Akyol Semt Pazarı

Bu haber 16 Aralık 2016 - 0:01 'de eklendi ve 1.603 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Muğla il merkezinde Akyol Semt Pazarı tıpkı Perşembe Pazarı gibi rüştünü ispat etti.

Farkında olmadan Perşembe Pazarı’nın yanında birkaç yıldır bir de Çarşamba Pazarımız oldu.

Arz talep meselesi…

Cumartesi günleri kurulan Düğerek Pazarı ne durumda bilmiyorum, ama kıyafet esnafı gelmese de yine Cumartesi günleri kurulan Kötekli Pazarı tutmuş.

TOKİ Evlerinde oturanlarda Kötekli’ye gidiyorlarmış, ama pazarcıların öğrencileri turist gibi gördüğünden fiyat konusunda hiç acımalarının olmadığı söyleniyor.

En son Kamyon Garajı’nın kurulduğu yerde açılan semt pazarının ise tutmadığı ve uzun zaman tutmasının beklenmemesi söyleniyor…

xx           xx           xx

Akyol’da, Bahçeli Evler’de otururken senelerce Akyol Semt Pazarı’ndan alışveriş ettik. Akyol Pazarı’nın iki özelliği vardır. Birincisi hafta içi pazara çıkamayan memurlar Cumartesileri Akyol’a gelirler. İkincisi son yıllarda Perşembe Pazarı ile birlikte ÇarşambalarıYukarı Pazar” da denilen yere gelen yerli köylü pazarcılarımız kurulduğundan beri Akyol’a gelirler.

Akyol Pazarı’nın Perşembe Pazarı’ndan tek eksiği bir tuvaletinin olmaması.

Gerçi Perşembe Pazarı’ndaki tuvalette tam anlamıyla “merdiven altı” bir tuvalet…

Akyol Pazarı’nda o da yok!

Oradaki lokanta, birahane ve kahvehaneye gidilirdi.

Şimdi onlarda yok. Bir tek akaryakıt istasyonu var. Sahibi izin verirse…

xx           xx           xx

Çok önemli olay gazetelere “Akyol semt pazarının çehresi değişiyor” başlığı ile yansıdı.

Bakarsınız bir gün de “Çoğunluğu camilerde olan genel tuvaletlerimiz elden geçiriliyor. Tuvaletlerin modernleştirilmesine Pazar yerlerinden başlanacak.” şeklinde haber yansır…

Eğer bir şehrin “kültür düzeyini” merak ediyorsanız kaldırımlarının yüksekliğine ve tuvaletlerine bakacaksınız…

Neyse biz konumuza dönelim. Haber şöyle:

Menteşe’nin en önemli semt pazarlarından biri olan Akyol Pazar yerinin çehresi değişiyor. Akyol Semt Pazarının yanında bulunan ve yıkıma başlanılan atıl vaziyetteki 2 binanın bulunduğu alan, yapılacak çalışmalar sonrası semt pazarının ve mahalle halkının hizmetine sunulacak.

Ne güzel…

xx           xx           xx

Peki Akyol Semt Pazarı’nın çehresi nasıl değişecek?

Haberde, yıkım işlemlerini yakından takip eden Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş atıl binaların yıkımını incelerken şu bilgileri vermiş:

Akyol Semt Pazarımız, ilçemizin en önemli pazarlarından biri. Özellikle memur vatandaşlarımız Pazar günleri tatil olduğu için Akyol Semt Pazarımızı tercih ediyorlar. Bu nedenle pazar günleri Akyol Pazarımızda bir yoğunluk yaşanıyordu. Bizde Menteşe Belediyesi olarak semt pazarı içerisinde kalan 513 ada 4 parsel ile 513 ada 5 parseli kamulaştırdık. Kamulaştırdığımız bu iki taşınmaz atıl vaziyette olduğu için hem görüntü kirliliği yaratıyor, hem de mahalle halkımızın rahatsız olduğu durumların yaşandığına dair ihbarlar alıyorduk. Artık mahalle halkımızın içi rahat olsun. Vatandaşlarımızın uzun zamandır burada yaşadığı sorunu tamamen ortadan kaldırıyoruz. Şuan Fen İşleri Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz buradaki yıkım işlemlerine devam ediyorlar. Yıkım işlemlerinin ardından bu alanı, Akyol Semt Pazarımızın ve mahalle halkımızın hizmetine sunacağız.

İyi de çehresi nasıl değişecek? İki gecekondunun yıkımı ile çehre mi değişir?

xx           xx           xx

Doğrusu ben ortada Akyol Pazarı’nın çehresini değiştiren veya değiştirecek bir proje göremiyorum!

Benim asıl anlayamadığım, Menteşe Belediyesi’nin oradaki iki gecekondu ile ilgili yaptığı istimlaki mülga Muğla Belediyesi’nin yapmamış olması…

Bu durumdan, yani istimlak yapılmamış olmasından senelerce oradaki mülk sahipleri ile o pazardan alışveriş yapanlar ve pazarcılar mağdur olmuş oldular.

