ALİ BOĞA YASASI… « Hamle Gazetesi

ALİ BOĞA YASASI…

Bu haber 06 Şubat 2013 - 0:44 'de eklendi ve 2.065 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçenlerde AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa ile ilgili hemen hemen bütün gazetelerde bir haber yer aldı.

Benim yıllar önce (milletvekilliğinden önce) tanıdığım kararlı, sonuç alıcı Ali Boğa geri gelmiş demekten kendimi alamadım.

TBMM’ne 2B’lerle ilgili verdiği Kanun Teklifi kabul edilmiş.

Gazeteler bunu “Ali Boğa Yasası” diye duyurdu.

Haberler bana Seyfi Terzibaşıoğlu Yasası’nı anımsattı…

 xx        xx        xx

Muğlalılara 2. Etap TOKİ Evleri müjdesi verileli epey zaman oldu.

Muğla Valiliği’nce başvurular alındı.

Ama hala bir hareket yok!

Muğla’nın dar gelirleri umutla bekliyorlar…

İlk TOKİ Evlerinin Muğla’ya gelişini dönemin Muğla Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu sağlamıştı.

Ankara’dan bakınca Muğla hep zengin; Muğlalılar hep bir eli yağda bir eli balda görülmüştür. O yüzden olsa gerek TOKİ Muğla’ya sıcak bakmamıştı. Terzibaşıoğlu ise inat edip o evleri Muğla’ya getirdi.

O evler Muğla’ya gelirken bir de sorun yaşanmıştı. Muğla Belediyesi ruhsat vermek istememişti. O zaman TOKİ’yi ikna etmekle kalmayan Terzibaşıoğlu inatçı kişiliğiyle o evlerin belediyeden ruhsat alınmadan yapılabilmesini sağlayan yasayı çıkarttırmıştı.

O günlerde o yasa için de “Terzibaşıoğlu Yasası” denmişti.

xx        xx        xx

“Terzibaşıoğlu Yasası” Muğla’ya TOKİ Evleri kazandırdı.

Ne var ki yapılan 880 konuttan sadece 208’i Muğla’nın dar gelirlileri için yapıldı. O 208 konutunda 100’ü alt yapı karşılığı olarak Muğla Belediyesi’ne verilince Muğla’nın fakir fukarasına, muhtacına, dar gelirlisine 108 konut kaldı.

Yani TOKİ Evleri bir bakıma Muğla’nın varsılları için ikinci, üçüncü konut; yatırım aracı oldu…

İkinci Etap TOKİ Evleri için Valiliğe 5 binin üzerinde başvuru yapıldığı söyleniyor. Yapılması beklenen konut sayısı ise 600-700 civarında…

Buna karşılık Muğla il merkezinde asgari ücretle geçinen ve bu gelirle hiçbir zaman ev sahibi olma şansları bulunmayan dar gelirli sayısının ise en az bin civarında olduğu sanılıyor.

İşte o dar gelirliler hala umutla bekliyorlar…

Ve keşke Muğla Belediyesi tüccar; yap-satçı müteahhit gibi değil de “sosyal demokrat belediye” gibi davranıp, dar gelirliye arsa, konut üretip, Ankara’ya muhtaç etmeseydi!

 xx        xx        xx

Büyük bölümü Köyceğiz’de bulunan 2B arazisi sahipleri de uzun zamandır arazilerine, içinde bulunan evlerine uygun bir bedelle üzülmeden sahip olmayı umutla bekliyorlar.

Muğla il genelinde 2B kapsamında 48 bin 200 parsel bulunuyor. Bu parseller için 42 bin kişi Muğla İl defterdarlığına başvuru yapmış bulunuyor.

Bu arada Muğla İl Defterdarı Mustafa Kılıçaslan Maliye Bakanlığı‘nca 2B arazilerinin satışıyla ilgili sürenin 26 Şubat 2013 tarihine kadar uzatıldığını söyledi.

