Ali Acar ve Melih Gökçek…

Bu haber 30 Eylül 2013 - 0:00 'de eklendi ve 2.488 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Marmaris’te yayınlanan bir yerel gazetede, rahmetli Uğur Mumcu’nun kardeşi olmanın yanında ünlü Ağır Ceza avukatlarından biri olarak bilinen Av. Ceyhan MumcuAli Acar zihniyetinden kurtulmamız gerek” demiş.

Av. Ceyhan Mumcu Marmarisli değil…

O halde neden böyle demiş?

xx        xx        xx

Av. Ceyhan Mumcu, geçtiğimiz günlerde AK Parti’den istifa ederek geri döndüğü partisi DP’den belediye başkanı adayı olan eski Ticaret Odası Başkanı Mustafa Karacan’ın avukatı…

Bununla birlikte Mumcu kendi ifadesiyle 43 yıllık da CHP üyesi…

CHP’li bir avukat CHP’li bir belediyeye karşı dünün AK Partilisi, bu günün DP’lisi birinin davasını alır mı?

Ortada bir haksızlık görüyorsa alır…

Tıpkı benim CHP’li Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’ün uygulamalarını eleştirdiğim gibi… (!)

xx        xx        xx

Gazetenin haberine göre Mumcu, Karacan’ın Marmaris Belediyesi ile ihtilaflı davalarının duruşmasına katılmak üzere Marmaris’e gelmiş. Adliye çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlamış. Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile ilgili suçlamalarda bulunmuş.

Mumcu, geçtiğimiz Mart ayında da duruşma için Marmaris’e gelmiş ve o zamanda basın açıklaması yapmıştı. Mumcu, o basın açıklamasını anımsatarak şöyle demiş:

Ali Acar’ın yaptığı ile Melih Gökçek’in Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği’ne ODTÜ’ye yaptığı tıpatıp aynı. Aralarında bir fark yok. AKP’den kurtulalım diyorlar, kurtulacaksak Ali Acar zihniyetinden de kurtulmamız gerekir. AKP yaparsa karşı çıkacağız, CHP’li belediye başkanı yaparsa, bizim belediye başkanımız yaptı diye ses çıkarmayacağız. Bu çok yanlış bir anlayıştır.

Ağır bir itham…

xx        xx        xx

Av. Mumcu, açıklamasında Ali Acar’ı önce Melih Gökçek ile bir tutmakla kalmayıp, bir de Barzani ile bir tutmuş. Karacan Ailesine ait arazi ile ilgili davanın Yargıtay tarafında onandığını, karar düzeltme talebinin de ret edildiği belirterek şöyle devam etmiş:
Belediye her tapulu malı olanı tehdit ediyor. ‘Bir imar kararı alır bedava el koyarım’ diye. Tapunun güvencesi kalmıyor. Barzani Kerkük’te bütün Türkmenlerin tapularına el koydu, onları geçersiz saydı. O zihniyetin buradaki bir uzantısı, örneği. Sadece bir değil birkaç tane var. (CHP’li) Akif Cankurt’un Yüksel Restaurant’ı var. Parti farkı da gözetmiyor. Her partilinin geleceğini belediye başkanının keyfine bırakıyor.

Bunlar Ceyhan Mumcu’nun sözleri…

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın bu suçlamalara bir yanıtı olmalı.

xx        xx        xx

Açıklamasına, “Bu davadaki hukuk dışılık mahkeme kararı ile tescil edildi. Hukuk devletine saygılı belediyenin bu haksız müdahalelerini kendiliğinden kaldırması ve vatandaşa da iade etmesi gerekir. Ama Marmaris belediyesi bunu yapmıyor. Hukuk dışılığı Yargıtay kararı ile onanmış olmasına karşın müdahalesini sürdürüyor. Bunun mahkeme yolu ile kaldırılması için bir davadır bu. Belediyenin haksız uygulamalarının belirlenmesi için Kasım ayında bilirkişi tespiti yapılacak.” diye devam eden Mumcu CHP’ye de şu mesajı göndermiş:
Geçen yıl basının önünde göreve davet etmeme karşın CHP genel merkezi nedense belediye başkanına karşı bir tavır almıyor. Bu hukuki, özel bir ilişki diye geçiştiriyorlar. Ocak ayında bir basın toplantısı daha düzenleyeceğimi söylemiştim. O zaman bu CHP seçim kampanyası için büyük zorluk taşıyacak. Çünkü Ali Acar tapudaki mülkiyet hakkını ve anayasal hakları açıkça ihlal ediyor. İhlalinde ısrarlı oluyor. Bunun önlenmesi lazım. CHP’nin bu konuda ‘biz vesayetiz, biz karışamayız’ gibi bir havası var. CHP yanlış yapıyor. Çünkü sonunda CHP bunun bedelini seçmen karşısında ödeyecek.

