ALİ BOĞA KUTLADI… « Hamle Gazetesi

ALİ BOĞA KUTLADI…

Bu haber 02 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 822 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Cumhuriyet’in kuruluşunun yarı kutlanıp, yarı kutlanamadığı günkü yazıma şöyle başlamıştım:
“29 Ekim 1923, Mustafa kemal Atatürk’ün öncülüğünde ve mimarlığında Cumhuriyet’in kurulduğu tarih…
30 Ekim 1913, Muğla’nın Aydın’dan ayrılarak ‘vilayet’ olduğu tarih.
Bu gün Cumhuriyet’in kuruluşunun 89. yıldönümünü kutluyoruz.
Yarın Muğla’nın ‘vilayet’ oluşunun 99. yıldönümünü KUTLAYAMIYORUZ!”
Öyle de oldu. Kutlayamadık.
 
xx     xx     xx
“Kutlayamıyoruz” dedikten sonra da 30 Ekim tarihli yazımı Muğla’nın ‘vilayet’ oluşunun 99. yılına ayırmadım.
Sonraki günlerde bu konuda bir yazı yazmakta aklımdan geçmemişti.
30 Ekim Salı günü internette elektronik postalarıma baktığımda, 29 Ekim 2012 Pazartesi akşamı saat 18:08:23’de postama AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa’dan mektup düştüğünü gördüm. Mektup, “Muğla’nın il oluşunun 99. Yılını kutlarken” başlığını taşıyordu.
Başlığı okurken kendimi “Nerede, kim kutluyor?” demekten alamadım…
 
xx     xx     xx
Milletvekili Boğa’nın mesajı üzerine bu yazı şart olmuştu.
Ama dur bakalım başka birilerinin de aklına gelir mi diye bekledim.
En azından, Muğla Valiliği’nden 29 Ekim tarihli yazımdaki “KUTLAYAMIYORUZ” sözüm üzerine bir açıklama gelir diye ummuştum.
Boşuna ummuşum.
Milletvekili Ali Boğa’dan başkası ses vermedi…
Muğla’nın öteki milletvekillerinden ve Muğla Belediyesi’nden ses çıkmadı.
Daha Cumhuriyet’in kuruluşunu kutlamayı beceremiyoruz, Muğla’nın vilayet oluşunu, kuruluşunu nasıl kutlayacağız, diye düşünmüş olabilirler mi bilemiyorum…
 
xx     xx     xx
Milletvekili Boğa’nın “Muğla’nın il oluşunun 99. Yılını kutlarken” başlığını taşıyan mesajının girişi oldukça çarpıcı ve düşündürücü:
“Dün Cumhuriyetimizin 89. yılını büyük bir coşkuyla kutladık. Kutlu olsun. Bugünse Muğla’nın il oluşunun 99. yılını kutluyoruz. Hayırlı olsun.
30 Ekim 1913 yılında Aydın’dan ayrılarak müstakil bir il olan ve 2013 yılında il oluşunun 100. yılını kutlayacağımız İlimizin, 2013 yılında nasıl bir görünüm kazanması, nasıl bir Muğla olması yönündeki hayallerimizi gerçekleştirme yolunda son kez ve kesin olarak düşünme zamanı.”
Sayın Boğa böyle diyor. 30 Ekim 2013’e bir yıl var sayın vekilim… Bir yıla hangi hayallerinizi, hangi hayallerimizi sığdıracağız?!!
 
xx     xx     xx
Milletvekili Boğa sonra şöyle devam etmiş:
“2008 yılında yaptığımız Çalıştayda ortaya konan; ‘Kırsal ve kıyısal bütünleşmesini sağlamış, kültürel ve doğal dokusunu koruyan, her bölgesinde sürdürülebilir kalkınmayı sektörel uyum içerisinde gerçekleştirmiş, eğitim, kültür, turizm, üretim ve ihracat merkezi Muğla.’ hedefini gerçekleştirmek için artık el ele verme zamanı.
1920’de Ankara’da açılan 1. Dönem Büyük Millet Meclisi’ne 6 milletvekiliyle katılan Muğla milli mücadelede üzerine düşeni layıkıyla yerine getirmişti. Şimdi ise globalleşen dünyada sahip olduğu büyük potansiyeli geliştirme, planlı ve sürdürülebilir bir kalkınmayı hayata geçirme ve Marka Şehir olma yolunda büyük adımlar atarak üzerine düşeni yapmak durumundadır.
Bunun için seçilmiş ve atanmış tüm yöneticileri, medya temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve Muğla halkı ile dünyanın her yerinde Muğla’ya gönül vermiş insanları işbirliği yapmak durumundadır.
İşbirliği ve Koordinasyon, Eğitim, Planlama, Yatırım ve Üretim ile Tanıtım ve Pazarlama alanlarındaki hızlı ve etkili adımları hep birlikte atmak ümit ve kararıyla tüm Muğlalıların bu güzel gününü kutluyorum.”
 
xx     xx     xx
Milletvekili Boğa’yı milletvekili olduğunda tanımadım. Kendisini İhracat Genel Müdürlüğü ve Sanayi Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinden tanıyorum. Oldukça iyimser ve iyi niyetlidir.
Mesajı ile yine iyimserliğini ve iyi niyetini ortaya koymuş.
Sayın vekilim, biz üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık.
Asıl üzerlerine düşeni yapması gerekip de bu güne kadar havanda su dövenler, mesajınızdan geç de olsa bir şey anlarlar umarım…
Merak etmeyin, biz üzerimize düşeni bu güne kadar fazlasıyla yaptık deyip, bundan sonra seyirci kalmayız, ama…
Umudum da yok…
Sayın vekilim, Muğla’nın 30 Ekim 1913’te Muğla’nın Aydın’dan ayrılarak ‘vilayet’ oluşundan sayenizde öğrendiğimiz tarihten bu güne yıldönümlerinde bir kutlama mesajı bile yayınlamayanlarla “kuruluşumuzun” 100. yılında da “KUTLAYAMIYORUZ” endişesi taşıyorum!
02.11.2012

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.