Muğla‘da 2B satışına esas toplam yüzölçümünün yaklaşık 11 bin hektar olduğunu belirten Kılıçaslan, “2B’li 48 bin 200 parselde, 48 bin kullanıcı bulunuyor. İl Defterdarlığı’na bugüne kadar hak sahipliği için yaklaşık 42 bin kişi müracaatta bulundu.” diye açıklamada bulundu.

Şimdi “Ali Boğa Yasası”nın ardından başvuruların artması bekleniyor.

xx        xx        xx

2B arazisi sahiplerinin içinde elbette ekonomisi iyi olan varsıllar da var.

Ancak arazisine ve içindeki evine sahip olabilmek için peşinatı ödeyemeyecek durumda olan insanlar da bulunmakta.

Sorun bu günün sorunu değil…

Neredeyse 50 yıllık bir sorun.

Görünen o ki, “Ali Boğa Yasası” sorunun kavgasız gürültüsüz çözülmesine çok önemli katkı yapacak.

“Ali Boğa Yasası” ile kamuoyunda 2B arazisi olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışında istenen peşinat kaldırıldı.

2B arazilerinde kırsal alanda bin mücavir alanlarda parsel başına 2 bin lira peşinat isteniyordu.

xx        xx        xx

Milletvekili Ali Boğa, 2B arazilerinde hak sahipliği için gereken başvuru bedellerini yatıramayan vatandaşların sıkıntılarını geçen yıl TBMM‘ye taşımıştı. Milletvekili Boğa’nın verdiği kanun teklifi, geçtiğimiz günlerde görüşmelerin ardından oylanarak kabul edildi.

Orman vasfını kaybetmiş arazilerle ilgili önceki düzenlemeye göre her parsel için kırsal alanda bin, mücavir alanda 2 bin lira peşinat yatırılması gerekiyordu ancak maddi durumu iyi olmayan birçok hak sahibi bunda zorluk çekiyordu.

Şimdi bu önemli sorun çözülmüş oldu.

Peşinat yatıranlar ne olacak?

Onların da yatırdıkları paralarının, satış kesinleştiğinde satış bedelinden düşüleceği belirtiliyor.

xx        xx        xx

Tabi sorun sadece peşinatlar değildi.

Bir de rayiç bedel sorunu var.

Ali Boğa Yasası” rayiç bedel sorununa da çözüm getirmiş bulunuyor.

Sadece Muğla’da değil, bütün Türkiye’de peşinatını yatıramamış olanların hak kaybının ortadan kalktığını belirten Milletvekili Boğa yaptığı açıklamada rayiç bedellerle ilgili şunları söyledi:

Özellikle dar gelirli hak sahiplerinin mağdur edilmemesi için çaba gösterdik. Öncelikle 400 metrekareye kadar arazilerde ikamet amacıyla ev yapan ya da geçimini sağlamak için bahçesi olan hak sahiplerine satış bedelini, rayiç bedelin yüzde 70’i yerine yüzde 50’sine çektik. Bu miktarı peşin yatıranlara ayrıca indirim söz konusu. Müracaat sırasında ödenmesi gereken peşinatı da kaldırarak daha adil bir düzenleme sağlamış olduk.

 xx        xx        xx

Aslında bu indirim, 2B arazisi sahiplerinin ellerindeki arazilerinin tamamı için sağlanabilirdi.

Nitekim aldığım duyuma göre Milletvekili Boğa, 5 dönüme kadar indirim istemiş. Kabul edilseydi, bu da önemli bir kolaylık olurdu, ama 2B arazileri sadece Muğla’da yok. Özellikle İstanbul’da çok büyük ve değerli arazi sahipleri bulunmakta… Sanıyorum bu yüzden 5 dönüm talebi kabul edilmemiş. Olsun elde edilen de az değil…

Şimdi Muğla’lı Milletvekili Ali Boğa’dan Muğla için yeni kararlı, inatçı girişimler bekliyor.

06.02.2013

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.