ALİ İBOĞA FARKLI DÜŞÜNÜYOR! « Hamle Gazetesi

ALİ İBOĞA FARKLI DÜŞÜNÜYOR!

Bu haber 17 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 741 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Öncelikle dünkü yazımla ilgili bir özür dilemem gerekiyor. Belediyenin çalınan laleleri ile ilgili Posta Gazetesi’ni kaynak gösterirken, söz konusu haberin yerel gazetelerde yer almadığını yazmıştım. Meğer aynı haber Yenigün Gazetesi’nde manşet çıkmış. Düzeltir, okurlarımdan özür dilerim.
 
xx      xx      xx
Bu gün yazıma “Üniversite’de tarihi bir gün” başlığı atacaktım. MSN iletilerime bakıp, AK Parti Muğla Milletvekili Sayın Ali Boğa’nın 13.04.2012 tarihli iletisini görüp, okuyunca başlık “Ali Boğa farklı düşünüyor!” oldu.
Üniversite’de tarihi günü yazarken, üniversitenin 20. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerinin açılışında yaşanan “nahoş olayın” üzerinden yürümek niyetimde yoktu. “O gün sadece ‘Milletvekili krizi” gibi nahoş olay dışında güzelliklerde oldu” diyecektim. Daha sonra yine diyeceğim…
 
xx      xx      xx
Hamle Gazetesi’nde 10.04.2012 tarihli “Teşvik Paketi Şoku” başlıklı yazım üzerine açıklamada bulunan Sayın Ali Boğa, (Teşvik paketi ile ilgili açıklamasını daha sonra yayınlayacağım.) açıklamasının sonunda 20. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri açılışı ile ilgi olarak ta şöyle demiş:
“Sayın Özgür,
11 Nisan tarihli yazınızda ise, Muğla Üniversitesi’nin 20. yıl kutlamalarının başlangıç toplantısında açılışı terk ettiğimiz ifade edilmektedir. Bize açılış davetiyesi yazılı ve bilahare Sn. Rektörümüz tarafından telefonla iletilmiştir. Telefon daveti esnasında açılışa katılacağımızı ancak paneli bekleyemeyeceğimizi ifade ederek özür beyan ettik. Açılış konuşmaları bitince de yine Sn. Rektörümüzden müsaade istedik ve bizzat Rektörün spikere ayrılacağımızı anons ettirmesi üzerine protokolle de vedalaşarak ayrıldık. Toplantıda bahsettiğiniz türden bir tatsızlık yaşanmamıştır.
En derin sevgilerimle bilgilerinize sunulur.”
Demek ki çıkan haberler yalan, Nejat Altınsoy arkadaşımın günlerdir yazdıkları hikaye, benim tek yazımda masal!…
Ben Sevgili Ali Boğa’yı anlıyorum. Rektör Prof. Dr. Harmandar ile Fethiyeli, yani hemşeri olduklarını biliyoruz…
Ama güneşi balçıkla sıvamak bize yakışır mı?!
 
xx      xx      xx
Muğla Üniversitesi’nin 20. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerinin açılış töreninde “milletvekili krizi” gibi bir nahoş olay yaşanmamış olsaydı da ben de “Muğla Üniversitesi’nde skandal” başlıklı yazımı yazmamış olsaydım. Sayın Boğa’da bu açıklamayı göndermemiş olsaydı da bu yazıyı da yazmamış olsaydım…
 
xx      xx      xx
Keşke, 20. yılında üniversitenin dününün, bu gününün ele alındığı panelin sonunda eski Bakanlar Erman Şahin ve İlyas Karaöz ile dönemin Valisi Dr. Lale Aytaman, Kurucu Rektör Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı ve üniversiteden önce var olan Muğla İşletmecilik Yüksek Okulu müdürlüğünün ardından bu gün üniversitede öğretim üyeliğine devam eden Prof. Dr. Arslan Eren ve MİYO mezunlarının kurduğu Muğla Üniversitesi Mezunları Derneği (MUMED) Başkanı Ertuğrul Gönenç’e plaket verilirken; salonu terk etme gereği duyan AK Parti Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ve Ali Boğa ile Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı, CHP Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’e, bir önceki Rektör Prof. Dr. Şener Oktik’e, Rahmetli Sıtkı Koçman’ın üniversitemize sahip çıkmasını sağlayan Alaattin Arpat’a, Koçman ailesinden birine, dönemin ANAP milletvekilleri Şükrü Zeybek’e, Ahmet Altıntaş’a, AK Parti Milletvekili Seyfi Terzibaşoğlu’na birer plaket verilebilmiş olsaydı…
 
