Alevli Hafta sonu

Bu haber 29 Temmuz 2013 - 10:10 'de eklendi ve 1.740 kez görüntülendi.

yanginresmi123135416541321Orman yangınlarına en hassas bölge olarak kabul edilen Muğla’da aynı gün içinde 13 orman yangını çıktı. Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, Muğla genelinde 13 ayrı noktada orman yangını çıktığını belirterek, “Ekiplerimiz havadan ve karadan müdahalelerle yangınları kontrol altına almaya çalışıyor” dedi. Milas’a bağlı Ören dışında tüm yangınlar söndürülürken Ören yangını da kontrol altına alındı.
Hasan Telli
Orman yangınlarına en hassas bölge olarak kabul edilen Muğla’da aynı gün içinde 13 orman yangını çıktı. Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, Muğla genelinde 13 ayrı noktada orman yangını çıktığını belirterek, “Ekiplerimiz havadan ve karadan müdahalelerle yangınları kontrol altına almaya çalışıyor” dedi. Milas’a bağlı Ören dışında tüm yangınlar söndürülürken Ören yangını da kontrol altına alındı.
Üniversite kampüsünde yangın
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kampüsü ormanlık alanında yangın çıktı.
Datça, Ula ve Kavaklıdere ilçelerindeki orman yangınlarının kontrol altına alınmasının ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kampüs alanı içindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Üniversitenin araştırma laboratuvarları arkasındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangına havadan 1 helikopter ve 1 uçak, karadan da 15 arazöz, 5 itfaiye, 1 greyder ve 150 kadar orman işçisi müdahale etti.
Yaklaşık 1 saatte kontrol altına alınıp söndürülen yangında 1 hektarlık alan zarar gördü. Yangına müdehale sırasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar’da çalışmaları takip etti. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ormanlık arazide soğutma çalışmalarını sürdürürken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
Muğla’nın Fethiye ilçesinde öğle saatlerinde başlayan orman yangını kontrol altına alındı. Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, şuan itibariyle Aydın ve Muğla’da 13 ayrı yangına müdahale ettiklerini belirtti. Edinilen bilgiye göre, önceki gün saat 14.00 sıralarında Fethiye’ye bağlı İnlice köyü Kerpmeç Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Karacaören ve İnlice köyleri arasındaki bölgede hızla büyüyen yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nde görevli 1 adet uçak ve 2 adet yangın söndürme helikopterinin yanı sıra karadan da çok sayıda arazöz ve yer ekipleri tarafından müdahale edildi. Karacaören ve İnlice köyü sakinleri de ellerindeki kazma ve küreklerle söndürme çalışmalarına destek verdi.
Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım ve Fethiye Orman İşletme Müdürü Gürhan Zorlu, bizzat olay yerinde gelerek söndürme çalışmalarını merkezinden yönetti. Yaklaşık 3 saat süren yoğun mücadelenin ardından kontrol altına alınan yangında, 1 hektar ormanlık alan zarar gördü. Fethiye’deki yangının kontrol alındığı sırada Milas’ın Ören beldesinden gelen ihbar üzerine hava ekipleri yeni yangın bölgesine sevk edildi.
“Şuan Milas’ın Ören beldesinden yeni bir ihbar aldık. Durumu tam olarak bilmiyoruz ama hava ekiplerimizi bölgeye yönlendirdik. Bugün itibariyle Aydın ve Muğla’da 13 ayrı noktada yangına müdahale ediyoruz. Çık şükür hemen hepsini küçük çapta atlattık. Ekiplerimiz son 1 aydır teyakkuz halinde hazırda bekliyor. İhbarı aldığımız andan itibaren 1 dakika içerisinde çıkış yapıyor ve ilk 10 dakikada müdahale etmeye gayret gösteriyoruz” dedi.
Hava koşullarının yangınlara çok müsait olduğunun altını çizen Yıldırım, uyarılarda bulunarak, “Vatandaşlarımızdan özellikle Ramazan ayı ve sonrasındaki 1 ay içerisinde daha dikkatli olmalarını istiyoruz. Çünkü nem oranı çok düşük ve hava rüzgarlı. Bu durum hem yangınların başlamasını kolaylaştırıyor hem de ekiplerimizin müdahalesini zorlaştırıyor. Vatandaşlarımızı bu dönemde özellikle piknik ateşi ve anız yakmamaları konusunda uyarıyoruz” şeklinde konuştu.
MİLAS’TAKİ YANGINI SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Milas’a bağlı Pinar köyü yakınlarındaki ormanlık alanda önceki gün saat 15.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangına ilk etapta Muğla Bölge Müdürlüğü bünyesindeki 1 yangın döndürme helikopteri ve 2 uçağın yanı sıra yer ekipleri tarafından müdahale edildi. Pinar köyü Kumluca Mahallesi’ndeki 20 evi tehdit etmeye başlayan yangın nedeniyle ilk müdahale ekipleri köye gönderildi. Alınan önlemler sayesinde alevlerin, yerleşim alanlarına ulaşması engellendi.
