Aldan: “Kavga etmiyoruz, dayak yiyiyoruz”

Bu haber 17 Nisan 2015 - 0:52 'de eklendi ve 652 kez görüntülendi.

aldannnüMuğla’da sivil toplum örgütleri “Nükleer Karşıtı Platform” adı altında Sınırsızlık Meydanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyerek İç Güvenlik Paketi’ni protesto ettiler. Sınırsızlık Meydanı’nda “Polis Devletine hayır” sloganları eşliğinde konuşan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, İç Güvenlik Paketi’nin halkla bir ilişkisinin olmadığını, kaçak sarayın korunması için olduğunu anlatırken, “Aslında biz mecliste kavga etmiyoruz. Çoğunluk azınlığı dövüyor” dedi.

Özcan Özgür

Muğla’da sivil toplum örgütleri “Nükleer Karşıtı Platform” adı altında Sınırsızlık Meydanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyerek İç Güvenlik Paketi’ni protesto ettiler. Sınırsızlık Meydanı’nda “Polis Devletine hayır” sloganları eşliğinde konuşan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, İç Güvenlik Paketi’nin halkla bir ilişkisinin olmadığını, kaçak sarayın korunması için olduğunu anlatırken, “Aslında biz mecliste kavga etmiyoruz. Çoğunluk azınlığı dövüyor” dedi.

İç Güvenlik Paketi Muğla il merkezi Menteşe’de protesto edildi. Etkinliğe CHP Muğla Milletvekilleri Ömer Süha Aldan ve Prof. Dr. Nurettin Demir ile milletvekili adayları Av. Akın Üstündağ, Av. Burak Erbay ve Süleyman Girgin ile Eğitim Sen, ADD, Sağlık Sen, Maden İş ve Tes İş Sendikaları Yatağan Şubeleri, işçiler ve vatandaşlar katıldı.

Sınırsızlık Meydanı’nda bir araya gelen topluluk burada yapılan konuşmaların ardından Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşe geçti. “Polis Devleti İstemiyoruz” sloganları atan topluluk burada dağıldı.

Sınırsızlık Meydanı’nda İç Güvenlik Yasası ile ilgili bilgilendirmede bulunan CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Ömer Süha Aldan, “İnsanlar geçim derdine düşmüşlerse yüksek politikadan uzak kalırlar. Yani bir anlamda bir yerde ekmek varsa, ekmeğe eller uzanır ama özgürlüğü gözler görmez. Böyle zor bir dönemi yaşıyoruz. Bu anlamda ’İç Güvenlik Paketi’ yıllardır süren baskının bir anlamada son fişeği oldu” dedi.

İç güvenlik paketi ile Valilere yetkiler verildiğini, polisin savcıların önüne geçtiğini, jandarmanın iktidara bağlandığını, Polis Akademisi ve Okullarının kapatıldığını ve Polis Devleti’nde son noktaya gelindiğini belirten Milletvekili Aldan, “Siyasi partiler olarak buna karşı çıktık. Mecliste malum kavgaları gördünüz. İlginç bir konu var. Geçtiğimiz günlerde Bodrum’da bir etkinliğe katıldım. Orada bir genç dedi ki mecliste kavga istemiyoruz. Gerçekten de yirmili yaşlarda kavga etmeye daha eğilimli bir genç 60-70 yaşlarındaki bizlere kavga etmeyin diyerek öneride bulunuyordu. Ona şöyle bir yanıt verdim, aslında kavga etmiyoruz çoğunluk azınlığı dövüyor” diye konuştu.

Konuşmasında İstanbul’da öldürülen Başsavcı Mehmet Selim Kiraz konusuna da değinen Aldan, “Benim için önemli ikinci konu Meslektaşımız olan İstanbul’daki rahmetli Baş Savcının şehit edilmesidir. Üzerinde dikkatle durulmalıdır. Ortada bir tane 7.65 tabanca var, iki tane örgüt üyesi var. Örgüt üyeleri kırk küsur mermi atıldığı iddia ediliyor. Bu tabanca 10 mermi alır. O zaman dört tane şarjör mü değiştirdiler? Madem dört tane şarjörleri vardı da niye bu tabanca ile eylemi gerçekleştirdiler?” diye sorarak şöyle devam etti:

“Rahmetlideki beş tane kurşun yarasını kim izah edecek? Sabahlara kadar beklenebilirdi, o kişilerin, örgüt üyelerinin dirençlerinin kırılması, ikna edilmesi yoluna gidilmeliydi. Birde başbakan çıktı başarılı bir operasyon dedi. Bir tane rehinenin hayatını kaybettiği bir operasyon nasıl başarılı olabilir? Bitişik atışlarda o vücutta mermi çekirdeği kalmayınca hangi silahtan olduğu bilinemez. Kamuoyundan bunlarda gizleniyor. Peki, bunu niçin yaptılar?”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.