Ali Acar herşeyi bize anlattı…

Bu haber 15 Mart 2019 - 2:09 'de eklendi ve 3.644 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

ÖZGÜRCE” köşemizde bugün konuğumuz CHP‘de önseçim yapılmadan, ortaya inandırıcı bir gerekçe konulmadan ve sadece Muharrem İnce‘nin dostu olmasının yanında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün kendisini istemediği için aday gösterilmediği ve bunun kendisi ile birlikte Marmaris‘e haksızlık olduğu düşüncesi içinde Demokratik Sol Parti‘den (DSP) aday olan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar...

Başkan Acar‘a da “Neden yeniden aday oldunuz?” diye sorduk. Söze “2014 seçimlerine girerken yeni bir büyükşehir yapılanmasıyla tüm ilçeler gibi bizim de güzel hayallerimiz vardı. Marmaris’in altyapısını bitirmiştik ancak bize yeni bağlanan köylerimizin (kırsal mahallelerimizin) başta içme suyu, kanalizasyon ve spor tesisleri gibi çok büyük beklentileri vardı. Osman Gürün’ü desteklerken biz bu sorunlara dayanışma içinde çözüm bulabileceğimizi umuyorduk.” diye başlayan Başkan Acar‘ın yanıtı oldukça uzun oldu. Şöyle:

Bizim koskoca 5 yılımız kayboldu. Marmaris’in ve diğer ilçelerin 5 yılı çalındı. Köylümüze ve Marmarisliye verdiğimiz sözlerin büyük bölümünü Büyükşehir yönetiminden dolayı yerine getiremedik. Marmaris içme suyu barajı olan nadir ilçelerdendir. Bugün hiç yağmur yağmazsa bile 3 yıl ilçemizin ihtiyacını karşılayacak barajımız var. Bunu Osman Gürün yapmadı. Bizden önceki Marmaris Belediyesi başlattı, biz tamamladık. Biz Büyükşehir Yasasıyla bu barajdan tüm köylerimize su hatları döşenebilir düşüncesindeyiz. Osman Gürün göreve geldiği gün kazmayı vursaydı bugün Selimiye, Söğüt, Bozburun, Taşlıca gibi köylerimizin su sıkıntısı kökünden çözülmüş olacaktı. Yazın yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği bu köylerin kanalizasyon sorunu var, bölgeye arıtma istasyonları yapmamız gerekiyor dedik. Dinletemedik. Vatandaşımızı vidanjör derdinden bile kurtaramadı. İşte biz bu hizmetler ve 5 yıllık alacağımızı tahsil etmek için yeniden aday olduk.

xx           xx           xx

Yeniden neden aday olduğunu anlatırken, işin bir de arka planı olduğuna dikkat çeken Ali Acar, “Marmaris, Bodrum, Fethiye gibi ilçeler için öyle planlar yapılmış ki, biz ‘su, kanalizasyon’ derdindeyken Muğla’da büyük koltuklarda oturan beyefendiler buraları paylaşma planları yapmış.” iddiasında bulunarak şöyle devam etti:

Buralara tamamen ‘rant yeri’ gözüyle bakılmış. Bunu halkımız da anladı. Hiçbir hizmet vermeden hemen Marmaris’in otopark, otogar, yat limanı gibi gelir getirici yerlerine gözünü dikenler Ali Acar’dan kurtulunca kentin her yerini rant yerine çevirmeye hazırlanıyorlar. Çok kirli pazarlıklar yapıldığını biliyoruz. Kıyı bandında kimlere büfe, seyyar tezgah, plaj işletmeciliği verileceği halkımız tarafından da biliniyor. Marmaris’i halkın olmaktan çıkarıp, rantçıların yeri yapmaya çalışan bir ekip kuruldu. Biz 15 yıl mafyayla, rantçılarla savaştık. Bu şehri bu kadar kolay teslim alamazlar. Bu da aday olmamda ikinci nedendir.

xx           xx           xx

Muğla‘da CHP, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon‘u, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık‘ı, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik‘i ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar‘ı bu seçimde neden aday göstermedi? Herkes hala bu sorunun yanıtlarını tartışıyor. Biz de kendisi ile ilgili Başkan Ali Acar‘a sorduk. Yanıtı şöyle oldu:

