Ali Koç’tan Etkileyici Konuşma « Hamle Gazetesi

Ali Koç’tan Etkileyici Konuşma

Bu haber 22 Aralık 2017 - 1:16 'de eklendi ve 1.560 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Gülten Şimşek

 

Kendisini çok beğeniyorum.

Karizması, vizyon erliği ve tevazusu çok hoş.

Etkileyici konuşuyor.

Gücümüzü aldığımız Türk Ekonomisine, güç katmayı hedef alırız’ ilkesinde gelen destur ile faaliyetlerini sürdürdüklerini beyan eden çok şirketli bir grubun yönetim kurulu başkanı.

Konuşması akıcı ve etkileyici.

Katıldığı YGA zirvesinde yaptığı konuşma muhteşemdi. Ben kaç kez dinledim bilmiyorum. Hala konuşması kulaklarımda çınlıyor.

İyi insan olun, adil olun, merhametli olun ’ demesi ise insanın hücrelerine kadar işliyor.

Sizlere bu etkileyici konuşmayı taşımak istedim. İçinden kendimize payeler çıkartabiliriz.

Veee Sayın Ali Koç’un ilham veren konuşması…

“Sizin içinizde o kadar değişik tarzdan, eğitimden, disiplinden gelen insan var. Ama yek vücut olarak da aynı kültür aynı değerler ve aynı hedefler üzerinde birleşmişsiniz. Atatürk ne diyor? ‘Bütün ümidim gençliktedir.’ Bu  da doğru. Bugün de öyle olacak, yüzyıllar sonra da öyle olacak. Çünkü bir kurumu, bir partiyi, bir futbol takımını, bir aileyi farklılaştıran içindeki insan sermayesi, kalitesi, yapısı. Dolayısıyla bizim insan kalitemiz, sermayemiz ne kadar iyi olursa ülkemiz de o kadar ileri gidecek.

Vehbi (Vehbi Koç ) beyin ilkeleri vardı. En önemli sermaye insandır demiştir.

Dünyanın yeni tarz insanlara, liderlere ihtiyacı var. Her kesimden. Lider denilince bunu siyaset için anlamayınız. 21 yüzyıl bambaşka sıkıntılar, bambaşka problemlerle karşımıza çıktı. Bir de bunun üzerine teknolojiyi koyuyorsunuz. Teknoloji günlük hayattan şirketlere kadar etkiliyor. Değişim her zaman oldu, fakat değişim hiç bu kadar hızlı, çabuk olmadı.

Karmaşık bir dünya içindeyiz. Eşitsizlikler, terör, mülteciler… say say bitmez.

  1. yüzyılın problemlerini, 20. Yüzyıl anlayışı ile liderlik yapısı ile 20 yüzyıl kurumları ile çözmek mümkün değildir. Öte yandan hepiniz bambaşka alanlardan, konumlardan, aile yapılarından, eğitimlerden gelseniz de ortak bir payda da buluşabiliyorsunuz.

Bugün ülkemizde en büyük sıkıntı ne olursa olsun; terörde geçer, jeopolitik sorunlarda geçer, ekonomimiz iyi daha da iyi olacak ama karpuz gibi ortadan ayrışmış durumdayız.

50 yaşındayım, hayatım boyunca hiç bu kadar ayrışmayı görmedim. Bizim ülke olarak milli değerlerimiz, ulusal değerlerimiz yok. Yok derken çok yok. Yani hangi kesimden gelirseniz gelin altına imza atabileceğimiz değerlerimiz ne yazık ki az. Ne gibi değerlerden bahsediyorum; Türkiye’nin yazılım konusunda ilk 10 ülkeden biri olması veya dünyada sahilleri denizleri en güzel ülke olması, kişi başına düşen ağaç sayısı, 2023 hedefleri gibi dünyanın en önemli ekonomisinden biri olmak gibi hedeflerimiz çok az. Dolayısıyla bizi ayrıştırmak çok kolay.”

Davranış, tarz, duruş karakter öyle bir dünyadayız ki bazı insanlar hayatta daha çok alıyorlar, bazı insanlarda hayata çok veriyorlar.

Hayatta dengeli yaşamak önemli. Kendi başarınızın tanımını yapınız. Akıntıya kapılıp sürü mantalitesi ile herkesin düşündüklerini düşünmeyin kutu dışına çıkıp farklı düşünmeye çalışın.

Bir de iyi insan olma konusuna girmek istiyorum. Mahçubiyet ve utanma duygusu yıpranmış durumda. Bunun sosyal açıdan travmalar yarattığını düşünüyorum. Giderilmesi gerekli bir unsur olduğunu düşüyorum.

İyi insan olunuz. Adil ve merhametli olunuz. Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmayınız. Çocuklarıma tek bir şey öğretiyorum o da iyi insan olmak. Gerisini kendileri deneyimleyecektir.

Değişime katkı sunabilecek konumda olsaydım iyi insan olmayı eğitim de müfredata koyardım. İlk okuldan üniversiteye kadar bu eğitimi verdirirdim.

İyi insan olmak önceliğimiz olmalıdır.

Ben nasıl insanlarla çalışmayı seviyorum? Ben şahsen sadakati yüksek bir insanım. Bir şeye bağlanınca sonuna kadar arkasındayım. Ben adil olan insanlarla çalışıyorum. Hak yeme konusunda hassasım.

Kendi ilkeleri ve kendi doğruları doğrultusunda kurumuna sadık ve kendi ilkelerinde sapma olduğunda da bu ilkelerini şirkette korkusuzca savunan insanları seviyorum. Koltuğunu korumak adına kendi doğrularının tersini yapmayan kişilerle çalışmayı seviyorum. Bir de sevmediğim yönetici tarzları da var, kendinden hep daha zayıf insanlarla çalışan yöneticiler. Kendimizden daha becerikli daha yetenekli yönetici insanlarla çalışıp önlerini açmak isterim. Daima kendinizden daha becerikli insanlarla çalışınız.

Hatta olmak değil hatta kalmak önemli. Sözümü Rahmi Bey’in sözüyle bitirmek istiyorum. “ Unutmayın ki yaydan çıkan ok, ağızdan çıkan söz, kaçırılmış bir fırsat, geçen zaman hiçbir zaman geri dönmüyor

Etkileyici ve içinden çok dersler alabileceğimiz konuşma.

Cinsiyet eşitliğine inanan, büyük önder ve Cumhuriyet değerlerine sahip aynı zamanda kadınların okuması eğitim alması konusunda çabaları olan çok şirketli gruba yaptıkları için çok teşekkür etmeliyiz.

Milli Sermaye bizim baş tacımızdır.

Mustafa Koç’un vefatının ardından çelenk yollamak yerine TEV’e yapılan bağışlarla oluşturulan fonda 2.5 milyon TL toplanmıştı ve tutar, Koç Topluluğu Şirketleri’nin katkılarıyla 10 milyon TL’ye tamamlandı. Bu fonla 10 yılda 3 bin kız öğrenciye burs verilecek.

Ne hoş bir durum ki; güç aldığın topluma güç katmak.

Victor Hugo  ‘ bana yağmuru anlatma, yağ’ demiştir. Ben de topluma, siyasetçilere, karar alıcılara kadına değeri anlatmayınız; kadına değer veriniz diyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.