Ali Acar’a Yakışıyor…

Bu haber 20 Ocak 2017 - 0:01 'de eklendi ve 985 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla’da AK Parti’nin yerel seçimlerde başarısız olmasının en önemli sorunlarından biri seçime üç beş gün kala aday çıkarmış olmasıdır.

Sadece bu değil… Çıkan adaylara bir bakın, mevcut belediye başkanı ile ilgili ‘aday olmadan’ eleştirileri olmuş mu?

Ben hiç görmedim…

Bir Belediye Başkanı adayının mevcut belediye başkanı ile ilgili “muhalefet etmişliği” olmalı… Olumsuzluklar karşısında alternatifler, çözümler üretmiş olmalı.

AK Parti bu konuda yerel seçimlerin hiçbirinde başarılı olamadı.

Eğer CHP mevcut belediye başkanı ile seçime gitmeseydi AK Parti Köyceğiz’i de alamazdı.

CHP’nin mevcut belediye başkanı ile seçime gidip kaybedeceği başka ilçelerde oluşuyor. Onların içine Muğla Büyükşehir Belediyesini de katabilirsiniz…

xx           xx           xx

Bir arkadaşımız köşesinden “Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olduğunu (!) anlamayan kaldı mı?” diye sormuş.

Kalmamış olmalı…

Dünkü yazımda Başkan Kocadon’un adaylığını açıklamasının ardından “gazetecilerin sorusu” üzerine Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın da “adaylığını açıklar gibi” duruma düştüğünü vurgulamaya çalıştım.

Gazeteciler sormamış olsa Başkan Acar’ın “potansiyel adaylığından” dahi haberimiz yok.

Yani;

Başkan Kocadon her yeni yıla girişte adaylığını açıklıyor!

Ve aday olduğunu da anlamayan kalmadı.

Başkan Acar’ın ise adaylığını açıkladığını bugüne kadar görmüş değiliz…

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün icraatlarını kim eleştiriyor diye bir soru sorulsa, “Gazeteci olarak ben, Belediye Başkanı olarak Behçet Saatcı” derim.

Tabi kimsenin hakkını da yemiş olmayalım. İlçelerdeki gazetelerin hepsini takip edemiyorum. Oralarda da benden sert kalemler varmış…

AK Parti Gurup Başkan Vekili Av. Gültekin Akça’nın hakkını da yemeyelim. Son zamanlarda kamuoyu önünde eleştirenler arasında O’nu da görüyoruz.

Kamuoyu önünde Başkan Gürün’ün icraatlarını eleştirenlerin başında Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı geliyor. O’nu Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar izliyor.

Üç AK Partili Belediye Başkanı’nın sanki problemi yok…

Belki vardır da, ben kendilerinin açıklama yaptıklarını görmemişimdir, duymamışımdır.

Peki Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u kamuoyu önünde açıklama yaptığını gören, duyan var mı?

Şimdi gidemez oldum, Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarına gidebildiğim günlerde ben Başkan Kocadon’u Başkan Saatcı’nın ve Başkan Acar’ın yanında değil, Başkan Gürün’ü desteklerken görürdüm…

xx           xx           xx

Başkan Kocadon’un “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” vesilesiyle düzenlediği gecede yaptığı konuşmadan seçme ifadeler şöyle:

Biz hizmet eden insanlarız, bugün bu koltuklarda oturuyorsak halkımızın tek tek sandığa gidip kullandığı oylarla orada oturuyoruz. Halk asla yanlışın yanında olmaz

İnsanları dinlemekten, karşısına alıp konuşmaktan kimseye zarar gelmez. Korkuyorsan, kaçıyorsan; elbet bunun bir nedeni vardır. Halkından korkmayacaksın, esnafından korkmayacaksın

Hiç kimse bizi zorla bu koltuğa oturtmadı, kendimiz tercih ettik. Her zaman yanınızda olacağız sizlere en iyi hizmeti biz yapacağız diyerek o koltuklara geldik. Bu yüzden halkından, esnafından, vatandaştan, sorunu olan şahıslardan kendinizi ayrı tutmak, hatta onu diğer birimlere havale etmek çare değildir. Önemli olan birlik beraberlik içinde seçilmiş insanlarla birlikte dertlere çare üretmektir

Bu ifadelerde Başkan Gürün’e çok ince göndermeler var. Ama “Muhalefet” yok!

Aday olmak için önce “Muhalif” olmak gerekmez mi?

xx           xx           xx

Bir de Marmaris Belediye Başkanı Acar’ın ne dediğine bakalım. Ortaca’da gazetecilerin sorusu üzerine “görev verilirse kaçamayacağını” söyleyen Başkan Acar, “Eğer ihtiyaç söz konusu olursa görevden kaçacağız diye bir şey söz konusu değil. Ama bulunduğumuz ortamda mevcut yeni bir yönetim var. Muğla Büyükşehir kapsamına yeni alındı, bunun sancıları var, bunun olması kadar da doğal bir şey yok.” diyor.