En çokta mülk sahipleri!

O istimlaki en az 15 yıl önce yapması gerekenler, bunu bunca yıl neden yapmadıklarını açıklamalılar.

Şimdi bunca yıl sonra bu istimlaki gerçekleştiren Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ü kutlamak gerekir, ama ben kutlamayacağım.

O istimlak işlemi yapılırken oradaki akaryakıt istasyonunun da kaldırılması gerekirdi. Bu da yapılmış olsaydı alkışlardım…

xx           xx           xx

Muğla il merkezinde akaryakıt istasyonları tam zamanında olmasalar da bir biçimde şehir merkezinden tasfiye oldular. En son rahmetli Cem Özkan’ın işlettiği belediye mülkü akaryakıt istasyonu da yıkılarak tasfiye oldu.

İl genelinde en büyük motorlu araç filosuna sahip olan kurum Muğla Büyükşehir Belediyesi olduğuna göre neden bir akaryakıt istasyonuna sahip olmak istemedi, onu da anlamak mümkün değil.

En son Uğur Mumcu Bulvarı’nda AVM’lerin yanında açılan akaryakıt istasyonu pekala Muğla Büyükşehir Belediyesi Akaryakıt İstasyonu olabilirdi…

Büyükşehir’in bu tür işlerine karışacak değiliz.

Ancak Akyol Pazarı’ndaki akaryakıt istasyonunun kaldırılmamasının nedenini sormaya hakkımız olmalı.

xx           xx           xx

İstimlak sonucu Akyol Pazarı’na katılan o alan öyle küçük bir alan değil. Neredeyse Akyol  Pazarı’nın yarısına yakın bir alan. Böyle bir alan otopark olarak değerlendirilebilir. Akyol Pzarı’nın en önemli sorunlarından birisi tuvalet ise, biri de otopark…

Sadece istimlak edilen o alan değil, o alan ile birlikte Pazar yerinin tamamının altında en az bir katlı yer altı otoparkı gerçekleştirilebilir. O arada akaryakıt istasyonu da tasfiye edilir ve istasyonun sağındaki rampada otoparkın çıkışı olarak düşünülebilir…

Eee bu zaman alır” denirse, bir istimlak için geçirilen zaman kadar bir zaman almaz.

Madem istimlak için beklendi, otopark içinde beklenir ve Muğla’nın ilk modern pazarına sahip oluruz…

Ha bu arada inşallah Akyol Pazarı’nda istasyondan kaynaklı bir sıkıntı yaşanmaz…

xx           xx           xx

Yerel yönetimler ileri görüşlü olmalılar.

İleriyi görmeliler ki şehri ve şehrin insanlarını zarara uğratmamalılar. Rahat ettirmeliler…

Eski Garaj Alanı’nın olduğu yerde Çolakoğlu Ailesi’nin akaryakıt istasyonu vardı. Şu anda yerinde banka var.

Peki nereye taşındı Çolakoğlu Ailesi’nin akaryakıt istasyonu?

Yeni Garajın hemen altına, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MUTSO) karşısına…

Ancak bugünlerde yeni garajın Muğla’yı taşımadığı söyleniyor. Çevre Yolu’na, Dirgeme (Akkaya) Yolu Kavşağına filan taşınacağı tahmin ediliyor.

Ne olacak o zaman? Çolakoğlu ailesi de oralara bir yerlere taşınacak. Garaj nereye, Çolakoğlu ailesi oraya! Gerçekten planlı bir şehir olsak böyle mi olur?

xx           xx           xx

Sadece yerel yöneticilerimiz değil, Ankara da görmüyor geleceği… İşte Adliye Sarayı, yetmiyor! Daha yapılalı kaç yıl oldu ki?

Meslek Odalarımızın da kalır yeri yok. İşte MUTSO, garajın karşısını pek heves etmişlerdi, ama garaj gitti gider… (!)

MUTSO yol yakınken hizmet binasını Adliye’ye bırakıp, Bayır’daki “Sektörel Sitelere” taşınarak hayırlı bir iş yapmış olabilir.

Menteşe Belediyesi de Akyol Pazarı’nın altına yer altı otoparkı planlayarak Muğla için hayırlı bir iş yapmış olacaktır.

Ayrıca başta Perşembe Pazarı olmak üzere tüm semt pazarlarında zeminde yayılma ilkelliği kaldırılarak, tek tip rengarenk boyalı tezgahlarla çehre değişikliğine adım atılabilir…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mehmet kaya 16 Aralık 2016 / 08:27

Akyol Pazarı yapılacak alan ile hemen altından geçen yol arasındaki kot farkı kapalı otopark için sanki biçilmiş kaftan yapımı çok kolay. Çok zamanda almaz. Hafriyatın kaldırılması bir haftayı bulmaz. Bu yapılmıyorsa oradaki benzin istasyonu zarar görmesin diyedir. İşin aslı budur zaman işin bahanesidir.