xx      xx      xx
Bir açıklama da Tıp Fakültesi’nin Kurucu Dekanı CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’den aldım. Kutlama etkinlikleri açılışı ile ilgili yazımda, açılışta CHP Muğla Milletvekillerinin hiç birinin bulunmadığına dikkat çekerek, “En azından Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı olan Prof. Dr. Nurettin Demir gelmeliydi.” diye yazmıştım. Nurettin hocam, “Ben davet aldım. Gelmeyi çok istiyordum. Ancak seçilmiş Muğla Milletvekili olmamın yanında, partim içinde Urfa milletvekilliği sorumluluğumda var. O gün Urfa’daydım.” dedi.
Bu sözler üzerine aklıma bir önceki Rektör Prof. Dr. Şener Oktik geldi. O neden gelmemişti? Davet edilmemiş miydi?!!
 
xx      xx      xx
Muğla Üniversitesi’nin 20. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri açılış töreninde bir de sergi açılışı yapılmıştı. Sergide 20 yıllık süreç fotoğraflarla anlatılıyordu. Ben katılamadım. Üniversitenin öğretim üyelerinden biri “Sergide tek kare Şener Oktik’e yer verilmediği dikkatinizi çekti mi?” diye sordu. Şaşırdım… Açılış konuşmalarında da adı geçmemişti. Açılışta 20 yılın ele alındığı panelde Kurucu Rektör Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı’nın yanında O’nun da yer alması gerekirdi. Yoktu…
Oysa üniversitenin geçen 20 yılının 8 yılında Prof. Dr. Şener Oktik var… Seversiniz, sevmezsiniz, Kenan Evren’e konferans verdirmiş bir rektör olarak ben de kendisine tepki duymuşumdur, ama bu gerçeği değiştiremezsiniz.
Bizim Belediye Başkanı Osman Gürün de (bana göre) Erman Şahin ve Orhan Çakır dönemlerini yok sayıyor. Siyasiler bunu yaparlar, ama akademisyenler yapmamalı. Yarın birileri gelir sizin 4 yılınızı yok sayar!
 
xx      xx      xx
O gün, 20. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri açılışında Sayın Ali Boğa ne derse desin, AK Parti Muğla Milletvekilleri yok sayıldı… Sayın Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın akademisyenlerin ücretleri, üniversitenin fiziki eksiklikleri ve bütçesi ile ilgili eleştirileri haklı olsa bile yeri değildi. Ancak bir iktidar milletvekili olarak Sayın Ali Boğa için bunların bir önemi yoksa bizim için hiç önemi yok!
Ama bizim için Muğla Üniversitesi’nin önemi var… Ben Sayın Boğa’nın gereği olmadığı halde, hemşerisi Harmandar’ı korumaya çalışmasına anlam veremiyorum. Çünkü biz aslında eleştirilerimizle Sayın Harmandar’ı biz de korumaya; kendisini yönetmeye kalkanlardan ve yanlış yönlendirenlerden korumaya çalışıyoruz. Aslında Sayın Harmandar ile birlikte Üniversiteyi ve dolayısıyla Muğla’yı da korumaya çalışıyoruz!
Sayın Boğa’nın dikkatini çekerim, partidaşı Milletvekili Yüksel Özden, meslektaşım Nejat Altınsoy ile görüşürken, “Eğer Rektör Şener Oktik olsaydı çıkar cevap vermesini bilirdim.” dediğini de unutmayalım…
 
(17.04.2012)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.