CHP’li Başkanlar içinde Başkan Gürün’e muhalefet eden ve adaylığı söz konusu edilen birinden bu sözleri duymak ilginç…

Sözlerini “Ama bir şeye karşı, bir yere karşı ben adayım diye düşüncem olmadı. Şartlar oluşur, kısmet bu şekilde alnımıza yazılmış olur da bize böyle görev verilmiş olursa da kaçacak değiliz” diye sürdüren Başkan Acar’ın şu ifadesi de ilginç;

Biz bu büyükşehir belediye yasası ile beraber şunu gördük uygulamada. Yasanın doğru bir yasa olmadığını sıkıntılar içeren bir yasa olduğunu biliyoruz ama yönetici olarak sorunları en aza indirmekte yöneticilerin görevidir. Bu da konsensüsle karşılıklı anlayış içerisinde olur.

Başkan Acar, Başkan Gürün’ün yapmadığını ve o makamda olması halinde ne yapacağını net bir dille ifade etmiş…

xx           xx           xx

Başkan Kocadon’un Muğla Basını ile buluşmasında yaptığı konuşmada “CHP tüzüğünün en temel ilkesi olan çoğulculuktan ve katılımcı demokrasiden” söz ettiğini, “Bu değerlere ilişkin davranış şeklinin CHP’li belediyeleri bağlaması gerektiğini” vurguladığını biliyoruz.

Oldukça şaşırtıcı…

Kocadon CHP’den belediye başkanı adayı olurken “önseçim”e girmeyi göze alabilmiş miydi acaba?

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ise CHP’de olması gerektiği gibi sandıktan çıkmıştı.

O son yerel seçimde sadece CHP’lilerin değil, öteki partilerdeki seçmenlerinde neredeyse hepsi CHP’nin özellikle Büyükşehir Belediye Başkan adayının önseçimle belirlenmesini istiyordu.

Öyle yapılmadı tabi…

CHP Genel Merkezi Muğla’nın talebini elinin tersi ile iterken acaba Bodrum Belediye Başkanı Kocadon’un tavrı ne olmuştu?

xx           xx           xx

Hepimizin bildiğini Başkan Kocadon da biliyordur. Başkan Gürünvarım” dediği anda CHP’nin adayıdır. Kocadon o nedenle “ön seçimi” ima ediyor.

Acaba önseçim olursa “Ali Acar katılmaz” mı sanıyor? Açık ve net söylemek gerekirse, doğrusu Marmaris’te yaptıklarına baktığımızda Ali Acar’a Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı yakışıyor.

Ancak önce Başkan Gürün’ün aday olmadığını açıklaması veya CHP Genel Merkezi’nin Muğla’da önseçim kararı alması gerekiyor!

Önseçim olursa sandıktan CHP’lilerin dünkü yazımda vurguladığım gibi; Ortaca’da “Ülkemizin içinde bulunduğu tabloda birey olarak çok büyük endişeler içindeyim. Bu ortamda ben Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını düşünüyorum deme lüksüne sahip değilim.” diyen Ali Acar’ı çıkaracaklarını düşünüyorum…

xx           xx           xx

Bize göre; Kocadongemileri yakmış”, Ali Acar da “temkinli” görünüyor.

Bodrum’daki Muğla Basını Buluşması’nda birçok Bodrumlu yönetici yanında Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Kablı da varmış.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hani düğün değil bayram değil Bodrum’a gelmişti ya, işte o zaman Belediyeyi ziyaretinde kendisini 100 dolmuş karşılamıştı ya, işte o karşılamayı düzenleyip sefer yaptıkları bölgelere Büyükşehir Belediyesi’nin halk otobüsü koymasını protesto etmekle kalmayıp, Başkan Kocadon’un makamına geçip, orada da Başkan Gürün’ü Kılıçdaroğlu’na şikayet eden kişi Kaboğlu

Kılıçdaroğlu halk otobüsü istemeyen dolmuşçunun ve onların çıkarını savunan Kocadon’un yanında mı, yoksa Başkan Gürün’ün yanında mı olur?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Huseyin canel 20 Ocak 2017 / 00:15

Uzun süredir izmir ve antalyadan mugla ya bakıyorum. Ulaşım konut altyapı sağlık hizmetlerinde mugla halkının kat etmesi gereken uzunca b bir yol oldugunu görüyor üzülüyorum. Saygılar slmlar

mehmet kaya 20 Ocak 2017 / 10:03

Bodrum Belediye Başkanı Kocadon DP Demekrat Parti Genel Başkanlığına da aday olduğunu açıklamıştı. Bodrum belediye başkanlığına fit oldu. Kocadon’un Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığını açıklamış olması Bodru Belediye Başkanlığını garantileme girişimidir. Bundan öteye gitmez. Ama Ali Acar’ın ki ciddidir.