Müşteba KARAMANOĞLU 16 Aralık 2016 / 12:47

Semt pazarları Şehir Pazarları Gelenek Görenekler ..
Pazar Çarşı İnsanoğlunun yerleşik dönemlerinden bu güne kadar süregelen alışveriş imkanı sağlayan İnsan topluluklarına yaşamlarında kolaylık sağlayan pazar metodu ..
Nüfus yoğunluğunun artması çareler ve imkanları zorlamalara sebeb olmuştur.
Akyol Pazar yeri Muğla,nın tek İşlek ana yolu ..ikinci ve çevre yolları saymazsak ”!!. Trafik yoğunluğu insan kalabalıklığı ve trafik sıkışıklığı .Pazar günleri akşam geç saatlere kadar yollarda otomobil sirkülasyonu yaya insan geçidi..gerekli sebze meyve ve ihtiyaçlar gidermesinde pazar yerlerinin büyük imkanları var ..İklim şartlarına göre düzenlemeyen,trafik akış sağlanamayan ,modern kullanışlı pazar yerleri sunulamayan durumlarda işkence halini alıyor .Soğuk rüzgarlı yağmurlu sıcak havalarda açık pazar yeri hem alışveriş yapanlara hemde pazar esnafını zor durumlarda bırakır ..Tuvaletler olmayışı BÜYÜK sorun Perşembe pazarında merdiven altı tabir ettiğiniz tek tuvalet var ..Orgeneral iş hanında var ..Bir Tanede Eski Ekmek fabrikası yanında var ( Muğla Belediyesi ekmek Fap. Yapılış: 1979 – Yıkılışı :2016 -) Akyol Pazarında bahsettiğiniz gibi hiç TUVALET yok .Oradaki insanlar hiçmi tuvalet ihtiyaçlarını giderme ihtiyacı duymayacaklar ..
Şehir Planları statüsünde şehir içindeki benzinlikler taşındı ..Mazalah bir patlama olması yüzlerce insanın zarar görmesine yol açar .Geçtiğimiz gün Yatağan ilçesi sanayi,de meydana gelen yangında 13 kişi yaralandı ..
Akyol semt pazarı benzinlik Yıldırım paratöneri yolun kod farkı ile yan konutların giriş yoluna pararel .eğer bir elektrikli hava koşullarında yıldırım çekmesi sonucu büyük zararlara yol açar ..Paratoner hemen uç kısmına yakın 1- metre mesafede otomobil park yeri var ..hemen 2 metre ötesi yayaların geçiş bölümü büyük tehlike arz ediyor ..ACİLEN Paratoner yukarı taşıma yapılmalı .
Şehir İmar ve revizyon resterasyon ile açıklamalarınızı minnet şükran saygıyla selamlıyorum ..İnşaallah bir gün başarı ile yapıldığını paylaşırız ..
İtalya’da Pompei kenti kalıntıları ortaya çıkarıldı .MS 79 Yılında Vezüv yanardağ faaliyete geçmesi ile lavlar ve küller altında kalmış .Ortaya çıkan şehir manzarası bugün dahi planlanamayacak şekilde imar edilmiş ..yollar yalnızca at arabaların geçtiği yollar 12 metre ..Kanalizasyon kaldırımlar su şebekesi yağmur sularının dıskalfiye edilmesi konut ve dükkanlar günümüzden 1935 yıll önce o kadar muhteşem şekilde düşünülmüşki ..şimdi yağmur sularının otomomobilleri sürüklediğini gördükce bir hata yapıldığının farkında olmamak hayattan farkında olmamak düşüncesini öne çıkarıyor .İyi güzel sağlıklı modern kullanışlı kent şehir yaşam koşulları temennisiyie .saygılarımla

neşet bayır 22 Aralık 2016 / 10:39

Syn. Mehmet kaya, Syn.Müşteba Karamanoğlu; güzide şehrimizin gerek trafik-otopar, wc vb. sorunlarıyla ve çözüm yollarını bizler düşünüp düşüncelerimizi anlatmışken belediyemizi idare eden yetkili ve ilgili kişiler bu düşüncelerimizi neden gale almazlar doğrusu çok merak ediyorum. Sizleri katılmamak mümkün değil, daha önce aynı düşünceleri ben de paylaşmıştım. Otopark ile ilgili bende şunu düşünüyorum doğrusu. Şehrimizin 1. derece deprem bölgesi olduğunu biliyorum. Mevcut yapılmış olan ve yeni yapılacak olan tüm binalarımızın (müsait olanların kot farkı vs gibi) bodrum ve zemin katlarına mecburi otopark yapılması, bunu yaparken mal sahibini mağdur etmeden, yani zemin kattaki konut alanı için ilave 2 kat daha izin verilmiş olsa,projelendirme ona göre yapılsa, sanırım halkımızdan olumlu tepki alacağına eminim. Çünkü, uygulamayı görmedim ama duyumlarıma göre Aydın belediyesinin bu uygulamayı yürüttüğünü duyum almış durumdayım. Konuyu Yetkili ve ilgililerin taktirlerine sunuyorum. SAYGILARIMLA…