Alevlerin yok ettiği ormanlık alan ağaçlandırıldı

Bu haber 25 Mart 2014 - 19:46 'de eklendi ve 938 kez görüntülendi.

alevlerinyokettigi61516515Muğla’da Orman haftası etkinlikleri çerçevesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kampus bölgesinde geçtiğimiz yılın Temmuz Ayı’nda çıkan yangında zarar gören 20 dönümlük ormanlık alana 5 bin adet fidan dikimi gerçekleştirildi.
Fidan dikimi törenine katılan Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, “Bugün ağaçlandıracağımız alan gelecekte üniversite öğrencilerimizin havasından ve gölgesinden yararlanacağı bir yer olacak” dedi.
İlkay Yıldız
Muğla’da Orman haftası etkinlikleri çerçevesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kampus bölgesinde geçtiğimiz yılın Temmuz Ayı’nda çıkan yangında zarar gören 20 dönümlük ormanlık alana 5 bin adet fidan dikimi gerçekleştirildi.
Muğla’da Orman Haftası kutlamaları çerçevesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi B salonunda düzenlenen törende hafta sebebi ile düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi B salonundaki etkinliğe Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik, Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Üniversite yönetimi, kamu kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Orman ve ormanların korunması hakkında bilgi veren Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, “Ülkemizde 21 milyon 188 bin hektar, yani yüzölçümümüzün yüzde 27’si ormanlarla kaplıdır. Bu ormanların yüzde 51’i verimlidir. Muğla’nın ise yüzölçümünün yüzde 68’i ormanlarla kaplıdır. Muğla olarak Türkiye ormanlarının iki katı fazla bir ormana sahibiz. Dünya ormanları yaklaşık 4 milyar hektar. Nüfus oranlamasında kişi başına 0,6 hektar orman düşüyor. Türkiye’de bu rakam kişi başına düşen orman miktarı 0,3 olurken, Muğla’da dünya ortalamasının çok çok üstünde ve 1,4 hektara tekabül ediyor. Bunun yanında Avrupa’daki 13 bin bitki çeşidinden 11 bini ülkemizde bulunurken, 3 bin 500 türü ülkemize has bitki türüdür. Her yıl atmosfere kazandırılan 140,9 milyar ton oksijenin yüzde 70’i orman arazilerinden karşılanıyor. Günümüzde hava kirliliğinin yaklaşık yüzde 50’si ormanlar tarafından temizlenmektedir. 1 hektar yani 10 dönümlük bir ormanda yılda 30-60 ton arası toz emilmektedir. Son 50 yılda dünya ısısı 2 derece arttı. Bu böyle devam ederse önümüzdeki 100 yıl içinde deniz sularında 1 metreye varan yükselmeler olacağı hesaplanmaktadır. Biz ormancılar olarak ormanlık alan sayısını arttırarak bu olumsuz gelişmeyi önlemeye çalışıyoruz” dedi.
Muğla’da çıkan orman yangınlarının nedeni hakkında bilgi veren Yıldırım, “Ormanlarımız değişik sebeplerden dolayı zarar görüyor. Bu zararların başında insan unsuru ilk sırada geliyor. Her binlerce hektar orman arazisi orman yangınları ile yok oluyor. Bunun için Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ve yerelde de bizler yaptığımız çalışmalar ile orman yangınlarındaki zararı en aza indirmek için büyük çaba sarf ediyoruz. Orman yangınları ile mücadele konusunda Türkiye Akdeniz ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeden çok çok iyi konumdayız. Bu ülkelere de zaman zaman orman yangınlarına müdahale amacı ile teknik, araç ve personel takviyesi yapıyoruz” dedi.
Daha sonra konuşan Muğla valisi Mustafa Hakan Güvençer, Türkiye’nin orman yangınları ile mücadele konusunda dünyada ilk sırada yer aldığını belirtti. Orman yangınları ile mücadelede birinci sırada olmanın yeterli olmadığını kaydeden Güvençer, “Bugün ağaçlandıracağımız alan gelecekte üniversite öğrencilerimizin havasından ve gölgesinden yararlanacağı bir alan olacak. Üniversitemiz kampusu içinde Dünya Ormancılık Günü’nü kutluyoruz. Dünya Ormancılık Gününde ormanların faydalarını çocuklarımıza anlatmakla geçirdik. Geldiğimiz aşamada ne mutlu ki, ağacın ve ormanın gaydalarından bahsetmek yerine mevcut ağaçlarımızı ormanlarımızı nasıl koruyacağımız ve zenginleştireceğimizi büyük bir mutlulukla paylaşıyoruz. Şu anda daha yangının üzerinden bir yıl geçmemiş kampus alanımızdaki 20 dönümlük alanda yeniden ağaçlandırma yapıyoruz. Artık hepimiz çok iyi biliyoruz ki dünya lideriyiz. Yetmiyor yanan alanlarımızı en geç bir yıl içerisinde yeniden ağaçlandırmak suretiyle orman alanımızın içerisine katıyoruz. Bu alanda Orman Bölge Müdürlüğümüzde son derece başarılı yürütülüyor. Bu gün törenle dikimini yaptığımız alanın en önemli tarafı ise üniversite çerisindeki bir alanın ağaçlandırmasını üniversite öğrencilerinin ve geleceğin üniversite öğrencilerimizle beraber ağaçlandırılmasıdır. Sanıyorum bu yaz buraya baktığımızda geçen yaz baktığımız gibi yemyeşil göreceğiz” dedi.
Ağaç dikme töreninde Orman haftası nedeniyle ilkokul ve orta dereceli okullar arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödülleri vali Mustafa Hakan Güvençer başta olmak üzere protokol üyeleri tarafından verildi.
Tören sonrası ise geçen yıl 27 Temmuz’da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kampus alanındaki ormanlık alanda çıkan yangında yanan sahaya fidan dikimi yapıldı. Üniversite kampus alanındaki 2 hektarlık alana 5 bin adet fıstık, kızılçam ve servi fidanı dikildi. Fidan dikimine protokolün yanı sıra, hazırlık sınıfı, ilkokul ve üniversite öğrencileri de katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.