Rüzgarında etkisiyle hızla büyüyen ve sık ormanlık alanların bulunduğu Ören beldesi Çamlıca mevkii ve Gökova Körfezi’ne doğru ilerleyen yangın nedeniyle bölgeye takviye ekip istendi. İzmir’den 1 helikopterin yanı sıra Fethiye, Dalaman, Aydın ve Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüklerinden arazöz ekipleri bölgeye ulaştı. Köy sakinleri ve belediye ekiplerinin yanı sıra 195 orman işçisi, YEAŞ’a ait arazöz ve iş makineleri de çalışmalara destek verdi.
KOPAN TELİN NEDEN OLDUĞU İDDİASI
Yangının ormanlık alanda kesim yapan bir firmanın çalışma yaptığı sırada devrilen ağacın elektrik tellerini koparması sonucu başladığını iddia eden Kumluca Mahalle Muhtarı Ömer Kıvrak, “Elektrik tellerinin kopması sonucu yangın başlamış. 20 konutun bulunduğu mahallemiz son anda kurtuldu. Yangın şu anda şiddetli rüzgar nedeniyle Gökova Körfezi ve Çamlıca bölgesine doğru ilerliyor. Ekipler yangını kontrol altına almak için yoğun mücadele veriyor” dedi.
Enerji nakil hattının kopması nedeniyle bölgeye uzun süredir elektrik verilemiyor. Şuana kadar büyük bir alanda ormanlık alan ve tarım arazilerinin zarar gördüğü yangında yaklaşık 100 kovan arıda telef oldu. Arılarını ve arazilerini kurtaramayan köylüler büyük üzüntü yaşadı. Havanın iyice kararmasının ardından havadan müdahale kesilince, yangına sadece karadan müdahale edilmeye başlandı. Yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.
TÜRKBÜKÜ’NDE ORMAN YAGINI
Bodrum’a bağlı Göltürkbükü beldesinde çıkan yangında 6 hektarlık makilik alan kül oldu.
Edinilen bilgiye göre, Türkbükü’nde ağaçlık bölgede çıkan ve rüzgarın etkisiyle büyüyen yangına Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait 2 helikopter, 1 uçak, belde belediyelerine ait 8 itfaiye aracı ve 50 orman işçisi yangına havadan ve karadan müdahale etti. Yerleşim bölgelerine yakın bir noktada çıkan yangında dumanların Gölköye kadar ulaşması yerli ve yabancı turistleri korkuttu. Hızla ilerleyen yangın evlerin birkaç metre yakınına kadar ulaştı. Yangının bir siteye sıçraması ile birlikte site sakinleri yangına hortumla müdahalede bulundu. Yaklaşık bir saat boyunca süren ve 5 yıldızlı otellere kadar yaklaşan yangın kontrol altına alınırken, yaklaşık 6 hektarlık makilik alanın yandığı öğrenildi.
DATÇA’DA AYNI ANDA ÜÇ AYRI NOKTA ORMAN YANGINI
Datça’da aynı anda üç ayrı noktada başlayan orman yangınlarının kontrol altına alınarak söndürüldü.
Edinilen bilgiye göre; Emecik köyü Gavurderesi mevkiindeki alanda beşer dakika arayla üç ayrı noktada orman yangını çıktı. Datça Orman İşletme Müdürlüğü ve Datça Belediyesi ekipleri tarafından müdahale edildi. Üç farklı bölgede devam eden yangın için Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü’nden çok sayıda yangın söndürme aracı ile orman işçileri bölgeye sevk edildi. Yolu olmayan dik arazide devam eden yangın kontrol altına alındı.
KASIT ŞÜPHESİ
Alınan bir ihbar üzerine aynı bölgede sabah saatlerinde kaçak göçmen arayan jandarma ekipleri, geçtiğimiz yıl kaçak göçmenler tarafından çıkarıldığı iddia edilen yangınlar nedeniyle kasıt ihtimali üzerinde duruyor. Yangında şuana kadar yaklaşık 20 hektar kızılçam ve makilik alan ile Emecik ve Sındı köyünden vatandaşların arı kovanları yanarak maddi hasar oluştu.
Geçen yıl Datça’nın Emecik köyü yakınlarında arka arkaya çıkan orman yangınlarıyla sarsılmıştı. Bu yangınların insan kaçakçıları tarafından çıkarıldığına inanan Emecik köylüleri, günlerce nöbet tutarak beş şüpheli kişinin yakalanmasını sağlamışlardı. Ancak şüpheliler delil yetersizliğinden serbest bırakılmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.