişimiz daha önce olduğu gibi şimdi de devam edecek. Emeğe ve emekçiye saygısı olan herkesin, bu kavgaya omuz vermesi emeğin yarınları açısından hayati öneme sahiptir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.