Yukarıda anlatmaya çalıştığım bazı planlar var. Muğla’da örgütü avuçlarının içine alanlar ne yazık ki genel merkezde de kendilerine destekçi bulmuşlar. Bunun farkında olan yöneticiler de vardı ama güçleri yetmedi ne yazık ki. Genel Başkan Yardımcısı açık açık ifade etti bu durumu; Osman Gürün, Mürsel Alban ve onların ekibine teslim oldular, istifa restlerini kabul ettiler. Adaylığımı kabul eden bir MYK var. Karar oradan çıkıyor. Parti Meclisi’ne başka bir isim giriyor. İki toplantı arasında, asansörde birileri ismi değiştiriyor. Hatta ismin önce Mehmet Baysal olarak değiştirildiği söylendi bize. Sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş aralarında, sonra onu da değiştirip, Mehmet Oktay olarak dikte ettiriliyor. Hukuki bir yanlış da yapıyorlar, çünkü isim değişikliği için yeniden MYK’ya girmesi gerekiyordu. Biz iş bu noktalara gelince ‘bizi kovmaktan beter ettiniz, en azından bir açıklama yapıp hizmetimizden dolayı teşekkür etseydiniz’ diye düşünürken, Genel Merkezden tek bir telefon bile gelmedi.

xx           xx           xx

Bir de herkes “Neden DSP?” diye merak ediyor. Bizde sorduk. Başkan AcarBen gençliğimden bu yana sol görüşlü, emeğe saygılı bir insanım. Üniversite yıllarımda (70’li yıllar) Ankara’da başladı bu yolculuğum.” diyerek, “Partimiz bizi bu duruma düşürünce bana ve yol arkadaşlarıma en uygun seçenek nedir diye düşündük. Konu emeğe saygılı bir hizmet tarzı olunca Türkiye’de ilk akla gelen isim kim oluyorsa bizim de aklımıza o isim geldi ve Halkçı Ecevit’in mirası olan DSP’de yolumuza devam etme kararı aldık. Tek başıma aldığım bir karar değildir. Hem halktan temsilcilerin, hem ilçe parti örgütünün, hem de meclis üyelerimizin birlikte aldığı bir karardır. Bağımsız adaylık benim tek başıma hareket etmem durumunda olurdu. O zaman ben yıllardır birlikte olduğum arkadaşlarımı bırakarak tek başıma ilerlemiş olurdum. Biz meclis grubu olarak da birlikte olduğumuz takdirde daha başarılı olacağız.

xx           xx           xx

Osman Gürün ve ekibi Muğla‘da Bağımsız Aday Behçet Saatcı‘ya karşı “Aradan AK Parti çıkabilir” söylemini kullanırken, bu söylem Marmaris‘te DSP adayı Ali Acar‘a karşı kullanılıyor. Ali Acar bu söylentinin CHP seçmenine yönelik geliştirilen ve işlenen bir söylenti olduğunu belirtirken,

Karşımıza projeyle, hizmet söylemiyle çıkamayanlar, önümüzü böyle kesmeye çalışıyorlar. Aslında onlar bizim oylarımızı bölerek, her ne şartta olursa olsun bizi düşürmeye çalışıyorlar.” diyerek şöyle anlattı:

Ben CHP adayıyken de parti içinde bana karşı olan, oy vermeyen, hatta seçim dönemlerinde aleyhimize çalışan bir kitle vardı. Şu an aynı ekip karşımızda çalışıyor. Ben kamu hizmeti sevdalısı bir insanım. Kişisel istekler gelince A partisi, B partisi, farketmiyor, kapıyı kapatıyorum. Bu nedenle parti yöneticileri ile ters düştüğümüz konular olmuştur. Zamanında isteklerini yerine getiremediğim eş, dost, akraba ve vatandaşlar olmuştur. Siyaset zor bir iş. İnsanları bir şekilde kaybettiğiniz anda aleyhinize çalışmaya başlıyorlar. Bu durum AKP’ye burada seçim kazandırtmaz.