xx        xx        xx

Av. Ceyhan Mumcu’nun gerek Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile ilgili suçlamaları ve gerekse CHP Genel Merkezi ile ilgili uyarıları düşündürücü…

Çünkü Mumcu, açıklamasının sonunda CHP Genel Merkezi’ne çağrıda bulunarak şöyle diyor:

Ben bu vesile ile yine CHP Genel Merkezini özellikle yerel yönetimlerden sorumlu Gökhan Günaydın’ı, Muğla milletvekillerini göreve çağırıyorum. Yoksa seçim zamanı bunun hesabını birebir seçmene vermek zorunda kalacaklar. Seçmen niçin sustuklarını soracak. Çünkü her seçmene biz bunu ulaştıracağız. Burada yapılan hukuksuzlukları anlatacağız.

Gökhan Günaydın, Mumcu’nun uyarılarını dikkate alır mı?

Bilemem…

Şu anda süren davanın ecri misil davası olduğunu ve Karacan ailesinin tapulu arazisinden geçen yolların bedelini Marmaris Belediyesi’nin Karacan ailesine ödemek zorunda olduğunun altını çizen Mumcu, “Bunu mahkeme ile öderse yargı gideri, vekâlet ücreti de belediye başkanının şahsi kusurudur. Şahsi suçudur, zimmet çıkartılır.” diyerek şöyle devam ediyor:
Takdir şimdi onu aday gösterecek partide. Bu iş son günlerini yaşıyor. Değerli bir aday da çıkmış karşısına. Umarım CHP örgütü bunu fark eder. Ali Acar’ın bir kader olmadığını anlar. Sağduyu orada egemen olur.

Ya sağduyu egemen olmazsa?

xx        xx        xx

Sorunun yanıtı CHP açısından gerçekten düşündürücü…

Mumcu, CHP’nin ön seçimde ısrar etmesi, yani Ali Acar ile ön seçime gitmesi halinde Ocak ayında Ali Acar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söylüyor. (!)

Mumcu şöyle devam ediyor:
Şimdiden uyarıyorum CHP zarar görmek istemiyorsa olaya el koysun. Ben de 43 yıllık CHP’li olarak kendi partimi böyle savcılığa şikayet etmeyi içime sindiremiyorum. Ama başka çarem kalmazsa, nasıl yerli mahkemelerde hukuk tükenince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidiyorsak, Ocak ayına kadar CHP işe el koyar diye bekliyorum. Gördüm ki örgüt farkına varmış ve genel merkezi uyarmış. Ön seçim talebinde bulunmuş örgütün ne yapacağına bir bakacağım. Bakarsınız CHP örgütü kendiliğinden düzeltir. CHP genel merkezi ısrarlıysa, biz tapu mapu tanımayacağız, istediğimiz vatandaşın malını mülkünü elinden alacağız Barzani’nin Türkmenler’den aldığı gibi. Bunda ısrarlıysa o zaman milletin hakemliğine gideceğiz.

Bu sözler CHP açısından uyarı olarak da algılanabilir, tehdit olarak da…

Ama 43 yıllık CHP’li Av. Ceyhan Mumcu’yu yakından tanırım… Yıllar önce dönemin Marmaris Belediye Başkanı Muharrem Elgin’in avukatlığını da yapmıştı. O gün bu gün görüşürüz…

Mumcu, boş konuşmaz ve üyesi olduğu partiyi de tehdit etmez. (!) Ben kendisinin uyarıda bulunduğunu düşünüyorum. CHP Genel Merkezi uyarıyı dikkate alır mı? Veya Başkan Acar, bu yenilip yutulmaz sözler karşısında makul, mantıklı biri açıklama yapar mı?

Göreceğiz…

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.