CHP’ye gönülden bağlı Marmarislilerin kendisine ve ekibine neden oy vereceklerini, amacın ne olduğunu gayet iyi bildiklerine de dikkat çeken Başkan Acar, “Tabii ki 1952’den sonra 2004 yılında yerelde iktidara taşıdığımız CHP’den kopmak herkesten çok bana dokundu. Bu duyguyu ifade etmem öyle sanıldığı gibi kolay değil. Ama, Marmaris’i hem AKP düşüncesine, hem de bir takım kirli planlara karşı savunmak da bu süreçte bizim görevimiz oldu.” derken de sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu konuda ne kadar haklı olduğumuzu, yalnızca Marmaris’in değil tüm Muğla’nın CHP adını kullanan bir ekibin elinde nerelere gidebileceğini Muğla genelinde yaşanan sıkıntılar açık şekilde ortaya koyuyor. Hadi ben haksızım. Behçet Saatcı, Mehmet Kocadon ve Hasan Karaçelik de mi haksız. Ya da vatandaşa soralım; Muğla’da kim ne oyunlar planlıyor? CHP’de bizler kalarak Osman Gürün-Mürsel Alban çiftinin planlarını meşru hale getirmiş olsaydık ileriki yıllarda acaba halkımız bize neler söyleyecekti? İş işten geçtikten sonra yapacak çok da birşeyimiz kalmayacaktı. Hatta onların bu seçim sürecindeki yanlışları belki de AKP’ye daha kolay seçim kazandırtacaktı. Biz bir güvenilir liman olarak şimdi seçmenin önüne bu iki kutbun dışında “halkın seçeneğini” sunuyoruz. Marmarisliler zaten 2 kutup arasında istemedikleri isimler için emrivaki yapılmasından yeterince rahatsızlar. Kimseyi korkutmaya gerek yok, Marmaris’in yarınlarının bilinmeyen bir yolculuğa çıkmasına izin vermeyeceğiz.

xx           xx           xx

Başkan Acar‘a sorularımızdan biri de “2014 yerel seçimlerinde aday olurken Marmaris ile ilgili hayalleriniz nelerdi? O hayalinizi veya hayallerinizi gerçekleştirebildiniz mi?” şeklinde oldu. Başkan Acar bu soruya yanıt verirken “Marmaris’in 2004 yılında bulunduğu yer günlük beklentiler nedeniyle vasatın altında kaldığı bir turizm kenti konumundaydı. Ne kent yaşayanı şehirden, ne turizmci yaptığı ticaretten memnundu. Marmaris, farkında olunmayan bir inci gibiydi. Amacım, Dünyanın en güzel doğal şartlarına sahip yerlerden birisi olan Marmaris’i kent kimliğiyle de ön plana taşımaktı.” dedi.

Turizm sektöründe Avrupa’nın önemli kentlerini görme imkânı olduğunu ve oraları gezerken “Neden biz bunları yapamıyoruz?” demekten kendini alamadığını belirten Başkan Acar, “Birçok konu idari yapılanma meselesi olsa da her yerel yöneticinin yapabileceği şeyler var.” diyerek şunları söyledi:

Bugün Marmaris yayaların, yani insanın güvenliğini ön planda tutan kaldırımlara, bisiklet yollarına, 2004’e göre 3 kat arttırılan yeşil alanlara, çocuk parklarına, kent merkezinde ücretsiz ve özgür halk plajlarına, Türkiye’de ilk kez alışveriş merkezi yıkılarak yapılan çok güzel bir kent meydanına sahip. Ayrıca Türkiye’nin en temiz şehirlerinden birisi. İddialıyız, yeni dönemde Marmaris’i Dünya’nın en temiz kenti yapacağız. Biz temizleyeceğiz demiyorum, halkımızla birlikte temiz tutacağız. Biz bugün yayaya saygılı, hayvan dostu, kadına şiddetin en az yaşandığı, kömür yakılmayan, su baskını yaşanmayan, hatta son dönemde yerlere izmarit bile atılmayan bir kent ise bunu halkımızdan aldığımız güçle ve halkımızla birlikte başardık. Bu da bizim kent kimliğimiz haline geldi.

——————————                                                       ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hayat bir yolculuksa, mutlu olmadığımız duraklarda oyalanmanın bir manası yoktur. (Alıntı)

ÇİVİ

Seçim yaklaşırken anketler uçuşmaya başladı. Arkadaşım “Anketlere bakılırsa  Muğla’nın bir değil, üç başkanı olacak” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Nabide Kılınç 15 Mart 2019 / 02:24

Önce şu sözden başlamak gerek çok etkilendim. “Marmaris’in yarınlarının bilinmeyen bir yolculuğa çıkmasına izin vermeyeceğiz.”
Aday olabilir elbette. Ali Acar’ın devraldığı Marmaris’i ve yönetimi düşünecek olursak, hem siyasal, hem kent zaferi vardır, hem turizm . Hayırlı olsun. Turizm kentlerini yönetenler dünya ölçeğinde hizmet ettikleri için çok daha farklı koşullarda sorunları ve ihtiyaçları birlikte kucakladılar. Tüm bunlara cevap vermek için üstün çalışma performansı göstermişlerdir. CHP döneminde emeği , sevgisi, kattıkları büyük olmuştur. Bundan dolayı teşekkür belirtmenin en doğru olacağını düşünüyorum. Yazınızda söyledikleri ile onu çok daha iyi anladım. Yeni demokratik hakkını kullandığı yolda tekrar başarılar diliyorum.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 15 Mart 2019 / 09:21

Günaydın Marmaras,Günaydın Ula,Muğla,Ortaca,Köyceğiz,Dalaman,Fethiye,SeyyidiKemer,Yatağan,Leyne,Melas,Çumakdağ,GıyıGışlacık,Bekçiler,Datça,Bodrum,Kavaklıdere,Haldun Menteşe,

Yüreğine sağlık Koca Yürekli Küçük Dev adam,
Yolunuz açık olsun,

CHP’nin durumu,Kurtuluş savaşındaki Türkiye’nin durumudur ve bizler de yeniden Kuvayı Milliyeci olmak yoluna düşen,vatanseverleriz,
çıkarsız,umarsız,
Çok şükür vatandaşımız durumun vehametinden kendine vazife çıkarıyor ve “yetee gari” diyor,

benim teröristim iyidir denmez,
terör nereden gelirse lanetlenmelidir,
benim hırsızım iyidir denmez,
hırsız nereden gelirse fırsat verilmemelidir,başka hırsızlar ve hırsızlık vakaları olmasın diye de önlem alınmalıdır,
yani özü ile sözü bir olmalı ahlaklı insanın,
eylemi ve söylemi bir olmalı herkesin ve başta namuslu yöneticilerin,
kendini tavuk kümesinde tilki görmemeli siyasetçi,
önce insan diyebilmeli,
seçmeni cebinde keklik görmemeli,sigara kağıdına not ettiği rakkan sayı figür,figüran olarak görmemeli,mutasyona uğramış kan emen sivri sinekler gibi ciğersiz siyasetçiler,
halkımız,Muğla’Lımız,sabırlı,saygılı,kadirşinas,naif, ama bir o kadar da akıllı ve çağdaştır,
çok kültürlülükten gelir erdemi ve yüksek insanlık kalitesi,
işte bundan belki bu gafil ve dalalet içindeki siyaset kurnazlarının şuursuzca yaptıkları akıl ve inzan dışı yanlışları ama,
Yörük Ali Efe’nin kızanları ile yol yürümüş Beşkazalısı da,Halikarnas balıkçısının da sabrı tükendi ve yetti uleyn,dedi bi kere,
hadi gayri kirinizi pasınızı Namnam çayında yıkaveen gari.

selam ve sevgi ile,
güzel günler dolu nice baharlara,konuk dolu üretim dolu nive yazlara ve hasat dolu bereket dolu nice güzlere,
çıtıı çıtıı yanan kütüklü engsileeng alevinde sevgi ve syagı dolu bolca hoşça sohbetlerle,sabahlar olmasın diyeceğiniz nice kışlara,
selam ile,yakında bitecek özlemimiz ile,

oktay ozel 15 Mart 2019 / 12:19

bugun muglada yagmur var.allah askina heykelden akyolun sonuna kadar yeni yapilan ana caddede yuruyun, golcuklerden yuruyebilriseniniz su birikintilerinden atlayabilirseniz evinize ulasabilirsiniz. bu yollari yaptiran yerel yoneticler lutfen yaptirdiigniz isleri yerinde bi zahmet kontrol edin. bu kadar kotu islerden sonra hangi yuzle tekrar aday oldunuz?

gerçek CHP'li 16 Mart 2019 / 22:54

Mürsel Alban Osman Gürün’ün planlarına CHP tabanı 31 Martta gereken cevabı verecektir. Şu anda Muğla’da CHP’nin durumu Erol Kutlay İlçe Başkanı olmadan önceki durumdan daha kötüdür. Muğla’da tek adam rejimi yaratmaya çalışanlar yok olup gidecektir. Belediye Başkanlarını harcayan, onlarca parti üyesi ve delegesini partiden atanlara, hiçbir CHP’liye sahip çıkmayanlara CHP seçmeni oy vermeyecektir.